16 mld i 650 mln dolarów zapłaci w ramach ugody z rządem USA Bank of America. Wszystko przez to, że pracownicy tej instytucji sprzedawali klientom bezwartościowe papiery wartościowe. Świadomie wprowadzali klientów w błąd, co przyczyniło się do wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku.
Ugoda między rządem Stanów Zjednoczonych a Bank of America dotyczy nieetycznych działań pracowników instytucji finansowej, którzy sprzedawali klientom bez zdolności kredytowej obligacje wysokiego ryzyka, a zabezpieczał je "toksycznymi" kredytami hipotetycznymi.
Nieetyczne działania
Zdecydowana większość papierów wartościowych była "śmieciowa", co oznacza, że bank świadomie wprowadzał klientów w błąd i narażał ich na straty. Kiedy okazywało się, że inwestycja jest nietrafiona, klienci tracili kupione domy i mieszkania. Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował, że rekordowa kwota, którą zapłaci bank, trafi do poszkodowanych klientów, władz stanowych i przejętego banku Merrill Lynch. Bank zapłaci 9,65 mld dolarów w gotówce kary pieniężnej oraz 7 mld dolarów odszkodowania dla poszkodowanych. Dzięki tej ugodzie instytucja uniknie procesów cywilnych, które mogłyby narazić bank na jeszcze większe straty.
Nowe otwarcie
- Wierzymy, że ta ugoda sprawi, że nasz bank będzie mógł skoncentrować się na swojej przyszłości - powiedział dyrektor Bank of America Brian Moynihan cytowany w specjalnym oświadczeniu banku. Bank of America poinformował, że ugoda wpłynie na jego zyski osiągnięte w trzecim kwartale. Te według szacunków instytucji mają być o 5,3 mld dolarów mniejsze niż wcześniej przewidywano.
Wcześniej JP Morgan
Bank of America nie jest pierwszą instytucją finansową, która została zmuszona do zapłacenia gigantycznej kary w ramach ugody z Departamentem Sprawiedliwości. Podobne porozumienie zawarł wcześniej JP Morgan, który również za działania podejmowane jeszcze przed kryzysem zapłacił 13 mld dolarów. Na podobny krok zdecydował się bank Citigroup, który także udzielał ryzykowanych kredytów hipotetycznych. Instytucja, idąc na ugodę z Departamentem Sprawiedliwości, zgodziła się na zapłatę kary w wysokości 7 mld dolarów.
Autor: msz//bgr / Źródło: Reuters