Grecki dramat

18 lutego 2015

Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform

Ministrowie finansów Niemiec i Francji, Wolfgang Schaeuble i Michel Sapin, w poniedziałek z zadowoleniem wypowiedzieli się o postępach Grecji we wdrażaniu reform wymaganych w zamian za międzynarodową pomoc i to mimo że kraj zmaga się z napływem migrantów.

Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej

Greccy dziennikarze przystąpili w środę do strajku w proteście przeciwko planowanej reformie emerytalnej, od której przeprowadzenia przez rząd w Atenach uzależnione jest przekazanie Grecji trzeciego pakietu międzynarodowej pomocy finansowej.

Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice

W proteście przeciwko rządowym planom reformy systemu emerytalnego strajkują we wtorek w Grecji marynarze. Z Aten, Pireusu i innych greckich portów nie wypłynęły żadne promy, co oznacza, że wyspy, na których nie ma lotnisk, są odcięte od świata.

Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

W pierwszą rocznicę zwycięstwa w wyborach parlamentarnych i przejęcia władzy przez Syrizę premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział, że jego rząd nie odstąpi od reform, w tym także systemu emerytalnego. "Musimy iść do przodu" - podkreślił Cipras.

Gniew greckiej ulicy. "Politycy nie są w stanie postawić się wierzycielom"

- Mamy do czynienia z absurdalną sytuacją. Niedawno wybrany rząd obiecywał walkę o godność greckiego społeczeństwa. Ale społeczeństwo zauważyło, że oni po prostu kłamią, nie są w stanie "postawić się" wierzycielom i wdrażają kolejne oszczędnościowe reformy, które wdrażały rządy w ostatnich pięciu latach - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat ekonomista Loukas Notopoulus, Grek mieszkający w Polsce. Grecję paraliżuje w czwartek pierwszy strajk generalny od czasu dojścia do władzy w styczniu premiera Aleksisa Ciprasa.

Hollande powiedział "tak". Wspiera Grecję ws. spłaty długu

Prezydent Francji Francois Hollande podczas oficjalnej wizyty w Atenach poparł w piątek prośbę Grecji o rozpoczęcie przed końcem roku negocjacji w sprawie lepszych warunków spłaty długu. Podkreślił przy tym, że Grecja musi spełnić swe zobowiązania.

Na nic greckie protesty. Parlament przyjął pakiet oszczędnościowy

Grecki parlament zaaprobował w sobotę nad ranem, stosunkiem głosów 154-140, nowy pakiet oszczędnościowy, którego realizacja jest warunkiem otrzymywania przez Grecję dalszej pomocy od międzynarodowych kredytodawców. Wszystkie sześć partii opozycyjnych głosowało przeciwko pakietowi.

Szybka ścieżka ustawowa ruszyła. Grecja walczy z czasem

Greckie ministerstwo finansów skierowało w poniedziałek do parlamentu pakiet projektów ustaw dotyczących zreformowania podatków i emerytur, których uchwalenie jest warunkiem otrzymania przez Grecję dalszego wsparcia od międzynarodowych kredytodawców.

Cipras obiecuje wyciągnąć kraj z kryzysu do 2019 roku

Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział w piątek na pierwszym posiedzeniu swego nowo mianowanego rządu, że wyciągnie Grecję z kryzysu do 2019 r. Zapowiedział też szybkie wdrożenie trzeciego pakietu pomocowego uzgodnionego z międzynarodowymi wierzycielami.

Wraca minister finansów, do środy nowy gabinet

Do środy będzie gotowy nowy grecki rząd - poinformowała w poniedziałek, dzień po zwycięstwie lewicowej Syrizy w wyborach parlamentarnych, prawicowa partia Niezależnych Greków, która ma wejść do koalicji. Na stanowisko ministra finansów wraca Euklid Cakalotos.

Syriza prowadzi w sondażach. Do wyborów jeszcze kilka dni

Radykalnie lewicowa Syriza ma 5 punktów procentowych przewagi nad konserwatywną Nową Demokracją (ND) przed wyznaczonymi na 20 września wyborami parlamentarnymi w Grecji - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez dziennik "Efimerida ton Syndakton".