Rosja zakręciła Ukrainie kurek z gazem. Gazprom: dostawy na Zachód niezagrożone

Najnowsze

Dostawy gazu z Rosji do Ukrainy wstrzymane
wideo 2/3

Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę. - Transport gazu do naszego kraju został ograniczony do zera - podał ukraiński minister ds. energetyki Jurij Prodan. Ta decyzja to efekt braku uregulowania długu przez Ukrainę za dostarczony wcześniej surowiec.

Dziś o godz. 8:00 polskiego czasu minął termin spłaty długów Ukrainy za rosyjski gaz. Chodzi o nieuregulowane płatności szacowane na 1,95 miliardów dolarów, które Kijów jest winny Gazpromowi. Strona rosyjska podała dziś, że wprowadza system przedpłat w transakcjach gazowych z Ukrainą. A zatem kolejny transport gazu Ukraina otrzyma dopiero wtedy, gdy zapłaci za niego z góry.

Zero dostaw

Rosjanie twierdzą, że nie otrzymali jeszcze opłaty za gaz dostarczony w czerwcu. Dlatego zdecydowali się również "ograniczyć do zera" dostawy surowca na Ukrainę. - Dostawy gazu na Ukrainę zostały ograniczone do zera - powiedział agencji Reuters ukraiński minister ds. energetyki.

Rosyjski gigant poinformował dziś również, że nadal będzie dostarczał zawarte w umowach ilości gazu dla odbiorców europejskich. Według Gazpromu Ukraina jest zobowiązana przesyłać surowiec przez swój kraj i wysyłać go na Zachód.

Gazprom podał dziś także, że złożył pozew do Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie i domaga się spłaty 4,5 mld dolarów gazowego długu przez Ukrainę.

Brak porozumienia

W prowadzonych negocjacjach Kijów domagał się ustalenia rynkowej, a politycznej ceny gazu, która – ich zdaniem - wynosi 268 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, jednak mówią, że gotowi są przystać na stawkę „pośrednią” w wysokości 326 dolarów.

1 kwietnia Gazprom ogłosił, że od drugiego kwartału 2014 roku cena gazu dla Ukrainy została podwyższona z 268,5 do 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych ze względu na dług Kijowa za surowiec odebrany w 2013 roku. Dwa dni później cena wzrosła do 485,5 USD za 1000 metrów sześciennych w związku z cofnięciem zniżki przewidzianej porozumieniem o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej FR na Krymie, które Moskwa wypowiedziała po aneksji półwyspu.

Ogromne długi

Zaległości Ukrainy za rosyjski surowiec szacowane są na 4,46 mld dolarów. Na skutek mediacji Komisji Europejskiej Naftohaz zapłacił Gazpromowi 786,4 mln dolarów za dostawy w lutym i marcu tego roku. Gazprom upomina się jeszcze o zapłatę za dostawy z listopada i grudnia 2013 roku, a także za dostawy z kwietnia i maja bieżącego roku.

Autor: msz//gry / Źródło: Reuters