Prezes PKP "odchudził" zarządy trzech kolejowych spółek

Najnowsze

tvn24.plZarządy trzech spółek kolejowych zostały "odchudzone"

Nowy prezes Grupy PKP Jacek Karnowski zmniejszył do trzech osób zarządy PKP Intercity, PKP Cargo i PKP Energetyka. W trzyosobowych zarządach będą zasiadać prezes i dwaj członkowie zarządu odpowiedzialni za biznes i finanse. W zarządach pojawi się też wielu menedżerów spoza branży.

Jakub Karnowski powiedział, że zmiany w zarządach spółek to pierwszy krok w procesie restrukturyzacji całej Grupy PKP. - Zmiany te mają w znaczący sposób usprawnić ich działanie zarówno w sferze biznesowej jak i finansowej, co w perspektywie znajdzie odzwierciedlenie zarówno w trwałym budowaniu dobrych relacji z klientami, jak i poprawie wyników finansowych tych firm - tłumaczył Karnowski. Do tej pory w zarządach spółek zasiadało w sumie 15 osób. Teraz zarządy PKP Intercity PKP Cargo i PKP Energetyka będą składać się z trzech osób, prezesa i dwóch członków zarządu odpowiedzialnych za finanse i biznes.

Małe zmiany w PKP Cargo

W zarządzie PKP Cargo prezesem pozostanie Wojciech Balczun i odpowiedzialny za pion biznesowy Marek Zaleśny. Dołączył do nich Łukasz Boroń, który zajmie się finansami. Wcześniej pracował on m.in. w firmie doradczej KPMG i w banku Erste Group w Wiedniu. Specjalizuje się w restrukturyzacji, fuzjach, przejęciach, wycenach i finansowaniu firm.

Z LOT-u do PKP Intercity

Również nie zmieni się prezes PKP Intercity. Oprócz niego do zarządu spółki powołani zostali: Marcin Celejewski który po kieruje pionem biznesowym i Paweł Hordyński, który odpowiadał będzie za finanse spółki. Marcin Celejewski do tej pory był związany głównie z branżą lotniczą. Był dyrektorem siatki połączeń PLL LOT w Warszawie, odpowiadał również za zarządzanie i wyniki finansowe PLL LOT w Portugalii i Hiszpanii. Z kolei Paweł Hordyński pracował wcześniej m.in. w Manpower Polska, Materne Polska, czy Point Group.

Bankowiec zajmie się prądem w PKP

W spółce PKP Energetyka na stanowisku prezesa zarządu pozostał Tadeusz Skobel. Do zarządu powołani zostali: Wojciech Szwankowski, odpowiedzialny za pion biznesowy, i Marta Towpik, odpowiedzialna za finanse. Wojciech Szwankowski pracował na Paryskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, w JP Morgan w Londynie i w Goldman Sachs. Marta Towpik była menedżerem w firmie Deloitte UK w Londynie, zaangażowanej w pracę nad projektami dla rządu brytyjskiego. Była też członkiem zarządu spółki Deloitte Audyt, członkiem zarządu spółki Ipsa Finance i dyrektorem finansowym firmy Bioenergia.

Autor: km//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl