Zmiany w podatku od spadków i darowizn. Jest podpis prezydenta

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Tusk: przegłosujmy kwotę wolną od podatku w wysokości 60 tysięcy złotych rocznie
Tusk: przegłosujmy kwotę wolną od podatku w wysokości 60 tysięcy złotych rocznieZdjęcia organizatora
wideo 2/3
Zdjęcia organizatoraTusk: przegłosujmy kwotę wolną od podatku w wysokości 60 tysięcy złotych rocznie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, wprowadzającą pakiet Slim VAT 3. Zasadniczym celem tego aktu jest dalsze uproszczenie rozliczania podatku od towarów i usług - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Małgorzata Samborska z Grant Thornton zwróciła uwagę, że nowelizacja przy okazji znosi też podatek od zrzutek.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał ustawę z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zasadniczym celem tego aktu jest dalsze uproszczenie rozliczania podatku od towarów i usług, czyli tzw. pakiet Slim VAT 3 - wskazała w komunikacie KPRP.

Podatek od zrzutek

Kancelaria przypomniała, że nowelizacja wprowadza zmiany w szeregu przepisów m.in. w ustawie o podatku od towarów i usług, ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ale też ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Zmiany w przepisach zakładają, że w sprawie podatku od spadków i darowizn wolne od daniny będą kwoty do wartości majątku: 36 120 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej; 27 090 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej; 5733 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

"To jest ustawa, która przy okazji znosi #PodatekOdZrzutek. Zmienia wartość kwoty wolnej dla darczyńców z III grupy, ale nie zawiera już limitu 54 180 zł dla darowizny od wielu osób. Taki limit był w ustawie, którą prezydent podpisał w kwietniu" - poinformowała na Twitterze Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa z Grant Thornton.

Ustawa deregulacyjna, zawierająca kontrowersyjne zmiany w podatku od spadków i darowizn, została w kwietniu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rozwiązania wywołały falę kontrowersji, zwłaszcza wprowadzenie limitów dla darowizn otrzymanych od wielu osób. Do tej pory takich ograniczeń nie było. Jeśli przepisy weszłyby w życie, to zagrożone byłyby między innymi zrzutki ogłaszane w celu sfinansowania kosztownych terapii dla chorych.

Po publikacjach medialnych w tej sprawie na początku lutego br. premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że nie pozwoli, "żeby to w jakikolwiek sposób wpłynęło na kwestie zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy". Poinformował, że wydał dyspozycję Ministerstwu Finansów, żeby niezwłocznie uściślić te kwestie.

Zmiany, dzięki którym nie będzie tak zwanego podatku od zrzutek, zaproponowano podczas prac w Sejmie nad nowelizacją ustawy o VAT, tzw. pakietu Slim VAT 3.

Zmiany w podatkach

Kancelaria Prezydenta RP przekazała, że znowelizowana ustawa podwyższa w podatku od towarów i usług do 2 mln euro limit wartości sprzedaży (wraz z kwotą podatku), poniżej którego można uzyskać status małego podatnika.

Zmieniono zasady oraz tryb wydawania, zmiany i uchylania wiążącej informacji stawkowej, określono zasady stosowania przez podatnika VAT kursu przeliczeniowego dla faktury korygującej, jeżeli pierwotna faktura została wystawiona w walucie obcej, dokonano modyfikacji zasad wykazywania przez podatnika podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0 proc. W ustawie dokonano także m.in. częściowego ujednolicenia zasad i trybu wydawania, zmiany i uchylania wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, wiążącej informacji taryfowej oraz wiążącej informacji o pochodzeniu towaru.

Większość zapisów nowelizacji ustawy o VAT, a przede wszystkim zmiany w podatku od spadków i darowizn, mają wejść w życie 1 lipca tego roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości