Rząd szykuje zmiany w podatkach. Oto, kto może zapłacić więcej

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, Dziennik Gazeta Prawna
Ponad 109 miliardów deficytu. Piotr Kuczyński komentujeTVN24
wideo 2/7
TVN24Ponad 109 miliardów deficytu. Piotr Kuczyński komentuje

Rząd chce zlikwidować tak zwaną ulgę abolicyjną w PIT - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. To oznacza, że część Polaków pracujących za granicą może być zobowiązana do zapłaty dodatkowego podatku w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisano projekt nowelizacji ustaw o PIT, CIT, zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz innych ustaw. Jedna ze zmian, które ma wprowadzić ustawa (jej projekt nie został jeszcze opublikowany), zakłada zniesienie tak zwanej ulgi abolicyjnej. Jak zaznaczają eksperci, oznacza to znaczny wzrost opodatkowania dla części osób wykonujących pracę poza Polską.

Dzięki zastosowaniu ulgi abolicyjnej Polacy, którzy uzyskują dochody za granicą, nie muszą dopłacać różnicy między podatkiem zagranicznym a tym w kraju. W efekcie dochód zagraniczny należy jedynie wykazać, bez obowiązku zapłaty dodatkowego podatku. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby wykonujące pracę za granicą, ale - co ważne - pozostające jednocześnie polskimi rezydentami podatkowymi.

Pracujący poza Polską zapłacą więcej

Według ekspertów PwC skutkiem wprowadzenia planowanych przez rząd zmian może być znaczny wzrost obciążeń podatkowych dla takich osób.

"W przypadku ulgi abolicyjnej, osoby podlegające specjalnym reżimom podatkowym za granicą, powodującym zmniejszenie, zaniechanie lub zwolnienie z podatku za granicą nie musiały płacić podatku w Polsce (o ile nie miały innego polskiego dochodu). Jednak w razie likwidacji tej ulgi osoby te będą musiały zadeklarować i zapłacić różnicę pomiędzy podatkiem zapłaconym za granicą a właściwym dla tego dochodu w Polsce. W przypadku, gdy nie było podatku za granicą (np. ze względu na zwolnienia podatkowe), to podatnik zapłaci pełny polski podatek" - tłumaczą w czwartkowym komunikacie.

PwC przypomina, że Polska ratyfikowała konwencję MLI, w ramach której zmienia się metodę unikania podwójnego opodatkowania na metodę proporcjonalnego odliczenia w kilkudziesięciu umowach, które ma Polska z innymi krajami. "Stąd zastosowanie potencjalnie tej ulgi mogło mieć szerszy charakter niż dotychczas" - dodano.

LondynShutterstock

Skutki "mogą być dramatyczne"

Eksperci radzą, by sprawdzać, które kraje ratyfikowały Konwencję MLI, zmieniającą metodę unikania podwójnego opodatkowania.  

"Planowane wejście w życie przepisów uchylających ulgę abolicyjną od stycznia 2021 może wpłynąć na opodatkowanie dochodów na przykład z krajów takich jak Wielka Brytania, Austria, Irlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosja, Holandia, Dania, Norwegia, Islandia, Japonia, Belgia, Malta Ukraina, Cypr, Portugalia" - wylicza PwC.

O konsekwencjach wprowadzenia tych zmian mówił też na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Mateusz Romowicz, radca prawny w Kancelarii Legal Marine.

– Działania Rady Ministrów są bardzo niepokojące. Można odnieść wrażenie, że likwidacja ulgi abolicyjnej ma być wprowadzona niejako przy okazji, bez dogłębnych analiz i konsultacji społecznych. Tymczasem skutki pracownicze, społeczne i ekonomiczne takich działań dla polskich rezydentów podatkowych pracujących za granicą (w tym marynarzy) mogą być dramatyczne – powiedział w rozmowie z dziennikiem.

Pytania o konwencję

O sprawie Konwencji MLI i kwestii rozliczeń podatkowych Polaków pracujących za granicą pisaliśmy niemal dokładnie trzy lata temu, kiedy ustawa o jej ratyfikacji wpłynęła do Sejmu. Co wówczas mówiło Ministerstwo Finansów?

"Polacy pracujący za granicą nie będą płacić podatku od dochodów zagranicznych w Polsce" - podkreślano. Wskazywano, że głównie dlatego, że do tych osób będzie stosowana właśnie tzw. ulga abolicyjna na podstawie przepisów ustawy o PIT.

"Polacy, którzy przenieśli się za granicę razem ze swoimi rodzinami i tam pracują w ogóle nie są objęci opodatkowaniem w Polsce, ponieważ zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania nie są rezydentami w Polsce" - mogliśmy przeczytać w oświadczeniu Ministerstwa Finansów.

Natomiast jeśli ktoś wyjeżdża do pracy za granicą na krótki czas i wraca do Polski to może podlegać opodatkowaniu w Polsce, ale wówczas zastosowanie znajdzie wspomniany wyżej przepis o uldze abolicyjnej - podkreślano.

"Taka osoba może być obowiązana do wykazania zagranicznych dochodów w swoim polskim zeznaniu podatkowym. Jednakże w Ministerstwie Finansów rozważamy wprowadzenie rozwiązań usuwających niepotrzebne obowiązki administracyjne w tym zakresie" - obiecywał wówczas fiskus.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes, Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock