Grecy stawiają na bitcoiny. "Zaufanie do tradycyjnego systemu już minęło"

Pieniądze

CC BY SA Wikipedia | AntanaInstalacja z bankomatów, która pozwala użytkownikom na wymianę gotówki na bitcoiny, odzwierciedla rosnące zainteresowanie cyfrową walutą w Grecji w czasach niepewności gospodarczej

Obawy przed wyjściem ze strefy euro i kontrola kapitału sprawiły, że Grecy coraz chętniej posługują się bitcoinami. Cyfrowa waluta jest rozwiązaniem na codzienne problemy ludzi i firm - zapewnia założyciel firmy, która wprowadza na półwysep tysiąc bitcoinowych bankomatów. Plan zakłada zainstalowanie tysiąca urządzeń oraz "stworzenie rozwiązań dla handlu elektronicznego i przemysłu turystycznego".

Grecja zainstaluje tysiąc bankomatów na bitcoiny na mocy umowy między tamtejszą firmą oferującą cyfrową wymianę walut BTCGreece i usługodawcą Cubits. Instalacja urządzeń, które pozwalają użytkownikom na wymianę gotówki na cyfrową walutę, odzwierciedla rosnące zainteresowanie cyfrową walutą w Grecji w czasach niepewności gospodarczej.

Bitcoin jest bowiem postrzegany przez niektórych w Grecji jako sposób na obejście kontroli kapitału w kraju, która została wprowadzona w czerwcu br.

Kontrola kapitału

Podczas przedłużających się negocjacji greckiego rządu z wierzycielami, mieszkańcy półwyspu zostali objęci ograniczeniami mającymi zapobiec ucieczce kapitału za granicę. Z bankomatów mogą bowiem wypłacać maksymalnie 60 euro dziennie a jeszcze do niedawna nie mogli dokonywać zagranicznych transakcji.

Bitcoiny są postrzegane jako możliwość ominięcia tych restrykcji - pisze "BI".

- Tworzymy ekosystem bitcoinów - przyznał w rozmowie z "CoinTelegraph" założyciel BTCGreece Thanos Marinos. Tłumaczył, że plan "będzie obejmował wejście na rynek tysiąc bankomatów i rozwiązań dla handlu elektronicznego i przemysłu turystycznego".

- Partnerstwo z najlepszymi firmami z rynku bitcoin pozwoli dostarczyć Grekom rozwiązania, które zmniejszą utrudnienia związane z kontrolą kapitału. Wprowadzenie bitcoinów do obiegu odbywa się bowiem w bardzo szybkim tempie - dodał założyciel BTCGreece.

Zapewnił, że "cyfrowa waluta nie jest tylko krzykliwą reklamą, ale rozwiązaniem na codzienne problemy ludzi i firm objętych kontrolą kapitału. Ponadto, kluczowym czynnikiem jest to, że zaufanie do tradycyjnego systemu bankowego już dawno minęło i ludzie są otwarci na bitcoiny".

Rosnące zainteresowanie

Greckie zainteresowanie cyfrową walutą wzrosło w związku z obawami o wyjście kraju ze strefy euro.

Marinos poinformował, że otrzymał wnioski z 300 sklepów w Grecji, które wyraziły zainteresowanie zainstalowaniem takich bankomatów na ich terenie.

Plany obejmują instalację pierwszych bankomatów już w październiku br.

- W czasach niepewności ekonomicznej, ludzie inwestują w bezpieczne przystanie, takie jak choćby złoto - powiedział założyciel instytucji finansowej Bitcoin Greece Elenu Varela w ostatnim wywiadzie dla brytyjskiego "IBTimes". Jak dodał, "w dzisiejszych czasach, zasoby cyfrowe, takie jak bitcoiny dołączyły do tej klasy aktywów".

Ojciec bitcoina odnaleziony. To 64-letni fizyk:

Ojciec bitcoina odnaleziony. To 64-letni fizykTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Antana

Tagi:
Raporty: