Zakaz lotów do Polski. Nowe przepisy weszły w życie

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Jak podejmowane są decyzje o zakazie lotów? Tłumaczy Marcin Horała
Jak podejmowane są decyzje o zakazie lotów? Tłumaczy Marcin HorałaTVN24
wideo 2/4
TVN24Jak podejmowane są decyzje o zakazie lotów? Tłumaczy Marcin Horała

Do 27 października bieżącego roku rząd przedłużył zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym. Chodzi o 29 państw, na liście nie ma między innymi krajów Unii Europejskiej, Strefy Schengen oraz Ukrainy. Zakaz obowiązuje od środy 14 października.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie, że Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, przedłożone przez ministra infrastruktury. "Od 14 października 2020 r. wprowadzony zostanie zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Chodzi o kraje, w których współczynnik – w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców – przekracza 90 (według stanu na 5 października 2020 r.). Zakaz nie będzie dotyczył Unii Europejskiej oraz Ukrainy" - czytamy w komunikacie CIR.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Lista państw

Jak przekazano, zakaz obejmie lotniska położone na terytorium: Belize, Czarnogóry, Brazylii, Gruzji, Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, Królestwa Bahrajnu, Kooperacyjnej Republiki Gujany, Izraela, Kataru, Kuwejtu, Libii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Argentyny, Armenii, Chile, Iraku, Kolumbii, Kostaryki, Libanu, Malediwów, Mołdawii, Panamy, Paragwaju, Peru, Tunezji, Republiki Zielonego Przylądka, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Sułtanatu Omanu, Wspólnoty Bahamów. CIR podał, że zakaz nie będzie dotyczył państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy. Ponadto, zakazu lotów nie stosuje się także do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. CIR podał, że wykaz takich państw ogłasza w obwieszczeniu minister do spraw zagranicznych. W komunikacie wyjaśniono, że współczynnik dotyczący 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców tworzony jest w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control). Rozporządzenie obowiązuje do 27 października 2020 r.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości