Rząd zapowiedział dodatek osłonowy. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o dodatku osłonowym w ramach tarczy antyinflacyjnej
Mateusz Morawiecki o dodatku osłonowym w ramach tarczy antyinflacyjnej
wideo 2/7
Mateusz Morawiecki o dodatku osłonowym w ramach tarczy antyinflacyjnej

W 2022 roku część gospodarstw domowych ma otrzymać dodatek osłonowy. Będzie obowiązywał limit dochodów uprawniający do skorzystania z dopłaty. Dodatek wyniesie od 400 do 1150 złotych rocznie. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił "skierowanie bezpośredniego wsparcia dla rodzin poprzez dodatek osłonowy". - Wprowadzamy (...) możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe, tej pierwszej potrzeby, oczywiście. Ale wprowadzamy go poprzez dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych, które są ściśle określone - wyjaśniał.

Jak mówił szef rządu, dodatek osłonowy będzie miał wartość od 400 zł do "nawet ponad 1000 zł". Wysokość wsparcia będzie zależała od liczby osób w danym gospodarstwie domowym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dodatek osłonowy. Ile wyniesie?

Z grafiki zaprezentowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wynika, że dopłata w wysokości 400 zł w skali roku będzie przysługiwała dla 1-osobowego gospodarstwa domowego o miesięcznych dochodach do 2100 zł.

W przypadku gospodarstw 2-3-osobowych dodatek wyniesie 850 zł w skali roku, a 6-osobowych i więcej - 1150 zł. Co ważne, dla tych gospodarstw domowych większych niż 1-osobowe miesięczne dochody na osobę nie będą mogły przekroczyć 1500 zł.

Z rządowych szacunków wynika, że do skorzystania z dodatku osłonowego jest uprawnionych około 5,2 miliona gospodarstw domowych. Pieniądze mają być wypłacone w 2022 roku w dwóch ratach.

Premier Morawiecki mówił również w czwartek, że rząd zastanawiał się nad wprowadzeniem zerowego VAT-u na artykuły żywnościowe. - Zastanawialiśmy się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe i niestety, Komisja Europejska ma inne zasady, nie zgadza się na tego typu działanie. Gdyby była zgoda po stronie Komisji Europejskiej, jest nasze zobowiązanie na wdrożenie, na całe pierwsze półrocze przyszłego roku, zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma - przekazał szef rządu.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości