TVN24 Biznes | Pieniądze

Jak rząd chce przekonać banki do wyższego oprocentowania lokat? Dwa słowa premiera

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mateusz Morawiecki o oprocentowaniu depozytów
Mateusz Morawiecki o oprocentowaniu depozytówTVN24
wideo 2/7
TVN24Mateusz Morawiecki o oprocentowaniu depozytów

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące oprocentowania depozytów. Podczas konferencji został zapytany o możliwe rozwiązania, które miałyby przekonać banki do podwyższenia oprocentowania lokat. Szef rządu odpowiedział w dwóch słowach.

- Zaproponuję nowe rozwiązania w zakresie oszczędzania. Powinny być one oferowane Polakom przez sektor finansowy - powiedział premier podczas konferencji, na której prezentował rozwiązania dotyczące wsparcia kredytobiorców.

Szef rządu dodał także, że nowe rozwiązania będą dotyczyć także Ministerstwa Finansów, które obecnie oferuje obligacje oszczędnościowe.

Jak mówił szef rządu, niedopuszczalne jest zachowanie instytucji finansowych, które z powodu podnoszenia stóp procentowych przez bank centralny, notują bardzo wysokie zyski i "są niezdolne do podzielenia się tymi korzyściami z obywatelem".

Pytanie o oprocentowanie lokat

Podczas sesji pytań od dziennikarzy premier został dopytany o kwestię oprocentowania oszczędności w bankach. Jeden z dziennikarzy chciał wiedzieć, w jaki sposób szef rządu chce skłonić sektor bankowy, żeby podnieść oprocentowanie depozytów: czy będzie to jedynie perswazja, czy też rozwiązania ustawowe, na przykład powiązanie stopy oprocentowania lokat ze stopą referencyjną NBP bądź innym wskaźnikiem.

- Poprzez perswazję - brzmiała odpowiedź szefa rządu.

Wsparcie kredytobiorców

W poniedziałek podczas briefingu po spotkaniu premiera z szefami KNF i UOKiK oraz ministrami finansów i technologii ws. wsparcia kredytobiorców, rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że wśród tematów znalazła się kwestia oprocentowania lokat.

- Dla tych, którzy chcieliby oszczędzać, a jednocześnie nie tracić na 'putinflacji', będą mechanizmy, przygotowujemy je - powiedział rzecznik rządu. Wyjaśnił, że jeśli banki same nie będą podnosić oprocentowania lokat, będą stworzone "pewne mechanizmy, które skutecznie zachęcą banki do tego, by wysokość oprocentowania lokal była wyższa".

Dodał, że rząd dostaje pierwsze sygnały, przynajmniej z części sektora bankowego, że "refleksja dotycząca oprocentowania oszczędności przyjdzie samodzielnie".

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości