Najdroższa działka na świecie. Biło się o nią wielu, nikt nie spodziewał się aż takiej ceny

Nieruchomości

Kredyty na nowo: sześć miesięcy na sprzedaż mieszkaniaTVN24 BiS
wideo 2/5

Deweloper z Hongkongu Henderson zapłacił 3 miliardy dolarów za działkę w tym mieście, pobijając światowy rekord cen gruntu. Przebito ośmiu konkurentów i pokonano między innymi przedsiębiorstwa z Chin kontynentalnych, przełamując ich dominację obserwowaną przez ostatnie lata. Cena metra kwadratowego przekroczyła milion dolarów.

Aukcja odbyła się we wtorek. Na terenie o powierzchni 2,88 tys. metrów kwadratowych znajduje się obecnie pięciopiętrowy parking. Henderson planuje wybudować tam do 2022 r. budynek komercyjny, który ma stać się symbolem okolicy.

Milion dolarów za metr

Działka na Murray Road to pierwszy komercyjny obszar w prestiżowej dzielnicy Central wystawiony na sprzedaż od ostatnich 20 lat. Brytyjski dziennik "Daily Mail" przypomina, że ostatni raz dokonano tam transakcji o przeznaczeniu komercyjnym w 1996 r. przed przekazaniem Hongkongu Chinom przez Brytyjczyków. Wartość obecnej transakcji ustaliła cenę za metr kwadratowy na ponad milion dolarów. Dotychczas najbardziej aktywne były w Hongkongu chińskie firmy HNA, KWG oraz Longfor, które przejęły grunt po byłym lotnisku Kai Tak za łącznie ponad 4,4 mld dolarów. Według dziennika "South China Morning Post" oferty przebijały szacunki analityków rynku nieruchomości o 15 proc. Za zakupem stoi drugi najzamożniejszy człowiek Hongkongu Lee Shau-kee, którego majątek magazyn "Forbes" szacował w lutym br. na ponad 26 mld dolarów.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock