Odwołana wycieczka, anulowanie rezerwacji w hotelu. Co możemy zrobić?

[object Object]
Branża turystyczna walczy o przetrwanie. "My tej pomocy potrzebujemy jak tlenu"Bartłomiej Ślak | Fakty po południu
wideo 2/4

Co mogą zrobić osoby, którym z powodu epidemii odwołano wycieczkę? Czy mogą domagać się odszkodowania lub zwrotu pieniędzy? Jak bezpłatnie anulować rezerwację w hotelu? Na te pytania odpowiada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przygotował zestaw porad dla konsumentów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak tłumaczy UOKiK powodem zamieszczenia porad jest zwiększona liczba skarg i pytań od konsumentów. Według prezesa Urzędu Tomasza Chróstnego informacje mają pomóc tym, "którzy czują się zagubieni w czasie, gdy masowo są odwoływane imprezy i wyjazdy".

Wycieczki

Moja wycieczka zagraniczna została odwołana przez organizatora z powodu koronawirusa. Czy przysługuje mi zwrot pieniędzy?

Tak. Zgodnie z art. 47 ust. 5 pkt. 2 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, jeżeli organizator turystyki nie może zrealizować umowy z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, może ją rozwiązać i zwrócić podróżnemu wszystko to, co wpłacił.

Podróżnemu nie przysługuje dodatkowe odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Warunkiem jest, by organizator powiadomił podróżnego o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej niezwłocznie przed jej rozpoczęciem.

Mam wykupioną wycieczkę w maju. Czy mogę już teraz odstąpić od umowy i nie płacić raty, którą powinnam płacić w kwietniu?

Trudno w tej chwili przewidywać, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w maju, zwłaszcza pod koniec tego miesiąca. Zdaniem UOKiK jest jeszcze za wcześnie, żeby jednoznacznie stwierdzić, czy w miejscu docelowym nadal będzie zagrożenie zakażeniem i czy na miejsce da się bezpiecznie dojechać. Odstąpienie od umowy byłoby więc przedwczesne i mogłoby nie zostać uznane przez biuro podróży. A tym samym pieniądze, które konsument już wpłacił, mogłyby przepaść.

Czy mogę domagać się odszkodowania od biura podróży z powodu wcześniejszego zakończenia wycieczki spowodowanego działaniami władz państwowych związanych z przeciwdziałaniem koronawirusowi?

Ograniczenia w ruchu osób, a także konieczność odbycia kwarantanny, zostały wprowadzone przez poszczególne państwa w ramach ich uprawnień władczych. Biura podróży nie mogą ponosić odpowiedzialności za te działania, które wynikły z siły wyższej. Dlatego odszkodowanie się nie należy.

Biuro odmawia mi zwrotu pieniędzy. Proponuje zmianę terminu wycieczki, inną wycieczkę albo voucher (ważny przez rok). Jeśli wycieczka jest droższa, trzeba dopłacić różnicę.

Jeśli biuro odwołało wycieczkę, ma obowiązek zwrócić pieniądze. Jeśli proponuje inne rozwiązanie, podróżny musi się na nie zgodzić. To może być okazja do wynegocjowania dobrej oferty. Jeśli konsument nie przyjmuje propozycji, a biuro podróży nadal odmawia zwrotu pieniędzy, można próbować odzyskać pieniądze w postępowaniu polubownym lub skierować sprawę do sądu.

Dlaczego biura podróży nie chcą oddawać zaliczek, skoro nie zamierzają zrealizować umowy?

W świetle prawa przedsiębiorcy powinni ją zwrócić. Ale biura podróży mają obecnie poważne kłopoty z płynnością finansową i najprawdopodobniej nie mają z czego tych zaliczek oddać. Będą więc starały się odwlekać płatności lub proponować klientom inne wycieczki, nawet w następnym sezonie. Konsument musi się na takie rozwiązanie zgodzić. Oczywiście jak zawsze istnieje pewne prawdopodobieństwo bankructwa, a wtedy pieniędzy nie uda się odzyskać - ani teraz, ani w przyszłości.

Hotele

Wykupiłam nocleg w hotelu. W związku z koronawirusem chcę bezkosztowo odstąpić od umowy. Czy mam taką możliwość?

Mamy tu do czynienia z samym noclegiem, a nie z imprezą turystyczną, dlatego ustawa o imprezach turystycznych nie będzie miała zastosowania. Mimo to konsument może odstąpić od umowy, chociaż na innej podstawie prawnej. Jeśli strony się nie porozumieją, może o tym zdecydować sąd.

Władze zalecają, aby unikać niepotrzebnego podróżowania i, na ile to możliwe, pozostać w domu. W korespondencji do przedsiębiorcy konsument powinien się powołać na te okoliczności.

Zarezerwowałam wyjazd do hotelu w Polsce i wpłaciłam zadatek. Chcę zrezygnować z wyjazdu - czy stracę wpłacony zadatek?

Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych (realizacja rezerwacji) stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi (sytuacja epidemiologiczna), strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego (zapłaty), a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Dlatego nie ma podstawy do tego, aby konsument tracił zadatek - powinien dostać go z powrotem.

Zarezerwowałem wyjazd do hotelu w Polsce. Okazało się, że w terminie wyjazdu wyłączona jest możliwość korzystania z restauracji (w tym śniadań) i basenu. Czy w takiej sytuacji mogę bezkosztowo zrezygnować z wyjazdu?

W tym przypadku do niewykonania umowy dochodzi z przyczyn, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności (mamy nadzwyczajną sytuację epidemiologiczną).

Transport i usługi

Mam wykupione bilety lotnicze do Argentyny w kwietniu. Czy mogę zrezygnować z lotu i czy dostanę pełny zwrot pieniędzy?

Nie istnieją przepisy regulujące rezygnację z lotu przez pasażera z powodu siły wyższej (epidemii). Oznacza to, że zasady, na podstawie których konsument może odstąpić od umowy, są uregulowane przez ogólne warunki przewozu danej linii lotniczej lub przepisy ogólne prawa cywilnego danego kraju.

Może to się wiązać z potrąceniem opłaty za rezygnację. Konsument ma prawo otrzymać zwrot opłat pozataryfowych (paliwowej i lotniskowej). W przypadku tanich przewoźników opłata za rezygnację zwykle przewyższa te opłaty. Natomiast w przypadku regularnych przewoźników zwrot zwykle się opłaca.

Kupiłem bilety lotnicze do Anglii, ale lot został odwołany przez przewoźnika. Czy otrzymam zwrot całości kosztów za bilet?

Jeżeli linia lotnicza odwoła lot, wówczas pasażerowie mogą liczyć na pełen zwrot kosztów. Zwrot powinien nastąpić w terminie siedmiu dni w formie wybranej przez pasażera - przelew, gotówka, czek.

Przewoźnik odwołał mój lot do Bolonii wskutek wybuchu epidemii. Czy jeśli nie chcę zwrotu pieniędzy, mogę żądać nowego planu podróży? W tabeli opłat na stronie przewoźnika widzę, że koszt zmiany planu podróży to kilkadziesiąt euro.

Tak, można się domagać zmiany planu podróży, by dolecieć na porównywalnych warunkach do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie. Jeśli lot jest odwołany, usługa taka nie może być odpłatna. Tabela opłat dostępna na stronach przewoźników odnosi się do zmiany dat lotów, które nie są odwoływane. Przewoźnicy często pozwalają modyfikować bilety lotnicze i za to mogą pobierać opłaty.

Odwołano koncert, który miał się odbyć za kilka dni. Wyznaczony został nowy termin w maju, bilety zachowują ważność. Jeśli komuś nie odpowiada nowy termin może zrezygnować i otrzymać zwrot ceny biletu. Czy to jest prawidłowe działanie przedsiębiorcy?

Jest to działanie poprawne: zaoferowano konsumentowi świadczenie zastępcze (koncert w nowym terminie) na niezmienionych warunkach cenowych (bilety zachowują ważność), a osobom, którym nowe warunki nie odpowiadają, zaproponowano opcję zwrotu ceny.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor: kris/ToL / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Niedziela 10 grudnia jest niedzielą handlową. Kolejna okazja pojawi się za tydzień - 17 grudnia. To wynik zmiany przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim, losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Co oznacza, że pojawia się kolejna kumulacja, w której można teraz wygrać 3 miliony złotych.

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP