Nowy, potężny i globalny dom luksusu - taki ma cel Joanne Crevoiserat, szefowa grupy Tapestry. Koncern Capri Holdings, właściciel marek Versace, Michael Kors i Jimmy Choo może zmienić właściciela. Portal stacji BBC napisał, że analitycy są zdania, że transakcja może zamieszać na rynku dóbr luksusowych. Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w 2024 roku.
Jak podało BBC, Capri Holdings, która jest właścicielem Versace, Michaela Korsa i Jimmy'ego Choo zostanie kupiona przez grupę Tapestry, zajmującą się sprzedażą dóbr luksusowych. Transakcję wycenia się na 8,5 mld dolarów (6,7 mld GBP).
Tworzy to duży amerykański konglomerat modowy
Szefowa Tapestry, Joanne Crevoiserat, wyjaśniła, że "tworzy nowy, potężny i globalny dom luksusu". Analitycy są zdania, że stanie się on rywalem konkurującym z europejskimi gigantami mody.
- Tworzy to duży amerykański konglomerat modowy, zwłaszcza w obszarze mody premium - powiedziała BBC Louise Deglise-Favre, analityk odzieżowy w firmie analitycznej GlobalData.
Zaznaczyła również, że nie jest tak on tak duży, jak europejscy giganci LVMH i Kering. - Ale mimo to zdecydowanie daje swoim markom więcej możliwości - stwierdziła.
LVMH i Kering to francuskie imperia marek luksusowych, z których każdy kontroluje jedne z największych marek mody, galanterii skórzanej i biżuterii. Kering jest właścicielem Gucci, Yves Saint Laurent i Balenciaga. LVMH jest właścicielem Louis Vuitton, Givenchy, Christian Dior i Marc Jacobs.
"Będzie to dla niej nie lada wyzwanie"
Według Deglise-Favre fuzja wzmocni pozycję Tapestry na rynku. Ostrzegła jednak, że grupa ta w swoim portfelu ma również Michaela Korsa, który od lat boryka się z problemami z powodu słabych wyników. - Będzie to dla niej nie lada wyzwanie - oceniła.
Grupa Tapestry ma jednak doświadczenie w przekształcaniu marek z trudnościami, bo w 2017 roku przejął Kate Spade. Jednak aktualna transakcja ma miejsce w czasie, gdy inflacja i tempo wzrostu cen jest zwiększone w wielu krajach, co ogranicza wydatki konsumentów.
Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w 2024 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock