Wyciek 5 mln haseł i loginów Gmail. Google uspokaja


Blisko 5 mln haseł i loginów do kont pocztowych Gmail wyciekły do internetu. Adresy i hasła pojawiły się na rosyjskim forum Bitcoin Security. Na liście znajdują się także e-maile użytkowników z Polski. Google, czyli właściciel Gmaila uspokaja i zapewnia, że użytkownicy nie muszą się martwić.

Ponad 4 mln i 930 tys. loginów i haseł do kont pocztowych Gmail wyciekło do rosyjskiej sieci. Pełną listę adresów i pasujących do nich haseł opublikował na forum Bitcoin Security użytkownik o nicku tvskit. W pliku tekstowym zawierającym dane użytkowników są także loginy i hasła użytkowników z Polski.

Nic się nie stało?

Internetowy gigant Google, do którego należy Gmail uspokaja na swoim blogu, że mniej niż 2 proc. kombinacji haseł i loginów jest nadal aktywnych. "Systemy bezpieczeństwa Gmail uniemożliwiły próby wtargnięcia na zagrożone konta. Chronimy je i poinformowaliśmy użytkowników, aby zmienili hasła" - piszą eksperci z Google.

Wyciek haseł

Google zapewnia również, że systemy bezpieczeństwa Gmail są sprawne, a wyciek haseł i loginów nie wynika z luk w systemie zabezpieczeń. Według nich pochodzą one z innych serwisów, więc zagrożeni byli głównie ci, którzy używają tych samych haseł do wielu stron internetowych.

Firma zapewnia, że nieustannie pracuje nad ochroną swoich użytkowników przed phishingiem, malware (czyli złośliwymi oprogramowaniami) i spamami.

Porady

Google daje też kilka wskazówek swoim użytkownikom. Radzi, aby właściciele kont na Gmailu używali silnych, unikalnych haseł oraz zaktualizowali opcję odzyskiwania hasła. Podpowiada też, że użytkownicy powinni rozważyć użycie dwustopniowej weryfikacji właściciela konta, która znacznie zwiększa bezpieczeństwo e-maila.

Autor: msz//km / Źródło: TVN24bis.pl, Forbes, GoogleOnlineSecurity

Pozostałe wiadomości