Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wkrótce ruszą wypłaty

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Tak zwana 14. emerytura na stałe? Borys: jeśli rząd szacuje, że stać go na to, poczekajmy aż pokaże szczegóły
Tak zwana 14. emerytura na stałe? Borys: jeśli rząd szacuje, że stać go na to, poczekajmy aż pokaże szczegółyTVN24
wideo 2/5
TVN24Tak zwana 14. emerytura na stałe? Borys: jeśli rząd szacuje, że stać go na to, poczekajmy aż pokaże szczegóły

Tak zwana trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. Kiedy pieniądze trafią do odbiorców? Wyjaśniamy.

Komu przysługuje tak zwana trzynasta emerytura?

Z informacji podawanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że tak zwana trzynasta emerytura wypłacana jest tym osobom, które zgodnie ze stanem na 31 marca są uprawnione do jednego z poniższych świadczeń:

- emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, - renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, - renty szkoleniowej, - renty socjalnej, - renty rodzinnej, - rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, - świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, - nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, - świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Dodatkowe świadczenie nie przysługuje, jeśli renta lub emerytura jest zawieszona na dzień 31 marca.

Ile wynosi trzynasta emerytura w 2023 roku?

ZUS wypłaca dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku.

Warto przypomnieć, że niedawno mieliśmy do czynienia z waloryzacją świadczeń. W tym roku jest ona kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto. Jak podaje ZUS, świadczenia emerytalne i rentowe wzrosły o 14,8 proc.

Po waloryzacji najniższa emerytura wynosi 1 588 zł brutto, tj. 1 445 zł netto. Pozostałe świadczenia wynoszą:

- Najniższa renta – całkowita niezdolność do pracy – 1 588,44 zł brutto, tj. 1 445 zł netto. - Najniższa renta – częściowa niezdolność do pracy – 1 191,33 zł brutto, tj. 1020 zł netto. - Renta rodzinna i renta socjalna 1 588,44 zł brutto, tj. 1 445 zł netto. - Świadczenie przedemerytalne 1 600,70 zł brutto.

Czy to znaczy, że wszyscy emeryci mogą liczyć na dodatkowe 1445 zł w kwietniu? Niekoniecznie. Chociaż formalnie dodatkowe świadczenie równa się wysokości najniższej emerytury, to nie wszyscy dostaną tyle samo na rękę. To dlatego, że od tego świadczenia jest - oprócz składki zdrowotnej - może być pobrana także zaliczka na podatek dochodowy.

O ile w 2022 roku obowiązywało zwolnienie 13 emerytury z podatku, o tyle w tym roku Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na przygotowanie podobnego rozporządzenia. Ta kwestia ma znaczenie dla osób, których podstawowe świadczenie wraz z trzynastą emeryturą przekroczy 2500 zł brutto. Świadczenia do tego poziomu, ze względu na podwyższoną od stycznia 2022 kwotą wolną (30 tys. zł), są w praktyce zwolnione z podatku PIT.

MF w uzasadnieniu do ubiegłorocznego rozporządzenia wyjaśniało, że przekroczenie tego progu (2500 zł) "w konsekwencji (za ten jeden miesiąc) będzie rodzić obowiązek pobrania od emeryta i rencisty zaliczki na podatek, pomimo, że roczne dochody podatnika nie przekroczą 30 tys. zł".

Poczta Polska wskazała w niedawnym komunikacie, że od kwoty emerytury na poziomie 2499,50 zł brutto trzynastka wyniesie 1254,48 zł na rękę.

Kiedy zostanie wypłacona tak zwana trzynasta emerytura?

ZUS wypłaca trzynastki z kwietniową emeryturą lub rentą. Jeśli termin płatności świadczenia przypada na sobotę, niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, to Zakład wypłaci je przed tym dniem. Na przykład pierwsza wypłata będzie dokonana już 31 marca, bo 1 kwietnia wypada w sobotę. Z kolei ostatni termin przypada na 25 kwietnia.

Harmonogram wypłat trzynastych emerytur to: 1 kwietnia (wypłata 31 marca), 5 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia, 15 kwietnia, 20 kwietnia, 25 kwietnia.

Poczta Polska potwierdziła, że świadczenia roznoszone przez listonoszy, a w ten sposób emeryturę otrzymuje 2 mln Polaków, trafią do odbiorców między 31 marca a 25 kwietnia. W komunikacie Poczty Polskiej możemy przeczytać, że wcześniejsze wypłaty mają objąć także te osoby, które otrzymują świadczenie do 10. dnia miesiąca. Zapewniono, że "listonosze dostarczą środki jeszcze przez Wielkanocą".

Prawo do emerytury z ZUS i KRUS jednocześnie. Będzie dodatkowa trzynastka?

Jeśli obywatel ma prawo do świadczeń jednocześnie z ZUS i KRUS, np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową, to wówczas przysługuje tylko jedno dodatkowe świadczenie pieniężne.

Organem odpowiedzialnym za "trzynaste emerytury" zawsze jest ZUS.

13 emerytura - czy trzeba wypełniać wniosek?

Z dodatkowego świadczenia nie są dokonywane potrącenia i egzekucje. ZUS wypłaca pełną kwotę tego świadczenia.

Nie jest konieczne składanie żadnego wniosku, aby otrzymać "trzynastkę". ZUS wypłaca je automatycznie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości