TVN24 Biznes | Nieruchomości

Rekordowa liczba sprzedanych mieszkań. Dane z dużych miast

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes UOKiK: banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznegoUOKiK
wideo 2/6
UOKiKPrezes UOKiK: banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego

W pierwszym kwartale tego roku deweloperzy w dużych miastach sprzedali 19,5 tysiąca mieszkań, czyli o 40 procent niż kwartał wcześniej – wynika z raportu JLL. Oznacza to, że pobito kwartalny rekord sprzedaży z 2017 roku.

Z raportu wynika, że deweloperzy działający w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi w pierwszym kwartale 2021 roku sprzedali łącznie 19,5 tys. mieszkań. Tym samym o 40 procent poprawiając wynik sprzed kwartału i o 3 procent najlepszy dotychczasowy wynik z czwartego kwartału 2017 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Mieszkania na sprzedaż

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja po stronie podaży. "Wybór dostępnych w ofercie mieszkań wyraźnie się skurczył i osiągnął najniższy poziom od początku 2014 roku. Na koniec marca 2021 r. w ofercie deweloperów znajdowało się 42,1 tys. mieszkań" – czytamy.

Z drugiej strony, jak wskazano, widać dużą determinację deweloperów, aby uzupełnić braki oferty. Świadczy o tym rekordowa liczba wydawanych w ostatnich miesiącach pozwoleń na budowę.

"Dane GUS o liczbie pozwoleń na budowę, które wydano od stycznia do marca tego roku, ale też w poprzednich miesiącach, może wprawdzie budzić optymizm i nadzieję na powrót do równowagi na linii popyt-podaż" – oceniła, cytowana w komunikacie, Aleksandra Gawrońska, starszy konsultant w Zespole Badań Rynku Mieszkaniowego JLL. "Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja pomiędzy poszczególnymi rynkami lokalnymi różnicuje się zasadniczo. Największe wyzwanie stoi dziś przed firmami działającymi w Warszawie, gdzie poziom oferty spadł do poziomu najniższego od 14 lat" – dodała.

Liczone przez ekspertów JLL tempo teoretycznej wyprzedaży, wskazujące na czas potrzebny do całkowitego wyprzedania oferty na rynku pierwotnym przy założeniu, że nowe inwestycje nie będą uruchamiane oraz że popyt utrzyma się na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy, tylko we Wrocławiu przekracza 4 kwartały. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że to stan zbliżony do równowagi.

"Na pozostałych największych rynkach w Polsce oscyluje w granicach 3 kwartałów. W Warszawie natomiast nowych mieszkań zabrakłoby już po 6 miesiącach" – wskazano.

PAP/Maciej Zieliński

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. 

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock