Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl
Izabela Leszczyna o ostrzejszych przepisach sprzedaży alkoholu (7.10.2024 r.)
Izabela Leszczyna o ostrzejszych przepisach sprzedaży alkoholu (7.10.2024 r.)TVN24
wideo 2/5
Izabela Leszczyna o ostrzejszych przepisach sprzedaży alkoholuTVN24

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

21 października miała ruszyć pilotażowa sprzedaż alkoholu przez przez jedną z największych platform internetowych w Polsce - Allegro. Kilka dni przed tym terminem gigant zmienił zdanie.

- Biorąc pod uwagę zapowiadane przez rząd prace nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości, zdecydowaliśmy się wstrzymać program pilotażowy sprzedaży alkoholu na Allegro – przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Marcin Gruszka, rzecznik prasowy spółki. - Będziemy uważnie obserwować aktualną sytuację związaną ze zmianami legislacyjnymi i na bieżąco decydować o kolejnych krokach związanych z uruchomieniem sprzedaży alkoholu – dodał.

Chodzi o szykowane przez rząd zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. "Zespół ds. programowania prac rządu pracuje nad kwestią zakazów sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach od 22 do 6 rano, promocji cenowej alkoholu i sprzedaży alkoholu przez internet – te rozwiązania zawarliśmy w naszym projekcie" – przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Zdrowia. "Jesteśmy na etapie intensywnych prac nad ostatecznym kształtem ustawy" – dodał resort.

Czytaj również: Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec" >>>

Handel alkoholem przez internet

Zanim ewentualna nowelizacja zacznie obowiązywać, równie ważne jest inne pytanie - czy alkohol może być sprzedawany przez internet na podstawie obecnie obowiązujących przepisów?

Resort zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską skierowaną przez posła Jana Warzechę wyjaśnia, że "przepisy ustawy jednoznacznie określają miejsca, w których może być prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych". W przepisach wymieniono: sklepy branżowe, wydzielone stoiska w samoobsługowych placówkach handlowych oraz oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych.

Ministerstwo stwierdza, że "umożliwienie sprzedaży napojów alkoholowych przez internet stanowiłoby zwiększenie dostępności i rozszerzenie kanałów sprzedaży napojów alkoholowych, co z punktu widzenia zdrowia publicznego należy ocenić negatywnie".

"Wielokrotnie podkreślano, że stanowisko, zgodnie z którym ograniczanie dostępności fizycznej napojów alkoholowych stanowi jedno z trzech najskuteczniejszych narzędzi mających na celu profilaktykę i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem alkoholu, pozostaje aktualne" - dodaje resort.

Spór trafił do NSA

Praktyka jest jednak różna. W ofercie części spożywczych sklepów internetowych alkohol bywa dostępny, jedynie przed zamówieniem trzeba potwierdzić, że się ma powyżej 18 lat. Czasem weryfikacja tego zrzucona jest na kuriera. Jedna z dużych sieci handlowych oferuje natomiast rezerwację przez internet, ale zamówienie trzeba odebrać i opłacić w placówce stacjonarnej.

Internet jest też ważnym kanałem sprzedaży dla sklepów oferujących wina. Małgorzata Luty, założycielka i współwłaścicielka sklepu wina.pl, wyjaśnia redakcji biznesowej tvn24.pl, że firma ma za sobą kilkuletnią batalię sądową w sprawie uznania legalności sprzedaży alkoholu przez internet. - Nasze dwie wygrane sprawy wskazują jasno, że przepisy, na które powołał się urząd miasta Krakowa, dwukrotnie odbierający nam wcześniej wydane pozwolenie na sprzedaż alkoholu, nie mają żadnego odniesienia do sprzedaży internetowej - tłumaczy.

Prezydenta Krakowa cofnął firmie zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w związku z handlem przez internet. Po rozpoznaniu odwołania wniesionego przez właścicieli sklepu decyzja ta została utrzymana w mocy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie. W uzasadnieniu Kolegium podkreśliło w szczególności, że zakaz sprzedaży napojów alkoholowych przez internet wynika wprost z ustawy, gdyż ustawodawca nie przewidział prawnej możliwości takiej sprzedaży i mimo wielokrotnych nowelizacji nie wprowadził regulacji umożliwiających sprzedaż alkoholu za pośrednictwem internetu.

Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, co znalazło finał w rozstrzygnięciu Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 września 2022 r. oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 czerwca 2023 roku.

"Sporna w tej sprawie kwestia dopuszczalności zawierania umów sprzedaży napojów alkoholowych za pośrednictwem internetu nie została uregulowana w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi" - czytamy w uzasadnieniu decyzji Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Krakowie. "Nieuprawnione jest stanowisko organu, że skoro ustawodawca wprost i wyraźnie nie dopuszcza prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych na odległość przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, to znaczy, że taka sprzedaż jest niedozwolona" - wyjaśnia sąd.

"Prawidłowe rozumowanie prawnicze zmierzające do dokonania wykładni spornych przepisów powinno bowiem opierać się na założeniu odwrotnym, tzn. na przyjęciu, że skoro ustawodawca wprost i wyraźnie nie uregulował takiej formy sprzedaży, to znaczy że nie wprowadził w tym zakresie ograniczeń konstytucyjnej wolności i taka forma jest dopuszczalna" - czytamy.

Sklep pani Małgorzaty swoją działalność opiera na powyższym wyroku.

Zmiany w regulaminach sklepów

Gniewomir Wycichowski-Kuchta, associate w Praktyce Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, współpracownik naukowy WPiA UW oraz INP PAN, w rozmowie redakcją biznesową tvn24.pl przekonuje, że sprzedaż alkoholu przez internet jest możliwa. Powołuje się właśnie na powyższy wyrok.

- W obecnym stanie prawnym, przy odpowiedniej konstrukcji regulaminu sprzedaży i posiadaniu stacjonarnego punktu sprzedaży, na który wydano zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu, handel napojami alkoholowymi przez internet jest dopuszczalny - mówi.

- W żadnym z przepisów ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie odnosi się do sprzedaży napojów alkoholowych przez internet wprost, wprowadzając jedynie ogólne warunki wymagane do prowadzenia handlu napojami alkoholowymi. W związku z tym, zgodnie z konstytucyjnymi zasadami swobody działalności gospodarczej, jeśli prawo nie zakazuje wprost danej kwestii, należy uznać ją za dozwoloną - zaznacza Gniewomir Wycichowski-Kuchta.

Jednak, jak zaznacza, "problematyczne staje się zamawianie napojów alkoholowych z dostawą do domu". Jak wyjaśnia, Inspekcja Handlowa przez długi czas odbierała zezwolenie na handel alkoholem sklepom, które prowadziły sprzedaż alkoholu przez internet powołując się na argument, że przedsiębiorca w istocie sprzedaje napoje alkoholowe w miejscu innym niż wskazane w zezwoleniu – a mianowicie w domu klienta, twierdząc, że klient "nabywa" alkohol w momencie odebrania go od kuriera.

- Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. W związku z tym przedsiębiorcy zaczęli w odpowiedni sposób konstruować regulaminy sprzedaży w sklepach internetowych, tak, by zamawiający klient upoważniał kuriera do odbioru zakupionego alkoholu w jego imieniu w sklepie stacjonarnym, dzięki czemu miejscem realizacji świadczenia staje się właśnie punkt sprzedaży napojów alkoholowych - wyjaśnia prawnik.

- Prawnicy długo spierali się, czy zabieg ten jest dopuszczalny, ale ostatecznie legalność takiej praktyki potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny we wrześniu 2022 roku. Od zawsze zgadzałem się z tym stanowiskiem i z aprobatą odebrałem to orzeczenie - zaznacza Gniewomir Wycichowski-Kuchta.

Obawa o biznes

Małgorzata Luty obawia się o przyszłość swojego biznesu w związku z zapowiedzią zmiany przepisów. W liście skierowanym do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny pisze: "Po 6 latach batalii sądowej w dwóch procesach, 6 latach trudnej walki o swoje prawa, 6 latach walki o przetrwanie naszej firmy, ostatecznie uznano, że działamy zgodnie z prawem. Teraz zawisło nad nami widmo kolejnego zamknięcia firmy z dnia na dzień bowiem istnieje podejrzenie, że Polacy mają zbyt łatwy dostęp do alkoholu właśnie dzięki sprzedaży internetowej".

Tymczasem, jak wskazuje, "na mojej ulicy, która w całości ma długość 850 metrów są 4 sklepy spożywcze, otwarte od godz. 7 do 23 oferujące szeroką gamę alkoholi, głównie tanich, z pełną ofertą tzw. małpek". Dostępnych od ręki od samego rana, podczas gdy jej firma realizację dostawy potrzebuje minimum 24 godzin, często kilku dni.

"Wszędzie w Europie istnieją sklepy winiarskie, które dowożą produkty do klienta, a dla naszych klientów determinantą nie jest cena ani czas, a jakość produktu. Już teraz nasi klienci robią też zakupy za granicą, bo często nie jesteśmy konkurencyjni ze względu na dostępność produktów. Jeśli zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży internetowej w Polsce, nasi klienci przeniosą się z zakupami za granicę i zasilą w ten sposób budżety innych państw zamiast wspierać nasz krajowy rynek" - pisze do szefowej MZ Małgorzata Luty, apelując o "niewylewanie dziecka z kąpielą".

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP