Co to jest podżeganie i czy jest karalne?

Źródło:
TVN24 Biznes
Podżeganie jest to nakłanianie kogoś do popełnienia przestępstwa, np. kradzieży samochodu.Shutterstock

Podżeganie jest to nakłanianie kogoś do popełnienia przestępstwa. Aby można było mówić o wystąpieniu podżegania, działanie musi być świadome – podżegacz musi chcieć, żeby osoba trzecia popełniła przestępstwo, na przykład podżega do pobicia. Prawo zna również instytucję podżegania do nienawiści. Przepisy regulujące podżeganie zawarte są Kodeksie karnym. W artykule wyjaśniamy, jak odróżnić podżeganie od pomocnictwa i podżeganie od sprawstwa. Podajemy, jakie konsekwencje z tytułu podżegania przewidział ustawodawca.

Podstawowe kwestie związane z podżeganiem regulują przepisy Kodeksu karnego. Artykuły 18-24 dotyczą form współdziałania sprawcy popełnienia przestępstwa z osobami trzecimi.Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 lutego 2018 roku (sygnatura akt V KK 22/17) uznał, że nakłanianie do popełnienia przestępstwa może mieć postać tylko działania wyrażonego gestem, mimiką, słowem lub radą czy groźbą.

Podżeganie a pomocnictwo

Podżeganie w przepisach ustawy odróżniono od sprawstwa, a więc sytuacji, w której sprawca jest bezpośrednim wykonawcą czynu zabronionego. Czym innym wedle Kodeksu karnego jest też pomocnictwo, choć tu rozróżnienie może wydawać się mniej oczywiste. 

Kluczową różnicą jest to, że podżegacz nakłaniając osobę do popełnienia przestępstwa, bezpośrednio nie uczestniczy w nim w sposób materialny, a jedynie oddziałuje na psychikę sprawcy czy potencjalnego sprawcy. Natomiast podstawową cechą pomocnictwa jest faktyczne ułatwienie dokonania przestępstwa. Kodeks karny podaje przykłady takiego ułatwiania: dostarczanie narzędzi, środka transportu, informacji lub rady. Podżeganie i pomocnictwo nazywamy formami zjawiskowymi popełnienia przestępstwa.

Z kolei prawo karne procesowe traktuje sprawstwo, podżeganie i pomocnictwo niejako całościowo – Kodeks postępowania karnego przewiduje, że postępowania dotyczące jednej sprawy w różnych, wymienionych wyżej formach, powinno być prowadzone przez jeden sąd. Co więcej, ustawa ta stwierdza, że sprawstwo, podżeganie i pomocnictwo związane z tym samym czynem powinny być połączone w jednym postępowaniu, chyba że uniemożliwia to szczególna zawiłość sprawy.

Odpowiedzialność za podżeganie

Różnice między podżeganiem a pomocnictwem są zauważalne również w kontekście odpowiedzialności za nie. Wprawdzie w art. 19. § 1 Kodeksu karnego napisano, że zarówno za podżeganie, jak i za pomocnictwo sąd może ukarać jak za sprawstwo, ale już paragraf 2 tego artykułu podaje, że sąd za pomocnictwo może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Tym samym Kodeks karny wydaje się surowiej karać podżeganie, uznając je za sytuację gorszą, bardziej niegodziwą niż pomocnictwo przy popełnieniu przestępstwa. W związku z tym, za podżeganie do popełnienia morderstwa będzie teoretycznie groziła ta sama kara, jak za popełnienie morderstwa, czyli kara pozbawienia na czas nie krótszy niż 8 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności

Należy jednak pamiętać, że wyroki sądów są dla podżegaczy z pewnością mniej surowe, niż dla bezpośrednich sprawców przestępstw.

Formy podżegania

Prawo karne wyróżnia wiele różnych rodzajów podżegania. Może być to podżeganie skierowane nie tylko do sprawcy, ale i do pomocnika. Wyróżnia się również „podżeganie do podżegania”, stanowiące metodę pośredniego oddziaływania na sprawcę przestępstwa. 

Według Kodeksu karnego w przypadku, gdy czynu, do którego popełnienia podżegano, nie udało się popełnić, sprawca odpowiada jedynie za usiłowanie podżegania. Dodatkowo, jeżeli podżegacz po namówieniu do popełnienia przestępstwa powstrzyma jego dokonanie, nie podlega on karze. 

Sprawa ma się podobnie w przypadku tzw. usiłowania nieudolnego, które ma miejsce, gdy osoba działa z zamiarem popełnienia przestępstwa, jednak nie zdaje sobie sprawy, że dokonanie czynu jest niemożliwe, ze względu na brak odpowiednich przedmiotów czy środków. W takiej sytuacji sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary lub nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Podżeganie różni się także w zależności od tego, jakich środków użyto do nakłonienia sprawcy do popełnienia przestępstwa. Przykładowo, może ono przybrać formę nakłonienia syna przez rodzica do popełniania drobnych kradzieży w celu podratowania sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, niewinnego namawiania przez kolegów, które może doprowadzić do stworzenia zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale także zlecenia płatnego morderstwa. To, w jaki sposób podżegacz namawiał do popełnienia przestępstwa, bez wątpienia będzie dla sądu kluczowe przy wymierzaniu kary.

Podżeganie a przepisy szczególne

W Kodeksie karnym znajduje się wiele przepisów, w których osoba będąca sprawcą przestępstwa „nakłania”, „namawia” „nawołuje”, co skłania do podejrzenia, że w tych przypadkach występuje podżeganie. Jako przykłady można podać publiczne nawoływanie do wszczęcia wojny oraz dokonywania zbrodni wojennych (art. 126a), nakłanianie do popełnienia samobójstwa (art. 151), nakłanianie kobiety do nielegalnego usunięcia ciąży (art. 152), publiczne nawoływanie do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego (art. 255 § 1), jakiejkolwiek zbrodni (art. 255 § 2), czy do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych itd. (art. 256). 

Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo iż wymienione wyżej przepisy posiadają określenia sugerujące wystąpienie podżegania, to nie w każdym wypadku można mówić o faktycznym wystąpieniu tego stanu.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Osoby łamiące sądowy zakaz (jazdy - red.) będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany - przekazał wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Podkreślił, że tragiczny wypadek sprzed kilku dni, spowodowany przez kierowcę mającego zakaz prowadzenia pojazdów, to kolejny dowód, że zmiany przepisów o ruchu drogowym są niezbędne.

"Stop bandytom drogowym". Projekt gotowy, mają być wyższe kary dla kierowców

"Stop bandytom drogowym". Projekt gotowy, mają być wyższe kary dla kierowców

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku zwiększa się liczba usług dentystycznych dostępnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Chodzi między innymi o pantomogram dla pacjentów leczonych endodontycznie i protetycznie czy też procedury w przypadku zwichniętych zębów.

Zmiany w usługach dentystycznych w ramach NFZ w 2025 roku

Zmiany w usługach dentystycznych w ramach NFZ w 2025 roku

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Ponad 51 tysięcy gospodarstw domowych w Naddniestrzu - separatystycznym regionie Mołdawii - jest pozbawionych gazu, a w 1,5 tysiąca wieżowców nie ma ogrzewania - podały władze w Kiszyniowie. Premier Dorin Recean uważa, że Moskwa chce w ten sposób wpłynąć na wyniki wyborów parlamentarnych w Mołdawii. - Chcą rządu prorosyjskiego - powiedział.

Część Mołdawii bez gazu. "Chcą rządu prorosyjskiego"

Część Mołdawii bez gazu. "Chcą rządu prorosyjskiego"

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uznaje prawa do emerytur górniczych części pracowników spółek górniczych - poinformował podczas wtorkowego posiedzenia podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji prezes ZE PAK Piotr Woźny. Przedstawiciele ZUS i resortu pracy wskazali, że problemem jest definicja "pracy górniczej".

ZUS nie uznaje prawa do emerytur górniczych części pracowników. Problemem definicja

ZUS nie uznaje prawa do emerytur górniczych części pracowników. Problemem definicja

Źródło:
PAP

Instytucje finansowe nie będą mogły brać pod uwagę przeterminowanych długów Amerykanów powstających w związku z leczeniem. Z informacji kredytowej 15 milionów osób znikną zapisy o długach medycznych, sięgających 49 miliardów dolarów. Banki sprzeciwiały się tej regulacji.

Znikną informacje o długach 15 milionów osób

Znikną informacje o długach 15 milionów osób

Źródło:
PAP

Joe Biden zakazał nowych odwiertów ropy naftowej i gazu ziemnego na części Atlantyku oraz Pacyfiku, przede wszystkim wzdłuż wschodniego i zachodniego wybrzeża USA. Donald Trump już zapowiedział, że cofnie ten zakaz, co jednak według mediów może okazać się bardzo trudne.  

Biden wprowadza zakaz, którego Trump może nie być w stanie odwołać

Biden wprowadza zakaz, którego Trump może nie być w stanie odwołać

Źródło:
CNN, ABC News, tvn24.pl

W ramach wielu zmian, które mają wpłynąć na moderowanie postów, filmów i innych treści online, Meta dostosuje zasady przeglądu treści na Facebooku i Instagramie. Firma ma pozbyć się weryfikatorów i wprowadzić "notatki społecznościowe" użytkowników - przekazał szef Mety Mark Zuckerberg, na którego powołał się portal stacji CNN. - Oznacza to, że będziemy wyłapywać mniej złych rzeczy, ale zmniejszymy również liczbę postów i kont osób przypadkowo usuniętych - przyznał Zuckerberg.

Meta rezygnuje z weryfikatorów. "Będziemy wyłapywać mniej złych rzeczy"

Meta rezygnuje z weryfikatorów. "Będziemy wyłapywać mniej złych rzeczy"

Źródło:
CNN, Deadline.com

Wysoki rangą węgierski urzędnik Antal Rogan został objęty sankcjami w związku z podejrzeniem o udział w korupcji na Węgrzech - donosi we wtorek Reuters, powołując się na Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych. Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller oświadczył, że Rogan jest "symbolem szerszego klimatu bezkarności na Węgrzech, gdzie kluczowe elementy państwa zostały przejęte przez oligarchów i niedemokratycznych aktorów".

Bliski współpracownik Orbana z amerykańskimi sankcjami

Bliski współpracownik Orbana z amerykańskimi sankcjami

Źródło:
Reuters, PAP

Udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, między innymi z biopaliw w transporcie, ma wynosić do 2030 roku niecałe 15 procent - wynika z projektu ustawy o biopaliwach przyjętej we wtorek przez rząd.

Więcej energii z biopaliw. Nowe cele przyjęte przez rząd

Więcej energii z biopaliw. Nowe cele przyjęte przez rząd

Źródło:
PAP

Ponad 700 pracowników brytyjskich restauracji McDonald's przyłączyło się do pozwu zbiorowego o nękanie przeciwko amerykańskiej firmie. Stało się to półtora roku po śledztwie dziennikarzy stacji BBC ujawniającym te praktyki.

Pozew zbiorowy przeciw gigantowi

Pozew zbiorowy przeciw gigantowi

Źródło:
PAP

Tuńczyk o wadze 276 kg został sprzedany za drugą rekordową cenę w historii. Kosztował około 1,3 miliona dolarów (207 milionów jenów) - przekazał CNN. Transakcja odbyła się na popularnym japońskim targu rybnym w Tokio, a rybę złowił japoński rybak.

Milionowa ryba. W Japonii sprzedano tuńczyka za ogromną kwotę

Milionowa ryba. W Japonii sprzedano tuńczyka za ogromną kwotę

Źródło:
PAP

Rząd przeznaczy ponad 60 miliardów na budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Jak przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, państwo udzieli publicznego wsparcia w latach 2025-2030 dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. Tak zakłada przyjęty we wtorek projekt ustawy.

Pieniądze na pierwszą elektrownię atomową. Duży przelew od rządu

Pieniądze na pierwszą elektrownię atomową. Duży przelew od rządu

Źródło:
PAP

Obywatele 48 krajów, w tym USA, Kanady i Australii, którzy udają się do Wielkiej Brytanii, od środy muszą uzyskać przed przyjazdem do tego kraju Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA). Koszt tego dokumentu to 10 funtów. Od 2 kwietnia obowiązek ten dotyczyć będzie także obywateli Polski.

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przekazywanie do płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za 2024 rok. W tym roku informację otrzyma ponad 3 miliony 300 tysięcy płatników składek na swój profil w PUE/eZUS - przekazał we wtorek ZUS.

Ważna informacja od ZUS

Ważna informacja od ZUS

Źródło:
PAP

Japoński producent stali Nippon Steel złożył pozew w sądzie federalnym w sprawie uchylenia decyzji prezydenta Joe Bidena o zablokowaniu przejęcia US Steel za blisko 15 miliardów dolarów. Co więcej, oba koncerny pozwały konkurencyjną Cleveland-Cliffs za działania prowadzące do blokady fuzji.

Biden zablokował przejęcie. Jest pozew wielkiego koncernu

Biden zablokował przejęcie. Jest pozew wielkiego koncernu

Źródło:
PAP

Zarobki szefów dużych firm w Polsce rosły w ubiegłym roku wolniej niż średnie wynagrodzenie w tym sektorze, ale i tak doganiają płace kolegów na Zachodzie - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". Na najwyższych stanowiskach kadry menedżerskiej rynek staje się międzynarodowy - dodano.

Pensje prezesów w Polsce wyhamowały, ale i tak doganiają Zachód

Pensje prezesów w Polsce wyhamowały, ale i tak doganiają Zachód

Źródło:
PAP

Maksymalny poziom inflacji będzie w lutym na poziomie 5 procent. Od marca będziemy mieli spadek, w tym bardzo mocny spadek od lipca - poinformował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki. - Drożyzna definiowana jako galopująca inflacja, czy nawet pełzająca inflacja, jest już za nami - dodał.

Członek RPP o maksymalnym poziomie inflacji w Polsce

Członek RPP o maksymalnym poziomie inflacji w Polsce

Źródło:
TVN24

Burmistrz miejscowości Belcastro w Kalabrii na południu Włoch w wydanym rozporządzeniu zabronił mieszkańcom zachowań, które mogą być groźne dla ich zdrowia. Zakaz wytłumaczył brakiem opieki medycznej w miasteczku. Zalecił wszystkim, by możliwie najwięcej odpoczywali, nie podróżowali i nie uprawiali sportu.

"Zakaz chorowania" we włoskim miasteczku. Rozporządzenie burmistrza

"Zakaz chorowania" we włoskim miasteczku. Rozporządzenie burmistrza

Źródło:
PAP

Ceny masła spadną - zapewnił we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Przypomniał, że resort rolnictwa sprzeciwia się umowie UE - Mercosur oraz zaznaczył, że nie dojdzie do dymisji wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka.

Ceny masła w Polsce. Jest zapewnienie ministra

Ceny masła w Polsce. Jest zapewnienie ministra

Źródło:
PAP

Litwini przyjęli euro 10 lat temu. Pomimo obaw społeczeństwa europejska waluta okazała się dla Litwy kluczowa w trudnych czasach. Przyciągnęła też zagranicznych inwestorów - uważa ekonomistka Indres Genyte-Pikciene, cytowana przez agencję Elta.

10 lat temu przyjęli euro. Tak to oceniają

10 lat temu przyjęli euro. Tak to oceniają

Źródło:
Elta, "Rzeczpospolita"

Najbardziej zakorkowanym miastem w Europie w 2024 roku był Londyn - wynika z raportu firmy analitycznej Inrix. W stolicy Wielkiej Brytanii kierowcy spędzili w korkach średnio 101 godzin. Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Najbardziej zakorkowane miasta Europy. Polska metropolia w czołówce

Najbardziej zakorkowane miasta Europy. Polska metropolia w czołówce

Źródło:
PAP

Alicante to kolejne miasto, które walczy z popularnym wśród turystów wynajmem krótkoterminowym. Radni miejscy wprowadzili zakaz wydawania nowych licencji na prowadzenie takiej działalności. Nowe przepisy mają obowiązywać przez dwa lata.

Wakacyjny problem. Popularne miasto wprowadza zakaz

Wakacyjny problem. Popularne miasto wprowadza zakaz

Źródło:
PAP

W 2024 roku sieć rządowa Tajwanu była obiektem aż 2,4 miliona ataków hakerskich dziennie - poinformowało tajwańskie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN). Dodało, że za większością tych operacji mają stać Chiny. Pekin regularnie zaprzecza tego typu zarzutom.

2,4 miliona ataków hakerskich dziennie. "Coraz bardziej wyrafinowane"

2,4 miliona ataków hakerskich dziennie. "Coraz bardziej wyrafinowane"

Źródło:
PAP

W poniedziałek kilku europejskich przywódców, między innymi premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron, zdecydowało się na krytyczne wypowiedzi pod adresem Elona Muska. Tego samego dnia portal Politico napisał, że amerykański miliarder może wpłynąć na wybory w europejskich krajach w 2025 roku, między innymi w Polsce.

Europejscy przywódcy o Elonie Musku. "To niepokojące"

Europejscy przywódcy o Elonie Musku. "To niepokojące"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP