TVN24 Biznes | Pieniądze

Otrzymają odprawy w wysokości 120 tysięcy złotych. Wykonano pierwsze przelewy

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Podpisano umowę społeczną dla górnictwa
Podpisano umowę społeczną dla górnictwaTVN24
wideo 2/6
TVN24Podpisano umowę społeczną dla górnictwa

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) rozpoczęła wypłatę jednorazowych odpraw w wysokości 120 tysięcy złotych. W pierwszym etapie ma je otrzymać ponad 80 pracowników, którzy zdecydowali się na odejście z górnictwa w ramach działań osłonowych.

Rzecznik SRK Wojciech Jaros przekazał, że "po pozytywnej weryfikacji wniosków dotyczących jednorazowych odpraw pieniężnych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, SRK wysłała w piątek pierwsze kilkadziesiąt przelewów do pracowników, którzy zdecydowali się na odejście z górnictwa w ramach obecnych działań osłonowych".

- Kolejne przelewy wysyłane będą stopniowo, wraz z otrzymywaniem odpowiedzi z ARP - zapowiedział rzecznik.

Agencja, posiadająca bazy danych byłych górników, weryfikuje, czy poszczególne osoby nie korzystały już w przeszłości z innych programów osłonowych. Szacuje się, że jednorazowe 120-tysięczne odprawy otrzyma łącznie blisko 800 pracowników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Osłony socjalne dla górników

Z początkiem tego roku SRK przejęła do likwidacji majątek obszaru górniczego Jastrzębie III wraz z grupą ponad 2,1 tys. pracowników, którzy mają skorzystać z ustawowych osłon socjalnych. To urlopy górnicze, podczas których do czasu przejścia na właściwą emeryturę (nie dłużej niż cztery lata) górnicy będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, a także jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 120 tys. zł netto.

Po przejęciu pracowników spółka rozpoczęła weryfikację ich uprawnień do świadczeń. Po sprawdzeniu w SRK i uzupełnieniu ewentualnych braków, wnioski o urlopy górnicze trafiają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zaś wnioski o odprawy jednorazowe - do katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. SRK wysłała już do ARP wszystkie wnioski o odprawy - po pozytywnej weryfikacji możliwa jest wypłata środków.

Równolegle - po wstępnej weryfikacji wniosków - także dokumentacja osób ubiegających się o urlop górniczy jest sukcesywnie wysyłana do ZUS. W oczekiwaniu na ostateczne decyzje Zakładu pracownicy korzystają z urlopów wypoczynkowych i urlopów dodatkowych. SRK zapewnia, iż dokłada starań w celu szybkiego zakończenia procesu weryfikacji, proces spowalnia jednak epidemia COVID-19.

W razie negatywnej weryfikacji przez ZUS lub ARP, pracownik ubiegający się o urlop górniczy lub odprawę wróci do pracy w swoim macierzystym zakładzie.

Kopalnia Jastrzębie III

Wraz z majątkiem ruchu Jastrzębie III do SRK trafiło 2148 osób. Według szacunków - dokonanych przed weryfikacją wniosków - 1355 osób ma skorzystać z urlopów górniczych, a 793 z jednorazowych odpraw pieniężnych. Na grupę ponad 2,1 tys. osób przekazanych z początkiem 2022 roku do SRK składają się zarówno pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (914 osób), jak i pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie i Węglokoksu Kraj (łącznie 1234 osoby), przejęci na krótko przez JSW, by mogli trafić do SRK i tam skorzystać z osłon.

Taka formuła przekazania wynikała z zapisów ustawowych, zgodnie z którymi osłony przysługują pracownikom przekazanym do SRK wraz z przeznaczonym do likwidacji majątkiem.

Na początku października 2021 roku Sejm znowelizował tzw. ustawę górniczą, wydłużającą do końca 2023 roku możliwość przekazywania kopalń do SRK oraz ich likwidacji ze środków budżetowych przez kolejne cztery lata, do końca 2027 roku. Nowela, która weszła w życie 1 grudnia ubiegłego roku, przedłużyła też regulacje dotyczące osłon dla górników.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości