Enea nie otrzymała zgody na zmianę taryfy dla energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.
Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował w poniedziałek na swojej stronie, że prezes URE odmówił zatwierdzenia zmiany taryfy Enei dla odbiorców z grup taryfowych G. "Decyzją z dnia 26 maja 2023 r. znak: DRE.WPR.4211.1.13.2023.JSz, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia zmiany taryfy dla energii elektrycznej dla odbiorców z grup taryfowych G ustalonej przez przedsiębiorstwo ENEA S.A." - czytamy w informacji.
URE podał, że wniosek przedsiębiorstwa w tej sprawie nie spełniał wymagań z art. 44-46 ustawy - Prawo energetyczne. "Przedmiotowa decyzja została przekazana Przedsiębiorstwu" - dodano.
Prezes URE zatwierdza taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu - PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót.
Ceny prądu 2023
Urząd, cytowany przez Polską Agencję Prasową, wyjaśnił, że w styczniu 2023 roku spółka złożyła wniosek o zmianę tej taryfy (podwyżkę), którą URE analizował w trakcie postępowania administracyjnego.
"Analiza przedstawianych przez przedsiębiorstwo dowodów oraz obserwacja sytuacji na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie widzimy znaczące spadki cen energii elektrycznej w ofertach w trakcie roku 2023 r. nie dają nam podstaw do uznania żądań przedsiębiorstwa za uzasadnione. W ocenie Prezesa URE proponowana zmiana taryfy została skalkulowana w oparciu o koszty wyższe niż uzasadnione. A zatem regulator nie mógł zgodzić się na zatwierdzenie takiej taryfy. Stąd decyzja odmowna" - podał URE, cytowany przez PAP.
Urząd nie poinformował, o ile miała wzrosnąć taryfa dla gospodarstw domowych. Enea ma około 2,5 mln klientów.
Zgodnie z przepisami w 2023 roku obowiązuje zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 roku, ale do określonych limitów rocznego zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Powyżej powyższych limitów zużycia będzie obowiązywał limit ceny prądu na poziomie 693 zł za megawatogodzinę.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock