Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Przepisy ustanawiają warty ponad 28,8 miliarda złotych system publicznego wsparcia dla górnictwa do 2031 roku. Ustawa trafi teraz do Kancelarii Prezydenta RP.
Za odrzuceniem uchwały Senatu zagłosowało 236 posłów, 70 było przeciwko, wstrzymało się 152.
Wdrożenie proponowanych w nowelizacji rozwiązań wymaga jeszcze notyfikacji Komisji Europejskiej. Jak mogliśmy przeczytać na stronie Senatu, senatorowie odrzucili ustawę o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego właśnie ze względu na brak notyfikacji KE.
Do końca stycznia Polska ma złożyć w Komisji Europejskiej wniosek o notyfikację pomocy publicznej dla górnictwa, zgodnie z zapisami umowy społecznej.
Kopalnie w Polsce
Nowela przewiduje udzielanie wsparcia publicznego poprzez dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń. Umożliwia też zawieszenie spłaty, a docelowo umorzenie zobowiązań spółek górnictwa węgla kamiennego, objętych systemem wsparcia, wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiego Funduszu Rozwoju, składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika i płatnika, na fundusze: Pracy, Solidarnościowy, Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Emerytur Pomostowych i na ubezpieczenia zdrowotne.
Chodzi o stare zobowiązania spółek węglowych, których spłatę w przeszłości odroczono i rozłożone na raty - docelowo miałyby one zostać umorzone wraz z odsetkami za zwłokę, jeżeli KE uzna, iż takie umorzenie jest zgodne z unijnym rynkiem wewnętrznym. Zawieszenie spłat i docelowe umorzenie ma także dotyczyć 1 mld zł pożyczki z PFR, jaki otrzymała Polska Grupa Górnicza.
System wsparcia przewidziany w noweli jest skierowany do jednostek produkcyjnych Polskiej Grupy Górniczej, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj.
Zmiany w ustawie spowodują wydatki budżetu państwa w wysokości 28 mld 821 mln zł w latach 2022-2031, nie licząc kosztów planowanych umorzeń zobowiązań.
Nowela realizuje uzgodnienia umowy z maja 2021 roku między rządem a górniczymi związkami zawodowymi, zakładającej stopniowe wygaszanie polskich kopalń węgla do końca 2049 roku i subsydiowanie górnictwa w tym okresie. 10 lutego ma się odbyć kolejne spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej dla górnictwa. Zaproponowana zostanie wówczas formuła powołania pełnomocnika ds. transformacji województwa śląskiego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: pgg.pl