Średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka w ciągu roku wzrosła o 15,4 miesiąca, a 65-latka wzrosła o 13,8 miesiąca - wynika z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny tablic trwania życia. Dane te mają wpływ na wysokość emerytur przyznawanych od kwietnia.
Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek komunikat w sprawie tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Są one kluczowym elementem obliczania wysokości emerytur. Prognoza dalszego trwania życia w formie tablic jest aktualizowana co roku.
Tablice trwania życia
"Tablice te są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego" - podaje GUS.
Zgodnie z tablicami GUS 60 latek będzie miał przed sobą 254,3 miesiąca życia wobec 238,9 miesiąca zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu.
Z kolei 65 latek ma przed sobą 210 miesięcy życia wobec 196,2 miesiąca rok temu.
Komentarze ekspertów
"Będzie to miało wpływ na wysokość emerytur przyznawanych od kwietnia - z powodu zmiany stosowanych tablic, będą niższe - w zależności od wieku emeryta - o 6-6,6 proc." - skomentował na Twitterze Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej ZUS.
"Nowe tablice GUS dotyczące dalszej śr. trwania życia pokazują, że żyjemy dłużej, do poziomu sprzed pandemii nie wróciliśmy. Tablice są potrzebne do wyliczenia emerytura, tzn., że osobom które będą na emeryturę przechodziły od 1/4/23 do 31/3/24 ZUS uwzględni dzisiejsze tablice" - czytamy natomiast we wpisie eksperta emerytalnego i rynku pracy HRK Payroll Consulting Oskara Sobolewskiego.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock