Rating Włoch nadal blisko "śmieciowego". Nowy premier to zmieni?

Najnowsze


Agencja Moody's utrzymała rating dla Włoch na dotychczasowym poziomie "Baa2", zmieniając przy tym perspektywę z negatywnej na stabilną. Rating "Baa2" jest tylko dwa poziomy wyżej od "śmieciowego".

W wydanym w piątek wieczorem w Londynie komunikacie agencja Moody's pochwaliła Włochy za konsekwentną politykę konsolidacji budżetu państwa, której kontynuacji - zdaniem agencji - nie zagraża piątkowa dymisja premiera Enrico Letty.

Obecny kryzys rządowy jest rezultatem trwającej od dłuższego czasu rywalizacji politycznej między bardzo dynamicznym i cieszącym się wielką popularnością liderem Partii Demokratycznej Matteo Renzim a Lettą.

Spór o tempo wychodzenia z kryzysu

Wybrany w grudniu w prawyborach nowy szef Partii Demokratycznej zarzucał premierowi zbyt wolne tempo wyprowadzenia kraju z ciężkiego kryzysu finansów i małą aktywność na rzecz realizacji zapowiadanych wielkich reform. Premier odpierał te zarzuty i deklarował, że nie ustąpi, o ile nie otrzyma wotum nieufności.

Agencja ratingowa Standard&Poor's dała Włochom notę "BBB", a więc identyczną jak Moody's, natomiast Fitch podwyższył nieco rating tego kraju do poziomu "BBB+".

Autor: rf/bgr / Źródło: PAP