Ile może zabrać komornik – z pensji, z emerytury, z konta bankowego? Co nie podlega egzekucji komorniczej?

Źródło:
TVN24 Biznes
Andrusiewicz: ponad 400 respiratorów będzie zlicytowanych przez komornika
Andrusiewicz: ponad 400 respiratorów będzie zlicytowanych przez komornikaTVN24
wideo 2/6
Andrusiewicz: ponad 400 respiratorów będzie zlicytowanych przez komornikaTVN24

Odpowiedź na pytanie o to, ile może zabrać komornik, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, z czego prowadzona jest egzekucja. Należy bowiem pamiętać, że w celu zaspokojenia roszczeń wierzyciela komornik może zająć zarówno ruchomości, jak i nieruchomości, wynagrodzenie dłużnika czy rachunki bankowe. 

Ustawodawca określił listę przedmiotów, świadczeń, środków i praw, które nie podlegają egzekucji.Ustawodawca wprowadził także szereg ograniczeń egzekucji, w tym kwoty wolne od potrąceń, dla egzekucji z wynagrodzenia, emerytury i renty czy konta bankowego.

Ile może zabrać komornik? Ograniczenia egzekucji 

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć dwojako – z jednej strony bowiem powinien zabrać tyle, aby osiągnąć cel postępowania egzekucyjnego, czyli zaspokoić roszczenie wierzyciela, które sprecyzowane zostało w tytule egzekucyjnym. Z drugiej zaś może zabrać tyle, aby pozostawić jednocześnie dłużnikowi środki na utrzymanie. Wiele zależy od tego, z czego prowadzona jest egzekucja. 

Ustawodawca w sposób szczegółowy określił, jakie przedmioty, świadczenia, środki i prawa nie podlegają egzekucji. Art. 829 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – Kodeks postępowania cywilnego zawiera listę przedmiotów, które zostały z niej wyłączone. Są to m.in.:

– przedmioty urządzenia domowego niezbędne dla dłużnika i jego domowników, – zapasy żywności i opału, – jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i członków jego rodziny, którzy pozostają na jego utrzymaniu, – narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika, – przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych, – produkty lecznicze, – przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny.

Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Ministrem Finansów szczegółowo określili także w drodze rozporządzenia listę przedmiotów, które należąc do rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne, nie podlegają egzekucji. Rozporządzenie z dnia 5 lipca 2017 roku enumeratywnie wymienia, jakie zwierzęta, w jakim czasie i wieku wyłączone są spod egzekucji, a także jakie materiały, sprzęt czy budynki zostały z niej wykluczone.

Ustawodawca sprecyzował ponadto, jakie środki, prawa i świadczenia nie podlegają egzekucji. W art. 831 § 1 k.p.c. wskazał m.in.:

– sumy i świadczenia w naturze przeznaczone na pokrycie wydatków lub wyjazdów służbowych, które przysługują z tytułu podróży służbowych, – sumy przeznaczone przez Skarb Państwa na cele specjalne, – prawa niezbywalne, – świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, – świadczenia z pomocy społecznej, – wierzytelności przypadające dłużnikowi z budżetu państwa lub od NFZ, – sumy przyznane orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, – świadczenia integracyjne. 

Ile komornik może zabrać z pensji?

Ustawodawca przewidział także ograniczenie w egzekucji wynagrodzenia ze stosunku pracy. Zgodnie z art. 871 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego. 

Jeżeli pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze godzin, wówczas kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę niepodlegająca egzekucji ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu do wymiaru czasu pracy.

Potrącenie alimentacyjne

W przypadku gdy z wynagrodzenia za pracę mają być egzekwowane świadczenia alimentacyjne, wówczas podlegają one egzekucji do wysokości trzech piątych wynagrodzenia.

Co więcej, potrącenia alimentacyjne dokonywane są przez pracodawcę bez postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela i przedłożonego tytułu wykonawczego. Wyjątkiem są świadczenia alimentacyjne potrącone na rzecz kilku wierzycieli, łączna suma potrąceń nie wystarcza na pokrycie w pełni wszystkich należności, a także sytuacja gdy wynagrodzenie za pracę zostało już zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej. 

Umowa zlecenia a komornik – ile komornik może zabrać z umowy zlecenia?

Zajęcie wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia możliwe jest w całkowitej jego wysokości. Nie obowiązują tu bowiem ograniczenia określone w Kodeksie pracy. Dłużnik może jednak próbować ograniczyć kwotę zajęcia, powołując się na art. 833 § 21 k.p.c., zgodnie z którym przepisy Kodeksu pracy wyłączające możliwość zajęcia całego wynagrodzenia stosuje się do wszystkich świadczeń powtarzających się, jeżeli ich celem jest zapewnieni utrzymania albo stanowią one jedyne źródło dochodu dłużnika, który jest osobą fizyczną. 

Ile komornik może zabrać z emerytury?

Ustawodawca założył, że komornik nie może także zająć całej emerytury dłużnika. Zgodnie z art. 140 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych potrącenia mogą być dokonywane z następującymi zastrzeżeniami:

– w razie świadczeń alimentacyjnych – do 60 proc., – w razie należności związanych z odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych – do 50 proc., – w razie innych należności – do 25 proc. 

Ustawodawca przewidział także kwotę wolną od potrąceń, które precyzuje szczegółowo w art. 141 ust. 1 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ile może zabrać komornik z konta bankowego?

Zgodnie z art. 54 ust. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku środki pieniężne, które znajdują się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby są wolne od zajęcia komorniczego do wysokości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Akty prawne: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 roku w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji Dz. U. 2017 poz. 1285, Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Dz. U. 1998 nr 162 poz. 1118, Ustawa z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296, Ustawa z dnia  26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141, Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 Prawo bankowe Dz. U. 1997 nr 140 poz. 939.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP