Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.
Z wyliczeń analityków HREIT wynika, że trzyosobowa rodzina z dochodem w wysokości dwóch średnich krajowych może sięgnąć po kredyt w wysokości 707 tys. zł. To wzrost blisko 80 procentowy w porównaniu do lipca 2022. Jednocześnie "część instytucji oszacowała zdolność kredytową przykładowej rodziny nawet na około 720-750 tys. zł" - zauważają eksperci.
Wzrost zdolności kredytowej, zdaniem analityków, jest spowodowany podwyżkami wynagrodzeń. Te w sektorze przedsiębiorstw od września 2021 roku do dziś wzrosły o około jedną trzecią - wynika z danych GUS. Co oznacza, że średnia płaca w przedsiębiorstwach wzrosła przez ostatnie 2,5 roku z około 4 tys. zł do ponad 5,5 tys. złotych na rękę. "W ostatnim czasie wzrost wynagrodzeń był kluczowy dla kształtowania się zdolności kredytowej. Przedwyborcze cięcia stóp procentowych dołożyły do obserwowanych zmian znacznie mniejszą cegiełkę" - oceniają analitycy HREIT.
Prognozy
W ich ocenie to nie koniec wzrostu zdolności kredytowej Polaków. Podkreślają, że dwie przesłanki będą miały kluczowe znaczenie: prognoza dynamicznych wzrostów wynagrodzeń i przewidywania obniżki stóp procentowych. Za pierwszym argumentem przemawia marcowa projekcja inflacji przygotowana przez analityków NBP, z której wynika, że w latach 2024-26 wynagrodzenia w Polsce mają wrosnąć łącznie o ponad 27 proc. - podkreśla HREIT.
Zagrożeniem dla powyższych przewidywań będzie ewentualna długofalowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie, bądź nawet ich podwyżka oraz nowe regulacje prawne - oceniają analitycy.
Dodają, że chociażby ostatnia nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, może wpłynąć na zaostrzenie polityki kredytowej banków. Chodzi przede wszystkim o ułatwienie dostępu do pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Stopy procentowe w Polsce
Stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie od października 2023 roku. Główna, referencyjna stopa procentowa NBP od 5 października 2023 roku wynosi 5,75 proc. Poziom pozostałych stóp procentowych: stopa lombardowa 6,25 proc., stopa depozytowa 5,25 proc., stopa redyskontowa weksli 5,80 proc., stopa dyskontowa weksli 5,85 proc.
"RPP zaczęła nam zacieśniać politykę monetarną w październiku 2021 roku. W wyniku tych zmian podstawowa stopa procentowa, od której uzależnione jest przecież oprocentowanie kredytów i lokat, wzrosła z symbolicznego poziomu 0,1 proc. aż do 6,75 proc. we wrześniu 2022 roku. Podwyżki były szybkie i na tyle dotkliwe, że po roku raptem obudziliśmy się ze stopami procentowymi na poziomie najwyższym od 2002 roku" - napisali analitycy HREIT.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock