TVN24 Biznes | Nieruchomości

Pierwsza taka sytuacja od początku 2020 roku. Zmiany w ofertach banków

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Stopy procentowe i droższe kredyty. Jak wygląda zdolność kredytowa przeciętnej rodziny?
Stopy procentowe i droższe kredyty. Jak wygląda zdolność kredytowa przeciętnej rodziny?TVN24
wideo 2/9
TVN24 Stopy procentowe i droższe kredyty. Jak wygląda zdolność kredytowa przeciętnej rodziny?

Przeciętna marża kredytów mieszkaniowych wyniosła 1,94 procent. Ostatni raz była tak nisko w styczniu 2020 roku. Malejące marże to jedna z konsekwencji podwyżek stóp procentowych - wynika z analizy HRE Investments.

Jak zwrócili uwagę Oskar Sękowski i Bartosz Turek z HRE Investments, 8 na 11 badanych banków proponuje swoim klientom marżę poniżej 2 proc. "To najlepszy dowód na to, że banki uatrakcyjniają oferty hipotek" - wskazali. Dodali, że wśród ofert wybijają się propozycje kredytów ze stałym oprocentowaniem.

Marże przy kredytach hipotecznych

Eksperci zauważyli, że malejące marże to jedna z konsekwencji podwyżek stóp procentowych. "Banki w ten sposób chociaż częściowo amortyzują rosnące oprocentowanie i konkurują o względy klientów" - podkreślili.

Jak przyznali eksperci, rosnące stopy procentowe skutkują rosnącym kosztem kredytów. "Dziś można oszacować, że rata przeciętnego długu jest lub lada moment będzie o około 70 proc. wyższa niż była jeszcze we wrześniu ubiegłego roku" - podkreślono. Przypominano, że cykl podwyżek stóp procentowych został rozpoczęty w październiku 2021 r.

Zdolność kredytowa topnieje

Jednocześnie zaczęła topnieć zdolność kredytowa, czyli maksymalna kwota, na jaką możemy się zadłużyć - wskazali eksperci.

"Od kwietnia banki przy badaniu zdolności kredytowej poproszone zostały o uwzględnianie wyższego bufora na podwyżki stóp procentowych. Do tej pory był on na poziomie 2,5 proc., a obecnie wynosi 5 proc." - przypomniano w analizie.

W konsekwencji trzyosobowa rodzina dysponująca dochodem na poziomie dwóch średnich krajowych jeszcze we wrześniu 2021 r. mogła otrzymać od banku propozycję kredytu w wysokości 700 tys. zł. Obecnie, przy uwzględnieniu rosnącego oprocentowania hipotek czy zmieniającego się poziomu wynagrodzeń, ta sama rodzina powinna mieć możliwość zadłużenia się na ok. 460 tys. zł - wskazali analitycy.

Zdolność kredytowaHRE Investments

"Nie powinno dziwić rosnące zainteresowanie kredytami ze stałym oprocentowaniem"

"W obliczu rosnących stóp procentowych, a tym samym podwyżek rat kredytów nie powinno dziwić rosnące zainteresowanie kredytami ze stałym oprocentowaniem" - stwierdzono. Zwrócono uwagę, że obecnie w ofercie kredytobiorcy mogą znaleźć hipoteki ze stałym oprocentowaniem na 5, 7, a nawet 10 lat.

Co do zasady - jak zaznaczyli analitycy - jeśli stopy procentowe będą wyższe, niż obecnie przewidują prognozy, to właściciel kredytu ze stałym oprocentowaniem zaoszczędzi. Natomiast w przypadku, gdy koszt pieniądza będzie niższy, niż dziś wynika z prognoz, to mniej na obsługę kredytu wyda posiadacz oferty ze zmiennym oprocentowaniem.

"Wybierając kredyt ze stałym oprocentowaniem kupujemy w pewien sposób spokój ducha, że nasza rata nie wzrośnie nagle przez co najmniej kilka lat" - podkreślono. Analitycy przyznali, że za to bezpieczeństwo trzeba dodatkowo zapłacić - rata przynajmniej w pierwszych miesiącach spłaty jest wyższa. Według nich takie rozwiązanie "zdecydowanie polecane" jest osobom zaciągającym kredyt na granicy zdolności kredytowej lub tym, których rata kredytu stanowi sporą część domowego budżetu.

Czytaj także: Kredyt, przy którym rata nie rośnie. Czy to jest dobry moment? >>>

HRE Investments

Dodano, że z punktu widzenia zainteresowania hipotekami ciekawa zmiana czeka klientów pod koniec maja. "Wtedy uruchomiony zostanie program gwarancji kredytowych – znany też pod nazwą 'kredyt bez wkładu własnego'" - przypomniano.

Zdaniem analityków liczba nowych umów kredytów mieszkaniowych będzie w 2022 r. wyraźnie niższa, niż była w roku poprzednim. "Co najmniej część tej przestrzeni zagospodarują inwestorzy indywidualni oraz fundusze inwestycyjne" - oceniono.

"Tych pierwszych do inwestowania w mieszkania skłaniać mogą szybko rosnące stawki czynszów najmu oraz poszukiwanie ochrony przed inflacją. Dla dużych funduszy budujących portfele mieszkań na wynajem kluczowe mogą się okazać spodziewane efekty migracji, które już dziś powodują wzrost stawek za wynajem, co w dalszej perspektywie może przełożyć się na wzrost cen mieszkań" - podsumowano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości