Szybujące ceny mieszkań. Kredyty drożeją siódmy miesiąc z rzędu

Nieruchomości

Ekspert o rosnących cenach mieszkań w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/6

Ofertowe ceny mieszkań w październiku wciąż rosły i jak na razie nic nie wskazuje na to, żeby boom na rynku nieruchomości miał się skończyć - wynika z raportu Expandera i Rentier.io.

Eksperci podkreślają, że w ciągu ostatniego roku ceny lokali w zdecydowanej większości miast rosły w dwucyfrowym tempie. W Warszawie niewiele już brakuje do przekroczenia 10 tys. zł za metr kwadratowy. Tylko w Gdyni obecne ceny są zbliżone do poziomu sprzed roku.

"W ujęciu procentowym największe podwyżki miały miejsce w Radomiu (22 proc.), Toruniu (21 proc.) i Katowicach (19 proc.). Jeśli jednak porównamy jak zmieniły się kwotowe ceny mieszkań, to rekordzistą jest Gdańsk i Wrocław. W przypadku 50-metrowego mieszkania średnia cena w tym pierwszym wzrosła aż o 70 tys. zł, a w drugim o 67 tys. zł" - czytamy w raporcie.

Kredyty drożeją siódmy miesiąc z rzędu

Autorzy raportu zwracają, że drożeją też kredyty hipoteczne, ale dotyczy to jedynie ofert, a nie kredytów już spłacanych.

"Od siedmiu miesięcy banki nieustannie podwyższają marże dla tych kredytobiorców, który mają mniej niż 20 proc. wkładu własnego. Średnia marża dla tego rodzaju kredytów wzrosła z 2,32 proc. w kwietniu do 2,48 proc. w listopadzie. Po raz ostatni tak wysoki poziom marż obserwowaliśmy dziewięć lat temu. Wygląda więc na to, że banki obawiają się nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, a dokładniej tego, że część klientów może mieć problemy z terminową spłatą. Istnieje więc ryzyko, że to jeszcze nie koniec i że w kolejnych miesiącach pojawią się dalsze podwyżki" - podkreślono.

Ceny mieszkań w przyszłym roku

Z raporty wynika, że szanse na to, że boom na rynku nieruchomości wkrótce się skończy są małe.

"Z najnowszych prognoz NBP wynika, co prawda, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy spowolni (z 4,3 proc. w tym roku do 3,6 proc.), a bezrobocie wzrośnie z 3,6 proc. do 3,8 proc. Wciąż będzie ono jednak bardzo niskie. Dodatkowo wynagrodzenia nadal mają szybko rosnąć (o 7,3 proc.), a stopy procentowe mają pozostać na obecnym, czyli rekordowo niskim poziomie" - czytamy w raporcie.

Jak dodano niewiele też zmieniają podwyżki marż bowiem podnoszą one ratę w znacznie mniejszym stopniu niż wynosi wzrost wynagrodzeń. Wniosek? Polaków wciąż będzie więc stać na kredyty hipoteczne. Ponadto wzrosnąć ma inflacja, co przy coraz niższym oprocentowaniu lokat bankowych, wciąż będzie zachęcało do inwestowania w mieszkania na wynajem.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock