Zjednoczona Europa wynegocjuje tańszy gaz? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

[object Object]
Na co dziś czekamy? Najważniejsze wydarzenia w TVN24 Biznes i Świat TVN24 BiS
wideo 2/6

W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy czy Europa będzie w stanie zjednoczyć się i wynegocjować dobrą cenę gazu, tak jak zrobiły to Chiny. Śledzimy też rozwój wydarzeń na Bałkanach, gdzie powódź spowodowała starty, które już teraz szacowane są na miliardy euro. Informujemy też o zbliżających się wyborach prezydenckich na Ukrainie, które mogą być przełomem w trwającym od kilku miesięcy kryzysie.

Premier Donald Tusk namawiał w środę w Brukseli, by w reakcji na kryzys wokół Ukrainy Unia Europejska przebudowała rynek gazu. Przedstawiciele Komisji Europejskiej podkreślali, że energia nie może być bronią polityczną. Rosja tymczasem podpisała kontrakt gazowy z Chinami. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, czy Europa jest w stanie się zjednoczyć i też wynegocjować dobre warunki w kontrakcie z Gazpromem.

Dramat na Bałkanach

Władze Bośni i Hercegowiny oraz Serbii szacują, że odbudowa zniszczonych przez powódź terenów będzie kosztowała miliardy euro, których nie ma w budżetach tych państw. W samej BiH straty mogą być większe od tych z czasów wojny z lat 1992-95. W TVN24 Biznes i Świat zastanawiamy się, jak można pomóc dotkniętym przez żywioł państwom i jak powódź wpłynie na ich sytuację gospodarczą.

Wybory na Ukrainie…

Na antenie TVN24 Biznes i Świat śledzimy również rozwój wydarzeń na Ukrainie na cztery dni przed wyborami prezydenckimi, które mają pomóc w przezwyciężeniu kryzysu politycznego. Kandydaci na urząd szefa państwa kontynuują kampanię w regionach. Prowadzący w sondażach biznesmen i b. minister spraw zagranicznych Petro Poroszenko jedzie do Lwowa. Na wschodzie kraju separatyści blokują ponad jedną trzecią komisji wyborczych w regionie Donbasu, w obwodach ługańskim i donieckim. Według Centralnej Komisji Wyborczej w Kijowie w tych obwodach nie jest zagwarantowane bezpieczeństwo komisji wyborczych, a pracujący w nich ludzie "są zastraszani i poddawani naciskom".

… i w Europie

Równolegle w pierwszych krajach Unii Europejskiej startują wybory do Europarlamentu. Jako pierwsi głosują mieszkańcy Holandii i Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii odbywają się równocześnie częściowe wybory lokalne. Zastanowimy się czy ewentualne zwycięstwo radykalnego UKIP może wpłynąć na Polaków na Wyspach.

Zamach w Chinach

Dokonany w czwartek zamach bombowy na targowisko w Urumczi, stolicy regionu autonomicznego Sinkiang na zachodzie Chin, spowodował ofiary w zabitych i rannych - poinformowała chińska agencja Xinhua. Według cytowanych przez nią świadków wydarzenia, o godzinie 7.50 rano czasu lokalnego (1.50 w nocy czasu polskiego) w tłum kupujących wjechały dwa samochody.

Wyrzucono z nich na zewnątrz ładunki wybuchowe, a jeden z samochodów eksplodował. Na razie nie wiadomo, ile osób zginęło bądź odniosło obrażenia. W ciągu ubiegłych miesięcy w Sinkiangu, gdzie znaczną część ludności stanowią muzułmańscy Ujgurzy, odnotowano szereg aktów przemocy o charakterze terrorystycznym. Według chińskich władz, za atakami tymi kryją się zbrojne ugrupowania separatystyczne.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości