Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował w środę o zwołanie w najbliższych dniach nadzwyczajnego spotkania ministrów finansów państw strefy euro na temat sytuacji Grecji. Wcześniej rozmawiał o tym z greckim premierem Aleksisem Ciprasem.
Ministrowie finansów Niemiec i Francji, Wolfgang Schaeuble i Michel Sapin, w poniedziałek z zadowoleniem wypowiedzieli się o postępach Grecji we wdrażaniu reform wymaganych w zamian za międzynarodową pomoc i to mimo że kraj zmaga się z napływem migrantów.
Greccy dziennikarze przystąpili w środę do strajku w proteście przeciwko planowanej reformie emerytalnej, od której przeprowadzenia przez rząd w Atenach uzależnione jest przekazanie Grecji trzeciego pakietu międzynarodowej pomocy finansowej.
W proteście przeciwko rządowym planom reformy systemu emerytalnego strajkują we wtorek w Grecji marynarze. Z Aten, Pireusu i innych greckich portów nie wypłynęły żadne promy, co oznacza, że wyspy, na których nie ma lotnisk, są odcięte od świata.
W pierwszą rocznicę zwycięstwa w wyborach parlamentarnych i przejęcia władzy przez Syrizę premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział, że jego rząd nie odstąpi od reform, w tym także systemu emerytalnego. "Musimy iść do przodu" - podkreślił Cipras.
Około 3 tys. pracowników sektora prywatnego i publicznego, emerytów i studentów wyszło w sobotę na ulice Aten, by zaprotestować przeciwko planowanej przez rząd reformie systemu emerytalnego. Reformy domagają się wierzyciele Grecji w zamian za pomoc.
Rada Dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) zatwierdziła w poniedziałek wypłatę Grecji wynoszącej 2 mld euro transzy pomocy w zamian za przeprowadzenie pierwszego pakietu reform gospodarczych.
- Mamy do czynienia z absurdalną sytuacją. Niedawno wybrany rząd obiecywał walkę o godność greckiego społeczeństwa. Ale społeczeństwo zauważyło, że oni po prostu kłamią, nie są w stanie "postawić się" wierzycielom i wdrażają kolejne oszczędnościowe reformy, które wdrażały rządy w ostatnich pięciu latach - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat ekonomista Loukas Notopoulus, Grek mieszkający w Polsce. Grecję paraliżuje w czwartek pierwszy strajk generalny od czasu dojścia do władzy w styczniu premiera Aleksisa Ciprasa.
Grecja nie dostała od kredytodawców zielonego światła, by móc otrzymać 2 mld euro pomocy, ze względu na brak porozumienia ws. niektórych reform. Greckie banki są w lepszej kondycji niż zakładano, dzięki czemu program pomocowy może być mniejszy od planowanego.
Prezydent Francji Francois Hollande podczas oficjalnej wizyty w Atenach poparł w piątek prośbę Grecji o rozpoczęcie przed końcem roku negocjacji w sprawie lepszych warunków spłaty długu. Podkreślił przy tym, że Grecja musi spełnić swe zobowiązania.
Grecki parlament zaaprobował w sobotę nad ranem, stosunkiem głosów 154-140, nowy pakiet oszczędnościowy, którego realizacja jest warunkiem otrzymywania przez Grecję dalszej pomocy od międzynarodowych kredytodawców. Wszystkie sześć partii opozycyjnych głosowało przeciwko pakietowi.
Około 200 osób zablokowało w czwartek wejście do ministerstwa pracy w Atenach w proteście przeciwko planowanym cięciom emerytur, do których władze Grecji zobowiązały się w zamian za międzynarodową pomoc finansową dla kraju.
Greckie ministerstwo finansów skierowało w poniedziałek do parlamentu pakiet projektów ustaw dotyczących zreformowania podatków i emerytur, których uchwalenie jest warunkiem otrzymania przez Grecję dalszego wsparcia od międzynarodowych kredytodawców.
Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział w piątek na pierwszym posiedzeniu swego nowo mianowanego rządu, że wyciągnie Grecję z kryzysu do 2019 r. Zapowiedział też szybkie wdrożenie trzeciego pakietu pomocowego uzgodnionego z międzynarodowymi wierzycielami.
Do środy będzie gotowy nowy grecki rząd - poinformowała w poniedziałek, dzień po zwycięstwie lewicowej Syrizy w wyborach parlamentarnych, prawicowa partia Niezależnych Greków, która ma wejść do koalicji. Na stanowisko ministra finansów wraca Euklid Cakalotos.
Polska, podobnie jak Grecja, to kraj na peryferiach Europy - wskazuje na swoim blogu znany ekonomista Paul Krugman. Laureat Nagrody Nobla pisząc o problemach Aten porównuje sytuację w tym kraju do Polski. Znajduje jednak jedną kluczową różnicę. Jego zdaniem jest to waluta.
Radykalnie lewicowa Syriza ma 5 punktów procentowych przewagi nad konserwatywną Nową Demokracją (ND) przed wyznaczonymi na 20 września wyborami parlamentarnymi w Grecji - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez dziennik "Efimerida ton Syndakton".
Parlament Europejski może być włączony jako kolejna instytucja w nadzór nowego programu pomocowego dla Grecji. Mandat do negocjacji w tej sprawie z Komisją Europejską dostał w czwartek przewodniczący PE Martin Schulz.