TVN24 Biznes | Pieniądze

Rząd zabiera się za szarą strefę. Dzięki nowym przepisom 1,5 miliarda złotych ma trafić do budżetu

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Niedzielski: osoby, które do tej pory zarabiały najniższe wynagrodzenia będą miały zwyżkę
Niedzielski: osoby, które do tej pory zarabiały najniższe wynagrodzenia będą miały zwyżkęTVN24
wideo 2/5
TVN24Niedzielski: osoby, które do tej pory zarabiały najniższe wynagrodzenia będą miały zwyżkę

W ramach Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów zamierza walczyć z szarą strefą. Chodzi między innymi o zatrudnianie pracowników "na czarno" oraz o wypłacanie części wynagrodzenia bez odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy mają przynieść budżetowi 1,5 miliarda złotych - podał resort finansów.

"Szacuje się, że rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy, realizujące zapowiedzi zawarte w programie Polski Ład, mające na celu walkę z szarą strefą, w tym z zatrudnieniem i płaceniem za pracę 'pod stołem', przyniosą efekty w łącznej kwocie 1,5 mld zł" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Polski Ład - walka z szarą strefą i zatrudnianiem "na czarno"

- Aktualnie system podatkowy nie zabezpiecza dostatecznie osób, które nie godzą się na pracę "na czarno". Trzeba ochronić pracownika i zniechęcić do uprawiania nielegalnego procederu tych pracodawców, którzy nie dbają o zabezpieczenia swoich pracowników, ich ubezpieczenie i stabilność zatrudnienia. To nie jest fair wobec nich, ale także wobec innych firm, tych, które działają uczciwie - wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ministerstwo Finansów w swoim projekcie zapisało likwidację tych przepisów, które obecnie nakazują pracownikowi konieczność zapłaty nieodprowadzonego od swojej pensji podatku wraz z odsetkami karnymi w sytuacji, kiedy poinformuje on inspekcję pracy czy urząd skarbowy o otrzymywaniu części czy całości wynagrodzenia "pod stołem". Znikną też zapisy, na mocy których takiemu pracownikowi grozi obecnie odpowiedzialność karna za niezadeklarowanie podatku za rok, w którym uzyskał on dochód.

- Projektowane przepisy, mają całkowicie odwrócić tę sytuację - dać ochronę pracownikowi sygnaliście, który poinformuje odpowiednie służby i przenieść ciężar na nieuczciwego pracodawcę. Liczymy, że po zmianie pracownicy nie będą się obawiać walki o swoje prawa, o to co im się należy - powiedział Sarnowski.

Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie - odpowiedzialność pracodawcy

Nowe przepisy mają także na celu wprowadzenie odpowiedzialności podatkowej pracodawcy. Za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia nierzetelnemu pracodawcy zostanie przypisany przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przychodem z działalności gospodarczej będą również przychody z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychody ze stosunku pracy w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym.

"Będzie to przychód odpowiadający przychodowi pracownika zwolnionemu z opodatkowania. Po stronie pracownika, zakłada się zwolnienie z podatku dochodowego przychodów z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychodów ze stosunku pracy w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym" - napisał MF.

Dodatkową karą dla nierzetelnych pracodawców ma być wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wypłaconego wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz wynagrodzenia wypłaconego "pod stołem". W ten sposób – jak wynika z wyjaśnień MF - to nieuczciwy pracodawca przejmie ciężar opodatkowania podatkiem dochodowym wynagrodzenia nielegalnie zatrudnionego pracownika. Kosztem podatkowym dla pracodawcy nie będą również składki na ubezpieczenia emerytalne od wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz od części nieujawnionego wynagrodzenia, pomimo że będą finansowane z jego własnych środków jako płatnika składek.

Także składki na ubezpieczenia społeczne, należne od wynagrodzenia nielegalnie zatrudnionego pracownika oraz wynagrodzenia wypłacanego "pod stołem", będą w całości finansowane przez pracodawcę. Podobnie będzie w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne. One także, w razie stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia lub zaniżenia podstawy wymiaru składek pracowników, zostaną sfinansowane przez przedsiębiorcę – poinformowało MF.

Nowe przepisy, według planów resortu finansów, mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości