Premier nie zna nowej szefowej PZU

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESAgata Rowińska pokieruje największym zakładem ubezpieczeniowym

Agata Rowińska, nowy prezes Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń dostała spory kredyt zaufania. Premiera otwarcie przyznaje, że nic nie wie o nowej szefowej największego polskiego ubezpieczyciela.

Premier o nowej szefowej PZUTVN24

Premier pytany o Agatę Rowińską przyznał, że nie zna nowej prezes. - To nie jest osoba, o której mogę coś więcej powiedzieć - stwierdził. Podkreślił jednak, że akceptuje decyzję ministra skarbu. Zaznaczył, że były prezes Jaromir Netzel, pomimo ostatnich doniesień, dobrze pracował w PZU. - To są dwie sprawy. Co innego jakość pracy, a co innego ewentualność dopuszczenia się przestępstwa, ale (wcześniej, przed nominacją - od red.) o panu Netzelu nic nie słyszałem, nic nie wiedziałem. Nie znałem tego nazwiska. Także to nie jest tak, żebym osobiście obsadzał spółki Skarbu Państwa. Tak było w poprzednich rządach, a tak teraz na szczęście nie jest - powiedział premier.

Minister skarbu wierzy w nową szefową PZU

Minister Wojciech Jasiński jest przekonany, że dotychczasowe doświadczenie Rowińskiej - w tym wieloletnia praca w ministerstwie skarbu i radzie nadzorczej firmy ubezpieczeniowej przekona Komisję Nadzoru Finansowego do wyrażenia zgody na objęcie przez Agatę Rowińską funkcji prezesa.

Kim jest Agata Rowińska?

43-letnia Agata Maria Rowińska, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego, od czterech lat jest wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej PZU SA. Jest też dyrektorem departamentu w Ministerstwie Skarbu.

Nowa szefowa PZU była członkiem rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa: Manuli Hydraulics Polska SA w Mysłowicach (1996-2000), FUGO SA w Koninie (1997) i Wafapomp (2000).

Scheda po Netzlu

Rowińska zastąpi odwołanego w piątek z funkcji prezesa PZU Jaromira Netzla. Netzel został odwołany, gdy zatrzymała go Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Później prokurator postawił mu zarzut składania fałszywych zeznań i utrudniania śledztwa, mającego ujawnić źródła przecieku w sprawie akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które zajmowało się korupcją w ministerstwie rolnictwa.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES