Rząd szykuje zmiany w podatkach. Oto, kto może zapłacić więcej

Źródło:
TVN24 Biznes, Dziennik Gazeta Prawna
Ponad 109 miliardów deficytu. Piotr Kuczyński komentuje
Ponad 109 miliardów deficytu. Piotr Kuczyński komentujeTVN24
wideo 2/7
Ponad 109 miliardów deficytu. Piotr Kuczyński komentujeTVN24

Rząd chce zlikwidować tak zwaną ulgę abolicyjną w PIT - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. To oznacza, że część Polaków pracujących za granicą może być zobowiązana do zapłaty dodatkowego podatku w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisano projekt nowelizacji ustaw o PIT, CIT, zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz innych ustaw. Jedna ze zmian, które ma wprowadzić ustawa (jej projekt nie został jeszcze opublikowany), zakłada zniesienie tak zwanej ulgi abolicyjnej. Jak zaznaczają eksperci, oznacza to znaczny wzrost opodatkowania dla części osób wykonujących pracę poza Polską.

Dzięki zastosowaniu ulgi abolicyjnej Polacy, którzy uzyskują dochody za granicą, nie muszą dopłacać różnicy między podatkiem zagranicznym a tym w kraju. W efekcie dochód zagraniczny należy jedynie wykazać, bez obowiązku zapłaty dodatkowego podatku. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby wykonujące pracę za granicą, ale - co ważne - pozostające jednocześnie polskimi rezydentami podatkowymi.

Pracujący poza Polską zapłacą więcej

Według ekspertów PwC skutkiem wprowadzenia planowanych przez rząd zmian może być znaczny wzrost obciążeń podatkowych dla takich osób.

"W przypadku ulgi abolicyjnej, osoby podlegające specjalnym reżimom podatkowym za granicą, powodującym zmniejszenie, zaniechanie lub zwolnienie z podatku za granicą nie musiały płacić podatku w Polsce (o ile nie miały innego polskiego dochodu). Jednak w razie likwidacji tej ulgi osoby te będą musiały zadeklarować i zapłacić różnicę pomiędzy podatkiem zapłaconym za granicą a właściwym dla tego dochodu w Polsce. W przypadku, gdy nie było podatku za granicą (np. ze względu na zwolnienia podatkowe), to podatnik zapłaci pełny polski podatek" - tłumaczą w czwartkowym komunikacie.

PwC przypomina, że Polska ratyfikowała konwencję MLI, w ramach której zmienia się metodę unikania podwójnego opodatkowania na metodę proporcjonalnego odliczenia w kilkudziesięciu umowach, które ma Polska z innymi krajami. "Stąd zastosowanie potencjalnie tej ulgi mogło mieć szerszy charakter niż dotychczas" - dodano.

LondynShutterstock

Skutki "mogą być dramatyczne"

Eksperci radzą, by sprawdzać, które kraje ratyfikowały Konwencję MLI, zmieniającą metodę unikania podwójnego opodatkowania.  

"Planowane wejście w życie przepisów uchylających ulgę abolicyjną od stycznia 2021 może wpłynąć na opodatkowanie dochodów na przykład z krajów takich jak Wielka Brytania, Austria, Irlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosja, Holandia, Dania, Norwegia, Islandia, Japonia, Belgia, Malta Ukraina, Cypr, Portugalia" - wylicza PwC.

O konsekwencjach wprowadzenia tych zmian mówił też na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Mateusz Romowicz, radca prawny w Kancelarii Legal Marine.

– Działania Rady Ministrów są bardzo niepokojące. Można odnieść wrażenie, że likwidacja ulgi abolicyjnej ma być wprowadzona niejako przy okazji, bez dogłębnych analiz i konsultacji społecznych. Tymczasem skutki pracownicze, społeczne i ekonomiczne takich działań dla polskich rezydentów podatkowych pracujących za granicą (w tym marynarzy) mogą być dramatyczne – powiedział w rozmowie z dziennikiem.

Pytania o konwencję

O sprawie Konwencji MLI i kwestii rozliczeń podatkowych Polaków pracujących za granicą pisaliśmy niemal dokładnie trzy lata temu, kiedy ustawa o jej ratyfikacji wpłynęła do Sejmu. Co wówczas mówiło Ministerstwo Finansów?

"Polacy pracujący za granicą nie będą płacić podatku od dochodów zagranicznych w Polsce" - podkreślano. Wskazywano, że głównie dlatego, że do tych osób będzie stosowana właśnie tzw. ulga abolicyjna na podstawie przepisów ustawy o PIT.

"Polacy, którzy przenieśli się za granicę razem ze swoimi rodzinami i tam pracują w ogóle nie są objęci opodatkowaniem w Polsce, ponieważ zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania nie są rezydentami w Polsce" - mogliśmy przeczytać w oświadczeniu Ministerstwa Finansów.

Natomiast jeśli ktoś wyjeżdża do pracy za granicą na krótki czas i wraca do Polski to może podlegać opodatkowaniu w Polsce, ale wówczas zastosowanie znajdzie wspomniany wyżej przepis o uldze abolicyjnej - podkreślano.

"Taka osoba może być obowiązana do wykazania zagranicznych dochodów w swoim polskim zeznaniu podatkowym. Jednakże w Ministerstwie Finansów rozważamy wprowadzenie rozwiązań usuwających niepotrzebne obowiązki administracyjne w tym zakresie" - obiecywał wówczas fiskus.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes, Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w regulacjach dotyczących opakowań papierosów. Niezależnie od marki, miałyby być proste, o ujednoliconym wyglądzie. Resort w swojej propozycji zwrócił uwagę, że takie opakowania stosuje coraz więcej krajów.

Ministerstwo Zdrowia chce zmian w opakowaniach papierosów

Ministerstwo Zdrowia chce zmian w opakowaniach papierosów

Źródło:
PAP

Władze Amsterdamu zakazały wszystkim urzędnikom korzystania z komunikatora Telegram na telefonach służbowych - poinformowała holenderska stacja radiowa BNR. Zdaniem samorządowców aplikacja aplikacja jest często wykorzystywana do działalności przestępczej i może posłużyć jako narzędzie do celów szpiegowskich.

Europejska stolica zakazuje urzędnikom Telegrama. "Przystań dla hakerów i handlarzy narkotyków"

Europejska stolica zakazuje urzędnikom Telegrama. "Przystań dla hakerów i handlarzy narkotyków"

Źródło:
PAP

General Motors (GM), koncern motoryzacyjny z USA, zwolni ponad tysiąc osób ze swojego działu oprogramowania i usług. Jak podaje CNBC, decyzję podjęto po przeglądzie, którego celem jest usprawnienie operacji firmy.

Zwolnienia u dużego producenta aut. Tysiąc osób straci pracę

Zwolnienia u dużego producenta aut. Tysiąc osób straci pracę

Źródło:
CNBC

- Takie postępowania mogą być długie. Zakładam, że prace komisji uda się skończyć w rok - przekazał Zdzisław Gawlik, szef sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK), pytany o prace nad wnioskiem wstępnym o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Wstępny wniosek o postawienie szefa NBP przed TS złożyło 191 posłów koalicji rządzącej.

Widmo Trybunału Stanu dla prezesa NBP oddala się. Szef komisji odpowiedzialności o tym, ile potrwają prace

Widmo Trybunału Stanu dla prezesa NBP oddala się. Szef komisji odpowiedzialności o tym, ile potrwają prace

Źródło:
PAP

W przypadku dużych renomowanych linii zgłoszenie roszczeń za odwołany lub opóźniony lot jest dużo prostsze. Takie odszkodowania oscylują w granicach od 250 do 600 euro, w zależności od trasy i długości lotu - mówiła w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS mec. Eliza Kuna. Przy opóźnieniach pasażerom przysługują także napoje, posiłki, a nawet zakwaterowanie.

Odwołany lot, godziny oczekiwania na lotnisku. Jakie prawa przysługują pasażerom?

Odwołany lot, godziny oczekiwania na lotnisku. Jakie prawa przysługują pasażerom?

Źródło:
TVN24 BiS

- Ona nie leczy niczyjego zdrowia. Ona zabija polskie firmy, polskie małe firemki, przedsiębiorstwa, jednoosobowych przedsiębiorców - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia o składce zdrowotnej. Dodał, że minister finansów "był otwarty na to, żeby rozmawiać, jak to powinno wyglądać w kolejnych latach". W koalicji rządzącej jest kilka koncepcji, jak zmienić sposób naliczania składki.

"Ona nie leczy niczyjego zdrowia. Ona zabija polskie firmy". Hołownia o składce zdrowotnej

"Ona nie leczy niczyjego zdrowia. Ona zabija polskie firmy". Hołownia o składce zdrowotnej

Źródło:
TVN24

Lewica nigdy nie zgodzi się na podwyższenie wieku emerytalnego - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wicepremier Krzysztof Gawkowski. Minister finansów Andrzej Domański w rozmowie z tygodnikiem "Newsweek" zapewniał, że "nie ma absolutnie żadnej dyskusji" o podniesieniu wieku emerytalnego.

Rewolucja w emeryturach? "Nigdy się nie zgodzimy"

Rewolucja w emeryturach? "Nigdy się nie zgodzimy"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

General Motors (GM), koncern motoryzacyjny z USA, zwolni ponad tysiąc osób ze swojego działu oprogramowania i usług. Jak podaje CNBC, decyzję podjęto po przeglądzie, którego celem jest usprawnienie operacji firmy.

Zwolnienia u dużego producenta aut. Tysiąc osób straci pracę

Zwolnienia u dużego producenta aut. Tysiąc osób straci pracę

Źródło:
CNBC

Akcje spółki Creotech rosły przed południem na warszawskiej giełdzie o niemal 16 procent. W sobotę firma poinformowała, że pierwsza faza misji EagleEye na orbicie przebiegła pomyślnie, a inżynierom udało się nawiązać łączność z urządzeniem. Wszystkie odebrane parametry są w normie, a satelita jest gotowy do dalszych działań.

Największy polski satelita na orbicie. Kurs akcji wystrzelił

Największy polski satelita na orbicie. Kurs akcji wystrzelił

Źródło:
PAP

350 tysięcy złotych stracił 58-letni mieszkaniec Zambrowa, który uwierzył fałszywym konsultantom bankowym - przekazała w poniedziałek policja. Mężczyznę przekonano, że bierze udział w specjalnej akcji policji i NBP w celu ratowania jego oszczędności.

Uwierzył, że bierze w akcji policji i NBP. Stracił oszczędności

Uwierzył, że bierze w akcji policji i NBP. Stracił oszczędności

Źródło:
PAP

Orlen zawarł umowę z bp na dostawy sześciu milionów ton ropy naftowej z norweskich złóż na Morzu Północnym. Pokryje to około 15 procent rocznego zapotrzebowania spółki na ten surowiec - poinformował koncern. Pierwsza dostawa planowana jest na wrzesień.

Orlen ma nową umowę na dostawy ropy

Orlen ma nową umowę na dostawy ropy

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął 10 postępowań wobec spółek, które nie płacą w terminie swoim dostawcom - poinformował w poniedziałek UOKiK. Zatory płatnicze są szczególnie dotkliwe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

"Niedopuszczalne jest, aby duże firmy nie płaciły na czas". Urząd reaguje

"Niedopuszczalne jest, aby duże firmy nie płaciły na czas". Urząd reaguje

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot w Polsce padła wygrana drugiego stopnia. Totalizator Sportowy podał, gdzie zakupiono szczęśliwy kupon. Do zwycięzcy trafi ponad 3,5 miliona złotych.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Mastercard poinformował, że zmniejszy swoje globalne zatrudnienie o 3 procent - przekazał Reuters. To element planu reorganizacji, który firma przedstawiła na początku tego roku.

Tysiąc osób straci pracę. Gigant zapowiada zwolnienia

Tysiąc osób straci pracę. Gigant zapowiada zwolnienia

Źródło:
Reuters

Szykuje się zmiana przepisów w sprawie komorniczych licytacji. Domyślną formą sprzedaży zajętych ruchomości i nieruchomości ma być internetowy przetarg. Licytacja w tradycyjnej formie, czyli stacjonarna, będzie organizowana tylko na wniosek wierzyciela - podała w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Zmiany w licytacjach komorniczych

Zmiany w licytacjach komorniczych

Źródło:
PAP

Mężczyzna z Norwegii dwukrotnie wszedł na pokłady samolotów startujących z lotniska w Monachium, mimo że nie posiadał biletów na żaden z rejsów - podaje Deutsche Welle. Choć za pierwszym razem podróż na gapę skutecznie udaremniono, Norweg nie zniechęcił się i kolejnego dnia za darmo udał się do Szwecji.

Podróż za darmo. Zaskakująca sytuacja na lotnisku

Podróż za darmo. Zaskakująca sytuacja na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl

W Rzymie zostanie zainstalowanych co najmniej 15 tysięcy kamer monitoringu, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Lokalne władze przekonują, że dzięki temu Wieczne Miasto będzie bezpieczniejsze. Ma to szczególne znaczenie w związku z Rokiem Świętym 2025, gdy oczekuje się przyjazdu milionów pielgrzymów.

Tysiące kamer. Pierwszy taki system w kraju

Tysiące kamer. Pierwszy taki system w kraju

Źródło:
PAP

W pierwszej połowie 2024 roku wartość niemieckiego eksportu do Polski była większa niż eksportu do Chin - donosi Reuters. To daje nam awans na czwarte miejsce w zestawieniu głównych kierunków eksportowych sąsiada zza Odry.

Polska wyprzedziła Chiny

Polska wyprzedziła Chiny

Źródło:
tvn24.pl

Był nie tylko aktorem, ale i przedsiębiorcą - tak sylwetkę zmarłego w wieku 88 lat Alaina Delona opisuje francuska agencja AFP. Dziennikarze przypominają, że artysta zgromadził majątek, jednak wielkość jego spuścizny pozostaje tajemnicą.

Alain Delon pozostawił fortunę. Jak wielką? To zagadka

Alain Delon pozostawił fortunę. Jak wielką? To zagadka

Źródło:
PAP

Podatnicy będą mogli udostępnić swoje dane z e-Urzędu Skarbowego innej osobie – zapowiada Ministerstwo Finansów. W planach resortu są też aplikacja mobilna oraz udostępnienie usługi rozmów wideo z pracownikiem fiskusa.

Duże zmiany dla podatników. Ministerstwo ujawnia plany

Duże zmiany dla podatników. Ministerstwo ujawnia plany

Źródło:
PAP

W sprawie VAT do celu wciąż daleko - ocenił na portalu X ekonomista Rafał Mundy. Wcześniej Ministerstwo Finansów podało najnowsze dane dotyczące wykonania budżetu.

"Do celu wciąż daleko"

"Do celu wciąż daleko"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk ogłosił w sobotę, że platforma społecznościowa X zaprzestanie działalności biura w Brazylii "ze skutkiem natychmiastowym". Powodem ma być między innymi "nielegalna cenzura" treści. Jednocześnie - poinformowała firma - sama usługa korzystania z platformy pozostaje dostępna dla mieszkańców Brazylii.

X zamyka biuro w wielkim kraju. Decyzja Muska "ze skutkiem natychmiastowym"

X zamyka biuro w wielkim kraju. Decyzja Muska "ze skutkiem natychmiastowym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Fałszywe inwestycje, szczególnie w kryptowaluty i na rynku Forex, stały się powszechną metodą wyłudzania pieniędzy od nieświadomych Polaków - wynika z raportu opublikowanego przez Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF).

To jedna z najczęstszych form oszustw. Można stracić pieniądze

To jedna z najczęstszych form oszustw. Można stracić pieniądze

Źródło:
PAP