Stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2024 roku - uważa większość ekonomistów. Pojawiają się jednak również głosy za obniżką i to już jesienią tego roku.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na majowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Kiedy możemy spodziewać się zmian w polityce pieniężnej?
Stopy procentowe w 2024 i 2025 roku. Prognozy
Decyzja Rady - według analityków ING Banku - była zgodna z oczekiwaniami rynku. Ekonomiści banku uważają, że argumentem za ostrożnym podejściem do ewentualnego łagodzenia polityki jest między innymi uporczywie wysoka inflacja bazowa.
Dlatego - w opinii ING Banku - Rada będzie w najbliższych miesiącach utrzymywała restrykcyjne nastawienie i jastrzębią retorykę.
"Spodziewamy się, że stopy NBP pozostaną bez zmian do końca 2024 roku, a cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie się w 2025, kiedy stopy mogą zostać obniżone łącznie o 75-100 punktów bazowych" - dodali.
"Uważamy, że niekorzystne krótkookresowe perspektywy inflacji będą dla RPP głównym argumentem na rzecz nieobniżania stóp procentowych. Jest to zgodne z naszym scenariuszem stabilizacji stóp procentowych na obecnym poziomie do drugiej połowy 2025 r." - wskazali w komentarzu ekonomiści Credit Agricole.
"Zakładamy, że poziom 5,75 proc. pozostanie z nami przez cały 2024, a nawet 2025 rok" - napisali w komentarzu zamieszczonym w mediach społecznościowych analitycy Pekao. Także zdaniem ekonomistów mBanku, jeśli chodzi o politykę pieniężną, "ponudzimy jeszcze do 2025 roku".
Z kolei Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w swoim komentarzu poinformował, że prognozuje "niewielką obniżkę stóp procentowych o 0,25 punktu w listopadzie m.in. z uwagi na łagodzenie polityki przez główne banki centralne, takie jak Fed i EBC".
Majowa decyzja RPP
Na zakończonym w czwartek posiedzeniu RPP nie zmieniła stóp procentowych.
Wysokość stóp procentowych obecnie:
- stopa referencyjna - 5,75 proc. w skali rocznej,
- stopa lombardowa - 6,25 proc. w skali rocznej,
- stopa depozytowa - 5,25 proc. w skali rocznej,
- stopa redyskontowa weksli - 5,80 proc. w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli - 5,85 proc. w skali rocznej.
RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 r. - o 25 pkt. bazowych, do obecnego poziomu.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock