Kiedy obniżka stóp procentowych? Główny ekonomista PKO BP wskazuje możliwy termin

Autor:
jr/ToL
Źródło:
PAP
Baner NBP wyjechał na ulice Warszawy
Baner NBP wyjechał na ulice WarszawyStrefa Inwestorów/Szymon Machalica
wideo 2/16
Strefa Inwestorów/Szymon MachalicaBaner NBP wyjechał na ulice Warszawy

Mieliśmy bardzo agresywne zacieśnienie polityki pieniężnej - ocenił główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. - Nie spodziewamy się, aby w Polsce konieczny okazał się powrót do podwyżek stóp procentowych, sądzimy, że pod koniec roku, na jesieni, może dojść do obniżek – dodał.

W czwartek w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez PKO BP dla przedstawicieli banków zagranicznych.

Polska uniknęła technicznej recesji

Podczas konferencji główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak mówił, że dane z polskiej gospodarki wyglądają "wyjątkowo solidnie". - Niedawne dane na temat wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale tego roku okazały się lepsze niż oczekiwano. Wynika z nich, że Polska uniknęła nawet technicznej recesji – powiedział ekonomista. GUS podał, że w I kw.2023 r. w porównaniu do I kw. 2022 r. spadł o 0,2 proc., zaś w stosunku do IV kw. 2022 r. – wzrósł o 3,9 proc. Ekonomista PKO BP zwrócił uwagę, że wkrótce wzrost gospodarczy zacznie przyspieszać, kiedy spadek inflacji sprawi, że wynagrodzenia znowu zaczną realnie rosnąć. - Jednocześnie eksport i inwestycje radzą sobie dobrze. Wierzymy, że inwestycje będą rosnąć także w kolejnych kwartałach – dodał Piotr Bujak. Stwierdził także, że polski rachunek bieżący notuje ostatnio silną poprawę i że można się spodziewać, że do końca roku bieżącego Polska będzie notować nadwyżkę na rachunku bieżącym. Jego zdaniem, można także spodziewać się szybkiego spadku inflacji, co wynika m.in. ze spadku cen żywności na świecie oraz ze spadku cen paliw. Poza tym na inflację w Polsce wpływa polityka pieniężna. - Mieliśmy bardzo agresywne zacieśnienie polityki pieniężnej – powiedział ekonomista. – Nie spodziewamy się, aby w Polsce konieczny okazał się powrót do podwyżek stóp procentowych, sądzimy, że pod koniec roku, na jesieni, może dojść do obniżek – dodał.

Stopy procentowe w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej podczas majowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. To ósme posiedzenie z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych. Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc.

Stopy procentowePAP

Czytaj więcej: Tyrowicz: jako członkini RPP widzę ogromną górę

Zaślepka materiału TVN24GO
Joanna Tyrowicz w "Rozmowie Piaseckiego"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości