Tesla ma nowy plan na Chiny. Akcje szybują, w rok o blisko 80 proc.

Tesla chce rewolucji w motoryzacji. Patenty na elektryczne samochody będą za darmo
Tesla chce rewolucji w motoryzacji. Patenty na elektryczne samochody będą za darmo
TVN24 BiS
TVN24 BiSTesla chce rewolucji w motoryzacji. Patenty na elektryczne samochody będą za darmo

Tesla, producent elektrycznych samochodów rozpoczął sprzedaż aut w Chinach. Teraz ogłosił, że zbuduje w tym kraju 400 punktów, w których kierowcy będą mogli naładować swoje pojazdy. Po ogłoszeniu tej decyzji akcje spółki podrożały o ponad 2,2 proc. W ciągu ostatniego roku ich wartość wzrosła o blisko 80 proc.

W kwietniu tego roku Tesla Motors rozpoczęła sprzedaż Modelu S w Chinach. Amerykański producent elektrycznych samochodów otworzył też pierwsze stacje szybkiego ładowania. Obecnie działa ich już ponad 200. Co ważne, kierowcy ładują na nich akumulatory zupełnie za darmo.

Nowe stacje

W piątek firma ogłosiła, że chce zbudować w 120 chińskich miastach kolejne punkty, gdzie kierowcy naładują swoje pojazdy. Nowe stacje będą znajdowały się w dużych aglomeracjach, na łączących je trasach i przy głównych autostradach. Łącznie pojawi się 400 nowych punktów. - Chcemy sprzedawać 500 tys. samochodów rocznie do 2020 roku, ale najpierw musimy odnieść sukces na rynkach wschodzących - mówi Elon Musk, prezes Tesli. Koncern nie ujawnił jeszcze, jak wygląda sprzedaż aut w Chinach, ale twierdzi, że wyniki są zadowalające.

Wystrzał akcji

Decyzja zarządu spółki spodobała się inwestorom. Akcje Tesla Motor znów poszybowały w górę, a ich wartość zwiększyła się o ponad 2,2 proc. Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o blisko 80 proc. Klienci za model S płacą około 70 tys. dolarów. Według analityków kolejny pojazd Model X będzie tańszy, a jego cena ma wynosić mniej niż 40 tys. dolarów.

Autor: msz/mn/kwoj / Źródło: CNN Money

Pozostałe wiadomości