Pierwszy bank włącza program rządowy do oferty

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Sławomir Dudek o rynku mieszkań na wynajem
Sławomir Dudek o rynku mieszkań na wynajemTVN24
wideo 2/8
TVN24Sławomir Dudek o rynku mieszkań na wynajem

Alior Bank od połowy lipca uwzględni w swojej ofercie kredytowej rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego". To pierwszy bank, który wdraża najnowsze regulacje. Program ma umożliwić zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego zastępującą wkład własny.

Alior Bank poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że od 14 lipca br. klienci będą mogli wystąpić o wsparcie w zakupie nieruchomości w ramach programu "Mieszkanie bez wkładu własnego". "Alior Bank jest pierwszym z banków, który wdrożył do swojej oferty program" - zaznaczono. Został on przygotowany w oparciu o ustawę z 1 października 2021 roku o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" jest skierowany do osób, które nie dysponują wkładem własnym. Spłatę części kredytu stanowiącą brakujący wkład własny - po spełnieniu przez kredytobiorców określonych warunków - gwarantuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), z którym Alior Bank nawiązał w tym zakresie współpracę. Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.

"Mieszkanie bez wkładu własnego" - zasady

"Cieszymy się, że jesteśmy pierwszym bankiem, który wystartował z programem Mieszkanie bez wkładu własnego. Liczymy na pozytywny odbiór wśród naszych klientów. Proponowane rozwiązania dostępne będą w ramach wszystkich dostępnych ofert dotyczących kredytów hipotecznych proponowanych w Alior Banku. Zapraszamy do naszych oddziałów już od 14 lipca br." - wskazała, cytowana w komunikacie, Anna Miler, dyrektor Działu Bankowości Hipotecznej Alior Banku.

Przepisy ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym weszły w życie pod koniec maja br. Zakres gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego oferowanej w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego to nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na pokrycie których udzielany jest kredyt, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. Dodano, że jednorazowa prowizja za objęcie gwarancją wynosi 1 proc. kwoty gwarancji i jest pobierana przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem Alior Banku.

Wyjaśniono, że gwarancja udzielana jest dla kredytów związanych z finansowaniem nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz ich budowy czy wykończenia, a także nieruchomości gruntowej lub jej części. Kredyt hipoteczny objęty tą gwarancją może zostać udzielony do 31 grudnia 2030 roku. Minimalny okres spłaty kredytu to 15 lat, waluta kredytu to złoty.

Jak przypomniano, w ramach ustawy Bank Gospodarstwa Krajowego przewiduje także dokonywanie na rzecz kredytobiorcy spłaty części kredytu hipotecznego, objętego gwarancją w związku z powiększeniem rodziny kredytobiorcy o drugie albo kolejne dziecko w ramach tzw. spłaty rodzinnej.

Podwyżki stóp procentowych

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, zwracał uwagę w niedawnej analizie, że nadzieje pokładane w programie "Mieszkanie bez wkładu własnego" zniweczyły gwałtowne podwyżki stóp procentowych połączone z regulacjami utrudniającymi dostęp do kredytów.

Chodzi o zalecenia Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w ramach których banki badając zdolność kredytową, do aktualnej stawki WIBOR i marż muszą dodawać co najmniej 5 punktów procentowych, a nie 2,5 punktu procentowego, jak było do tej pory.

Zdaniem analityka, efekt jest taki, że nawet chcąc zaciągnąć kredyt z rządową gwarancją na sfinansowanie zakupu 2-pokojowego mieszkania w mieście wojewódzkim, należy dysponować dochodem na poziomie od ponad 6 do prawie 11 tysięcy złotych netto miesięcznie.

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości