Chcieli wymigać się od wejścia na parkiet. Nadzór zmusi ich do debiutu

Pieniądze

Najlepiej zarabiający prezesi na polskiej giełdzie. Sprawdź, kto zainkasował najwięcejtvn24bis.pl
wideo 2/4

Komisja Nadzoru Finansowego powstrzyma się od sankcji wobec Raiffeisen Bank International, jeśli jego spółka zależna, Raiffeisen Bank Polska wejdzie na Giełdę Papierów Wartościowych do 15 maja 2018 roku, a atrakcyjność jego oferty publicznej będzie poprawiona - podała KNF w komunikacie.

KNF chce, by RBI wprowadził akcje Raiffeisen Bank Polska do obrotu na GPW z zapewnieniem ich faktycznej płynności na poziomie 15 proc. lub wyższym. Liczy, że RBI podejmie "realne działania mające na celu poprawę atrakcyjności oferty publicznej akcji RBPL", na przykład poprzez rozważenie realizacji oferty w drodze emisji nowych akcji, zwiększenie liczby oferowanych akcji, skierowanie oferty również do inwestorów indywidualnych, czy zapewnienie lepszej komunikacji z rynkiem. KNF wyraziła nadzieję, że "nie będzie zmuszona do zastosowania przewidzianych prawem sankcji" - podano w komunikacie.

Zawieszenie oferty

6 lipca Raiffeisen Bank International AG (RBI) poinformował, że postanowił zawiesić ofertę publiczną akcji spółki zależnej Raiffeisen Bank Polska ze względu na niedostateczny poziom zainteresowania ofertą ze strony inwestorów. Oferta publiczna banku miała obejmować 33.850.251 istniejących akcji sprzedawanych przez RBI, stanowiących 15 proc. kapitału zakładowego. KNF przypomniała w komunikacie we wtorek w nocy, że nie doszło do wykonania jednego z kluczowych zobowiązań inwestorskich złożonych KNF przez RBI. Komisja wskazała jednak, że natychmiastowe zastosowanie sankcji (w postaci zakazu wykonywania prawa głosu i nakazu sprzedaży akcji) mogłoby osłabić efektywność procesu realizacji IPO Raiffeisen Bank Polska. Do przeprowadzenia IPO Raiffeisen Bank Polska KNF zobowiązała jego właściciela przy wydawaniu zgody na przejęcie Polbanku przez RBP.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Przemysław Jahr / Wikipedia (domena publiczna)