"Nie daj się okraść!". Oszuści podszywają się pod popularną platformę sprzedażową

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"KWP Poznań
wideo 2/4
KWP Poznań Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod platformę sprzedażową Allegro. Cyberprzestępcy próbują wykraść pieniądze za pomocą fałszywej strony.

"Nie daj się okraść!" – apeluje CSIRT KNF na Twitterze.

Eksperci radzą, by "zawsze dokonywać płatności bezpośrednio w serwisie, gdzie dochodzi do transakcji". "Fałszywe panele do płatności rozsyłane są najczęściej za pomocą aplikacji WhatsApp" – zauważają.

Na zdjęciach zamieszczonych we wpisie widać panele transakcyjne – poprzez kartę oraz system płatności. Oba jednak znajdują się na stronie "433.mobile-allegrolokalnie.shop", a nie na stronach prawdziwych serwisów płatniczych.

- Przestępcy coraz częściej próbują oszukiwać użytkowników, podstawiając im fałszywe strony serwisów aukcyjnych. Po wprowadzeniu danych na podstawionej stronie nasza karta jest błyskawicznie "czyszczona" przez oszustów – tłumaczy Paweł Piekutowski z CSIRT KNF.

Wzmożona aktywność oszustów

W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożoną aktywność cyberprzestępców. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Finansów ostrzegało przed telefonami od nieznanych osób, które przedstawiają się jako pracownicy resortu lub urzędów skarbowych i próbują bezprawnie uzyskać informacje, które dotyczą rzekomo przeprowadzonych kontroli i szczegółów prowadzenia działalności gospodarczej.

Na początku marca ostrzegaliśmy przed oszustami podszywającymi się pod pracowników Banku Millennium i Ministerstwa Finansów, a także przed wykorzystującymi fałszywą stronę Poczty Polskiej. Kilka dni wcześniej pojawiły się także informacje, że nie ustają ataki na użytkowników portali aukcyjnych.

Ponadto zespół cyberbezpieczeństwa w KNF ostrzegał przed fałszywą aplikacją, dzięki której przestępcy wykradają dane klientów PKO Banku Polskiego. Bank poinformował, że zgłosił stronę do zablokowania.

Wcześniej na celowniku oszustów znaleźli się klienci Credit Agricole. "Oszuści wykorzystują domenę o łudząco podobnej nazwie. W prawidłowej nazwie jest pojedyncza litera L - nie dajcie się oszukać!" – mogliśmy przeczytać we wpisie CSIRT KNF.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Rzecznik Finansowy przekazał, że w minionym roku otrzymał niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku wniosków o interwencję w sporach dotyczących nieautoryzowanej transakcji bankowej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości