Prywatyzacyjna porażka. Nikt nie chce "perełki"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESEnea nie może się sprzedać

- Niemiecki koncern energetyczny RWE AG nie złożył oferty na akcje Polskiej Grupy Energetycznej Enea - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Resort dodał, że w czwartek zakończy proces prywatyzacji tej spółki i rozważa rozpoczęcie nowego jeszcze w tym roku, bo RWE było jedynym oferentem.

- Minister Skarbu Państwa został dzisiaj powiadomiony przez RWE AG, że podmiot ten nie złoży wiążącej oferty nabycia akcji spółki Enea S.A. w terminie wyznaczonym przez Skarb Państwa, a więc do 15 października 2009 roku - podał resort w komunikacie.

MSP przypomniało, że w postępowaniu sprzedaży akcji Enei - wszczętym na podstawie ogłoszonego 27 lipca publicznego zaproszenia do negocjacji - nie brali udziału inni inwestorzy. - Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o zakończeniu 15 października postępowania w sprawie zbycia akcji Enea; rozważane jest rozpoczęcie jeszcze w tym roku kolejnego postępowania zmierzającego do zbycia przez Skarb Państwa akcji spółki Enea S.A. - dodano.

Niedopracowana prywatyzacja?

Zmiana decyzji niemieckiego koncernu to wynik żądań finansowych polskiego rządu, które w ocenie RWE są zbyt wygórowane. - Na pewno w tych ostatnich miesiącach kurs akcji był rozgrzewany przez zapowiedzi i oczekiwania ministerstwa co do premii, jaką miałby zapłacić inwestor branżowy. Dlatego przy z punktu widzenia branżowego inwestora zbyt wymagająca - mówił w TVN CNBC Biznes Kamil Kliszcz, analityk DI BRE.

Kamil Kliszcz, analityk DI BRE/TVN CNCB Biznes

Piotr Szulec z AXA TFI dodaje, że resort finansów "za słabo wstrzelił się w rynek". - Kiedy inwestorzy instytucjonalni nastawili się na kupno akcji PGE, mamy jednocześnie odstąpienie od przetargu na większościowy pakiet Enei, wobec czego ciężko domniemywać, że inwestorzy instytucjonalni podzielą środki, które sobie przygotowali na zakup akcji PGE - mówi analityk.

Ciężka droga do zmiany właściciela

W wyniku ubiegłorocznej emisji akcji należący do szwedzkiego rządu koncern energetyczny Vattenfall objął 18,7 proc. udziałów w Enei. Pod koniec lipca MSP zaprosiło do negocjacji przy zakupie 67,05 proc. akcji.

17 sierpnia minister skarbu podjął decyzję o dopuszczeniu do kolejnego etapu prywatyzacji Enei - niemieckiego RWE AG.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do Enei należy m.in. Elektrownia Kozienice.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES