"Gospodarka znosi drugą falę pandemii o wiele lepiej niż się obawiano". Najnowsze dane z rynku pracy

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Polski rynek pracy w czasie pandemii
Polski rynek pracy w czasie pandemiiTVN24
wideo 2/8
TVN24Polski rynek pracy w czasie pandemii

5973,75 złotych wyniosło w grudniu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost rok do roku 6,6 procent. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 1,0 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Mimo pandemii, obostrzeń i zamknięcia wielu branż - to wg danych GUS w sektorze przedsiębiorstw, czyli w firmach zatrudniających więcej niż 9 osób przeciętne wynagrodzenie to niemal 6 tysięcy złotych brutto. Dla porównania w ubiegłym roku, również w grudniu przeciętne wynagrodzenie było najwyższe w ciągu całego 2019 i wynosiło 5604,25 zł brutto.

Komentarze ekonomistów

Dane na temat zatrudnienia i płac skomentowali w mediach społecznościowych analitycy.

"Dobre dane z rynku pracy za grudzień. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 10 tys. m/m (spadek w ujęciu rocznym o 1,0 proc.). Nie mamy jeszcze danych w rozbiciu na sektory, ale zapewne odbicie wspierał sektor przemysłowy i handel. W dół zakwaterowanie i gastronomia" - czytamy w komentarzu ekspertów Analiz Pekao.

"Mocne płace +6,6% r/r, powody: wyprzedające podwyżki przed skokiem minimalnej, zmiana struktury gospodarki (zamknięte usługi - tu powinien być spadek, mocny przemysł lepiej płaci), popyt na pracowników, bo kwarantanny. To wspiera naszą prognozę płac ponad konsensusem (6,5%r/r śr 21')" - komentują natomiast analitycy ING Economics.

"Świetne dane z rynku pracy za grudzień. Zatrudnienie (+0,2% m/m) i płace (6,6% r/r) wyraźnie lepiej od prognoz (odpowiednio 0,0% m/m i 4,7% r/r). Gospodarka znosi drugą falę pandemii o wiele lepiej niż się obawiano" - pisze natomiast główny analityk banku PKO BP Piotr Bujak.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości