Duża luka na rynku. Może się jeszcze pogłębić

Autor:
mb/dap
Źródło:
"Puls Biznesu", PAP, TVN24 Biznes
Kaczyński o budowie mieszkań
Kaczyński o budowie mieszkań
wideo 2/5
Kaczyński o budowie mieszkań

Deficyt mieszkań straszy coraz bardziej. W Polsce wciąż brakuje około 1,5-2 miliony lokali mieszkalnych - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Puls Biznesu". W kolejnych latach ten problem może jeszcze się pogłębić, bo deweloperzy budują znacznie mniej.

Według "PB" warunki mieszkaniowe Polaków "wciąż są słabe, a na horyzoncie nie widać poprawy; deweloperzy mają związane ręce, a rządowa pomoc jest znikoma". "Wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach problem deficytu i ścisku jeszcze się pogłębi. Deweloperzy budują znacznie mniej, a ludności w ostatnich miesiącach przybyło" - wskazuje dziennik, powołując się na szacunki, wedle których do miliona uchodźców z Ukrainy może pozostać na stałe w Polsce.

"W Polsce wciąż brakuje około 1,5-2 mln lokali mieszkalnych – informują ośrodki badawcze. Z danych Eurostatu wynika natomiast, że polskie nieruchomości należą do najbardziej przeludnionych w Europie" - czytamy.

Mniej mieszkań w budowie

"Choć deweloperzy zapewniają, że chcieliby budować więcej, sytuacja rynkowa zmusza ich do wciśnięcia hamulca" - pisze "PB", wskazując, że branża uważa, iż potrzebuje pomocy ze strony państwa.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w okresie styczeń-sierpień 2022 roku oddano do użytkowania 145,5 tys. mieszkań, o 1,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z drugiej strony spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Od początku roku do końca sierpnia br. rozpoczęto budowę 148,9 tys. mieszkań, czyli o 23,4 proc. mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 85,1 tys. mieszkań, co oznaczało spadek o 27 proc.

GUS

Gazeta pisze też, że "niewiele dzieje się w budownictwie przeznaczonym dla osób o niższych dochodach", czyli mieszkaniach powstających z udziałem pieniędzy publicznych.

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl "zaledwie co setne mieszkanie, wybudowane w 2021 r. w Polsce powstało ze wsparciem z pieniędzy publicznych". - Brakuje dobrej woli decydentów i odpowiednich funduszy na budownictwo komunalne czy społeczno-czynszowe - mówi Jędrzyński w rozmowie z "PB".

Ministerstwo o deficycie mieszkaniowym

Przytaczane przez gazetę Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekonuje, że w dla rozwiązania deficytu w tym segmencie podejmowanych jest "wiele działań, a ich skuteczność widać gołym okiem". Według resortu "od 2015 r. obserwowany jest dynamiczny wzrost efektów budownictwa mieszkaniowego w Polsce; w 2021 r. oddano do użytkowania prawie 235 tys. mieszkań – najwięcej po 1979 r.".

Resort informował, że w ostatnim czasie przygotował projekt ustawy o tzw. konwersji budynków, czyli zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na mieszkalne. Przewiduje on "ułatwienia w zakresie przebudowy przegród zewnętrznych budynków handlowych i biurowych, związanej ze zmianą sposobu ich użytkowania na mieszkalne". Projekt w sierpniu br. został rozpatrzony przez Komisję Prawniczą w Rządowym Centrum Legislacyjnym.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: "Puls Biznesu", PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości