Zawiódł, zrezygnował, dostanie 40 mln euro

Najnowsze

Aktualizacja:

- 40 milionów euro - tyle według włoskich mediów ma wynieść odprawa dla szefa banku Unicredit Alessandro Profumo , który podał się we wtorek do dymisji w związku z burzą wokół wzrostu udziałów strony libijskiej w tym banku. Jeśli doniesienia o wysokości tej sumy dla Profumo , po 13 latach kierowania przez niego bankiem, potwierdzą się, będzie to rekordowa odprawa we Włoszech.

Profumo ustąpił ze stanowiska ponieważ zaufanie do niego utracił prezes Unicredit Austriak Dieter Rampl i główni akcjonariusze oburzeni przejęciem przez rządowy libijski fundusz, o nazwie Libyan Investment Authority, kontroli nad następnymi 2 proc. udziałów banku. Tym samym udziały tej kontrolowanej przez władze w Trypolisie instytucji wzrosły w Unicredit do 7,5 proc. Akcjonariusze argumentują, że jest to sprzeczne ze statutem banku.

Brudna cegła misternej budowli

W ostatnich latach 53-letni Alessandro Profumo zasłynął w świecie finansjery jako architekt wielkiej ekspansji banku, zarówno we Włoszech, jak i poza ich granicami.

Mający swoją siedzibę we Włoszech bank Unicredit działa w 22 krajach całej Europy i ma ok. 40 mln klientów. Jest również obecny w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, gdzie należy do niego Bank Pekao S.A.

Źródło: PAP, tvn24.pl