Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku.
Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie podał, że główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.
RPP obniżyła ostatnim razem stopy procentowe w październiku 2023 r., wówczas stopy spadły o 0,25 pkt. proc.
W czwartek, 7 listopada o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. W piątek, 8 listopada o godz. 12.00 odbędzie się prezentacja najnowszej, listopadowej projekcji inflacji i PKB.
Komunikat RPP
Bank centralny w komunikacie po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zwrócił uwagę, że koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki pozostaje osłabiona. Także w Polsce w Polsce napływające dane miesięczne sugerują, że roczna dynamika PKB w III kw. 2024 r. mogła być nieco niższa niż w II kw. br.
Bank centralny poinformował ponadto, że RPP zapoznała się z wynikami listopadowej projekcji inflacji i PKB. "W bieżącej rundzie projekcja inflacji jest obarczona znaczną niepewnością związaną z kształtowaniem się cen nośników energii dla gospodarstw domowych, które w istotnym stopniu zależą od działań regulacyjnych" - dodano.
NBP przekazał, że w ocenie RPP inflacja jest obecnie "istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii, a także inne czynniki regulacyjne". "W kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje również wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym" - podano.
Dlatego też - jak prognozuje się w komunikacie - w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie, a w przypadku dalszego podniesienia cen energii na początku 2025 r. wzrośnie. Zaznaczono jednak, że po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii oraz w warunkach oczekiwanego obniżenia dynamiki wynagrodzeń (przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP), inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne.
"Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy" - dodano, zwracając jednocześnie uwagę, że - w tych warunkach - RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
NBP przekazał, że według Rady obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock