Spór zbiorowy w PKP Cargo. Związkowcy chcą więcej pieniędzy

Najnowsze

pkp-cargo.plSpółka PKP Cargo poinformowała o sporze zbiorowym

PKP Cargo złożyło dziś w Państwowej Inspekcji Pracy zawiadomienie o powstaniu sporu zbiorowego z organizacjami związkowymi. Jak informuje spółka w komunikacie, "spór dotyczy głównie żądań płacowych". "Pozostałe postulaty organizacji związkowych dotyczące m.in. ustanowienia przedstawicieli pracowników w radach nadzorczych spółek zależnych w Grupie PKP CARGO, zgodnie z prawem nie mogą być przedmiotem sporu zbiorowego" - pisze spółka.

Jak czytamy w komunikacie PKP Cargo, w poniedziałek zarząd spółki w piśmie do organizacji związkowych "odmówił spełnienia ich postulatów i wszedł w spór zbiorowy". "Spór dotyczy przede wszystkim postulatów płacowych, w tym m.in. wypłaty po 1 tysiąc zł na każdego zatrudnionego z okazji Święta Kolejarza. Zarząd PKP CARGO zaproponował jednocześnie spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych w ramach rozpoczętego sporu zbiorowego" - informuje PKP Cargo.

Inne żądania

Z komunikatu wynika też, że pozostałe żądania związkowców obejmują m. in. "ustanowienie przedstawicieli pracowników w radach nadzorczych spółek zależnych Grupy i wstrzymania zmian organizacyjnych w PKP Cargo". Zdaniem spółki "zgodnie z prawem" "nie mogą być przedmiotem sporu zbiorowego, ponieważ nie dotyczą kwestii ujętych w tej ustawie (m.in. warunków pracy i płacy)". Spór jest obecnie w fazie rokowań. Kolejnym etapem - w razie braku porozumienia - mogą być mediacje. A potem strajk.

Kolejny spór

Spółka informuje jednocześnie, że w kwietniu zakończył się poprzedni spór zbiorowy. Trwał on od czerwca 2013 roku. "Na mocy zawartego wówczas porozumienia w sierpniu br. ponad 20 tys. pracowników otrzymało podwyżki oraz premie" - czytamy. "Dodatkowo, 95 proc. pracowników PKP CARGO obejmują wieloletnie gwarancje zatrudnienia, wynikające z zawartego w 2013 roku Paktu Gwarancji Pracowniczych. W myśl postanowień tego paktu, ponad 20 tys. pracowników otrzymało również akcje pracownicze i w ramach tzw. premii prywatyzacyjnej jest akcjonariuszami spółki z pełnym prawem do dywidendy. Akcje te będą mogły być sprzedane przez pracowników 30 października 2015 roku. Średnia wartość akcji w posiadaniu jednego pracownika to obecnie ok. 5 tys. zł" - informuje spółka. Do sporu zbiorowego dochodzi wówczas, gdy pracodawca nie uwzględni żądań kierowanych do niego przez związek zawodowy. Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych. Stronami sporu zbiorowego są: pracownicy – reprezentowani przez związki zawodowe oraz pracodawca lub pracodawcy, którzy mogą być reprezentowani przez właściwe organizacje pracodawców. Ostatecznym krokiem, gdy porozumienie nie zostanie osiągnięte, jest strajk. Nie może on nastąpić przed upływem 14 dni od dnia zgłoszenia sporu.

Autor: mn//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pkp-cargo.pl