Nieruchomości

Mniej wniosków o kredyty mieszkaniowe

Nieruchomości

[object Object]
Wyższe ceny mieszkań. Komentarz ekspertaTVN24 BiS
wideo 2/5

Łącznie w maju tego roku liczba osób, które złożyły wniosek o kredyt mieszkaniowy spadła o około 17 procent do niecałych 31 tysięcy. Rok wcześniej takich wniosków w maju złożono nieco ponad 37 tysięcy - poinformowało w piątek Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Według BIK średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w maju 2019 r. wzrosła o 10 proc. do 273,36 tys. zł w porównaniu do maja ubiegłego roku.

Niepokojący spadek

- Po pięciu miesiącach widać już, co przewidywaliśmy pod koniec zeszłego roku, że rok 2019 na rynku kredytów mieszkaniowych będzie bardzo interesujący. Utrzymuje się zainteresowanie finansowaniem nabycia nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysokokwotowym – powiedział cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Dodał też: - Może niepokoić spadek liczby wnioskujących o kredyty mieszkaniowe, w maju było ich najmniej w całym 2019 r. W porównaniu do kwietnia liczba wnioskodawców spadła o prawie jedną trzecią.

Kwietniowe wzrosty

5,76 miliarda złotych - taka była łączna wartość kredytów mieszkaniowych, które banki udzieliły w kwietniu 2019 roku. Oznacza to wzrost o 18 procent w porównaniu do sytuacji przed rokiem - informowało niedawno Biuro Informacji Kredytowej.

W kwietniu 2019 roku banki udzieliły 21,5 tysiąca kredytów mieszkaniowych, co oznacza wzrost o 7,9 procent w ujęciu liczbowym w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Jedna z firm

W Polsce istnieją różne bazy zajmujące się przetwarzaniem danych o zobowiązanych. Przetwarzaniem danych o kredytach i pożyczkach zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej, do którego dane przekazują wszystkie banki, SKOK-i i większość firm pożyczkowych.

BIK działa na podstawie ustawy Prawo bankowe i nie jest typowym rejestrem dłużników. Gromadzi dane o wszystkich zobowiązaniach kredytowych, bez względu na terminowość ich spłaty, a 90 procent z nich to dane pozytywne.

Informacje o opóźnionych płatnościach osób i firm z innych sektorów gospodarki gromadzą i udostępniają biura informacji gospodarczej (BIG), których jest w Polsce kilka i działają na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. BIK oraz jedno w tych biur - BIG InfoMonitor - tworzą Grupę BIK, stanowiąc największą platformę wymiany danych dotyczących rzetelności finansowej Polaków. Na rynku funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości