Rachunek powierniczy – czym jest, jak działa i kiedy jest szczególnie ważny

Źródło:
TVN24 Biznes
Samcik o wpływie podwyżek stóp na raty kredytów
Samcik o wpływie podwyżek stóp na raty kredytówTVN24
wideo 2/4
Samcik o wpływie podwyżek stóp na raty kredytówTVN24

Kupowanie nowej nieruchomości nieuchronnie obarczone jest pewnym ryzykiem finansowym. Rachunek powierniczy jest rozwiązaniem, które pozwala na zmniejszenie tego ryzyka. Czym jest i jak działa rachunek powierniczy? Kiedy rachunek powierniczy jest szczególnie ważny?

Rachunek powierniczy zwiększa ochronę finansową kupujących, ponieważ nad wypłatą środków sprzedającemu czuwa bank.Najczęściej rachunki takie otwierane są przy okazji inwestycji deweloperskich.Rachunki powiernicze dzielą się na otwarte i zamknięte. Rachunki otwarte mogą ponadto być zabezpieczane dodatkową gwarancją bankową lub ubezpieczeniową.W przypadku upadłości dewelopera otwarte rachunki powiernicze bez dodatkowych zabezpieczeń nie dają kupującemu pełnej ochrony.

Rachunki powiernicze funkcjonują na postawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. W zakresie ochrony praw nabywców nieruchomości poprzez ustanawianie rachunków powierniczych zastosowanie znajduje natomiast ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. ustawa deweloperska.

Rachunek powierniczy – co to za usługa?

Tworzenie rachunków powierniczych jest rodzajem usługi bankowej polegającej na utworzeniu specjalnego rachunku, który przeznaczony jest do gromadzenia środków i dokonywania rozliczeń pomiędzy określonymi partnerami handlowymi.

Rachunki takie służą zwiększaniu ochrony finansowej partnerów – stanowią rodzaj gwarancji bankowej, że partnerzy ci otrzymają uzgodnioną zapłatę, jeżeli wykonają określone świadczenia. Np. gdy przedmiotem umowy jest sprzedaż nieruchomości, kupujący wpłaca wymaganą kwotę na rachunek powierniczy, ale sprzedający otrzyma te pieniądze od banku dopiero, gdy okaże mu dokumenty potwierdzające przekazanie własności nieruchomości w ręce kupującego.

Rachunki tego typu stosuje się najczęściej przy umowach i transakcjach o dużej wartości, gdy minimalizacja ryzyka finansowego jest szczególnie istotna. W przypadku jakichkolwiek nieporozumień pomiędzy partnerami bank prowadzący rachunek powierniczy przejmuje wówczas rolę arbitra i nadal zabezpiecza ich interesy.

W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje tego typu rachunków: rachunek powierniczy i rachunek Escrow (rachunek zastrzeżony).

Rachunek Escrow

Rachunek Escrow, czyli rachunek zastrzeżony, jest bardziej elastycznym rozwiązaniem niż rachunek powierniczy. Stanowi on rodzaj umowy nienazwanej, czyli nieuregulowanej wprost przez przepisy. W związku z tym jego zapisy mogą być kształtowane dowolnie w ramach obowiązujących powszechnie przepisów prawa.

Rachunek Escrow otwierany jest najczęściej na czas określony w oparciu o umowę pomiędzy co najmniej trzema stronami – minimum dwoma partnerami, np. kupującym i sprzedającym, oraz bankiem prowadzącym rachunek. 

Rachunki Escrow wykorzystywane są do zabezpieczania m.in. transakcji kupna-sprzedaży dóbr i usług, wykonania warunków określonej umowy, przejęć firm, wywiązania się z kontraktów budowlanych.

Rachunek powierniczy

Tworzenie rachunków powierniczych, inaczej niż rachunków Escrow, jest ściślej określone przez prawo – reguluje je art. 59 ustawy – Prawo bankowe. W związku z tym stanowią mniej elastyczne rozwiązanie, gwarantujące jednak lepszą ochronę środków na nich zgromadzonych.

Rachunek powierniczy otwierany jest najczęściej na czas określony pomiędzy dwiema stronami: właścicielem rachunku nazywanym powiernikiem, którym najczęściej jest sprzedający, oraz bankiem prowadzącym rachunek. Zapisy umowy powierniczej określają warunki, od spełnienia których zależy wypłata powiernikowi środków wpłacanych na rachunek przez osoby trzecie – najczęściej kupujących. 

Rachunek powierniczy zapewnia lepszą ochronę środków na nim gromadzonych, ponieważ środki te nie podlegają egzekucjom komorniczym, a w razie ogłoszenia upadłości powiernika nie wchodzą w skład jego masy upadłościowej. Nie wchodzą także do spadku po powierniku, jeżeli ten umrze.

Rachunek powierniczy – deweloper

Najczęściej spotykanym rodzajem rachunku powierniczego w Polsce jest rachunek otwierany przy zakupie nieruchomości. Ustawa deweloperska z 2011 r. zobowiązuje deweloperów do tworzenia takich rachunków dla każdej nowej inwestycji. Obowiązek ten ma zapewniać ochronę środków wpłacanych deweloperowi przez kupujących często jeszcze na etapie planowania lub budowy inwestycji

Rachunek powierniczy zapewnia rozliczanie się kupujących z deweloperem w oparciu o warunki umowne. Kupujący wpłacają na niego pieniądze zgodnie z harmonogramem, jednak deweloper otrzymuje te środki dopiero, gdy terminowo spełni warunki określone w umowie

Nad właściwym rozliczaniem środków czuwa cały czas bank. Jeżeli deweloper nie wywiąże się z umowy lub ogłosi upadłość, środki wpłacone już przez kupujących na rachunek powierniczy nie zostaną mu przekazane. 

Mieszkaniowy rachunek powierniczy

Deweloperzy zobowiązani są do otwarcia jednego z dwóch rodzajów rachunków powierniczych:

rachunku powierniczego otwartego, rachunku powierniczego zamkniętego.

Rachunek powierniczy otwarty umożliwia wypłacanie deweloperowi części gromadzonych na nim środków jeszcze w trakcie trwania prac budowlanych. Odbywa się to zgodnie z ustalonym harmonogramem inwestycji, w którym określone zostały etapy prac budowlanych i terminy ich zakończenia. Bank weryfikuje zakończenie każdego kolejnego etapu prac i na tej podstawie decyduje o wypłacie deweloperowi kolejnej transzy

Każda taka transza nie może być mniejsza niż 10 proc. ani większa niż 25 proc. całości kosztów inwestycji. Wypłacone środki deweloper może wykorzystać ponadto jedynie na finansowanie dalszych prac budowlanych. Właściwe wydatkowanie transz również jest nadzorowane przez bank, który ma m.in. wgląd w wyciągi z rachunków bankowych dewelopera.

Zamknięty rachunek powierniczy

Zamknięty rachunek powierniczy jest drugim rodzajem rachunku, który może utworzyć deweloper. Ten rodzaj rachunku nie umożliwia wypłaty deweloperowi żadnych środków do czasu całkowitego ukończenia inwestycji. Pieniądze trafiają do dewelopera dopiero wraz z notarialnym przeniesieniem własności nieruchomości na kupujących. 

Zamknięty rachunek powierniczy zapewnia kupującym większe bezpieczeństwo niż rachunek otwarty, stosowany jest jednak rzadko z powodu jego wysokich kosztów. Ponadto niewielu deweloperów stać na finansowanie całej inwestycji ze środków własnych. Często zmusza ich to do pomagania sobie kredytem bankowym, co dodatkowo zwiększa finalny koszt mieszkań. Przez branie na siebie całego ryzyka finansowego rośnie również ryzyko niewypłacalności dewelopera. 

Rachunek powierniczy otwarty a upadłość dewelopera

Rachunki powiernicze znacząco zwiększają ochronę finansową kupujących nową nieruchomość, ochrona ta nie jest jednak stuprocentowa. Dotyczy to zwłaszcza rachunków powierniczych otwartych, w których odzyskanie części środków wypłaconych już deweloperowi może okazać się niemożliwe w przypadku ogłoszenia przez niego upadłości.

W związku z tym rachunek powierniczy otwarty może być dodatkowo zabezpieczony gwarancją bankową lub ubezpieczeniową, dzięki której kupujący natychmiast odzyskuje wpłacone na rachunek pieniądze w przypadku ogłoszenia przez dewelopera upadłości lub jego odstąpienia od umowy. 

Bez takich gwarancji kupujący może liczyć jedynie na zwrot pieniędzy za niezrealizowane dotąd etapy prac budowlanych. Ponadto najczęściej niezbędne jest do tego czasochłonne postępowanie sądowe. Mimo to ze względów na wysokie koszty innych rozwiązań zdecydowana większość z otwieranych przez deweloperów rachunków powierniczych to rachunki otwarte bez gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych. 

Warto pamiętać, że w przypadku ogłoszenia upadłości nie przez dewelopera, ale przez bank prowadzący rachunek powierniczy, zgromadzone na tym rachunku środki będą gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny jedynie do wysokości 100 tys. euro. Akty prawne: Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego; Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET