Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące oprocentowania depozytów. Podczas konferencji został zapytany o możliwe rozwiązania, które miałyby przekonać banki do podwyższenia oprocentowania lokat. Szef rządu odpowiedział w dwóch słowach.
- Zaproponuję nowe rozwiązania w zakresie oszczędzania. Powinny być one oferowane Polakom przez sektor finansowy - powiedział premier podczas konferencji, na której prezentował rozwiązania dotyczące wsparcia kredytobiorców.
Szef rządu dodał także, że nowe rozwiązania będą dotyczyć także Ministerstwa Finansów, które obecnie oferuje obligacje oszczędnościowe.
Jak mówił szef rządu, niedopuszczalne jest zachowanie instytucji finansowych, które z powodu podnoszenia stóp procentowych przez bank centralny, notują bardzo wysokie zyski i "są niezdolne do podzielenia się tymi korzyściami z obywatelem".
Pytanie o oprocentowanie lokat
Podczas sesji pytań od dziennikarzy premier został dopytany o kwestię oprocentowania oszczędności w bankach. Jeden z dziennikarzy chciał wiedzieć, w jaki sposób szef rządu chce skłonić sektor bankowy, żeby podnieść oprocentowanie depozytów: czy będzie to jedynie perswazja, czy też rozwiązania ustawowe, na przykład powiązanie stopy oprocentowania lokat ze stopą referencyjną NBP bądź innym wskaźnikiem.
- Poprzez perswazję - brzmiała odpowiedź szefa rządu.
Wsparcie kredytobiorców
W poniedziałek podczas briefingu po spotkaniu premiera z szefami KNF i UOKiK oraz ministrami finansów i technologii ws. wsparcia kredytobiorców, rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że wśród tematów znalazła się kwestia oprocentowania lokat.
- Dla tych, którzy chcieliby oszczędzać, a jednocześnie nie tracić na 'putinflacji', będą mechanizmy, przygotowujemy je - powiedział rzecznik rządu. Wyjaśnił, że jeśli banki same nie będą podnosić oprocentowania lokat, będą stworzone "pewne mechanizmy, które skutecznie zachęcą banki do tego, by wysokość oprocentowania lokal była wyższa".
Dodał, że rząd dostaje pierwsze sygnały, przynajmniej z części sektora bankowego, że "refleksja dotycząca oprocentowania oszczędności przyjdzie samodzielnie".
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock