Portugalczycy zarobią na polskim banku 1,4 mld euro?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Millenium wystawione na sprzedaż

- Portugalski Banco Comercial Portugues (BCP) może wzbogacić się na sprzedaży polskiego Banku Millennium o 1,4 mld euro - szacują portugalskie media. Sprzedaż, jak informowano wcześniej, jest podyktowana "zmianą strategii BCP".

Według tygodnika "Sol", potencjalna sprzedaż Banku Millennium nie oznacza jednak, że Portugalczycy wycofają się całkowicie z Polski. - Władze BCP rozpatrują każdą możliwą opcję dla swojej spółki w Polsce. Sprzedaż jest najbardziej prawdopodobnym, choć jeszcze nieprzesądzonym wariantem - poinformował lizboński tygodnik.

Z kolei według informacji telewizji publicznej RTP, władze BCP jeszcze w tym tygodniu rozpoczną analizę złożonych ofert na zakup Banku Millennium w Polsce, a poszukiwania kontrahenta potrwają do połowy września.

BCP zmienia kierunek

Pod koniec lipca prezes BCP Carlos Santos Ferreira poinformował o zmianach w polityce spółki na najbliższe lata, ujawniając, że europejskie oddziały grupy, w tym polski Bank Millennium, "przestały być dla firmy strategiczne" i Portugalczycy skoncentrują się na inwestycjach w Angoli, Mozambiku, Brazylii i Chinach. Według analityków, zapowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że BCP zamierza sprzedać swoje udziały w Banku Millennium.

Portugalska firma BCP posiada 65,5 proc. udziałów w polskim Banku Millennium, którego zysk w pierwszym półroczu br. wyniósł 54 mln euro.

Bank Millennium powstał w 1989 roku. Działał pierwotnie jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, a po połączeniu z Bankiem Gdańskim w 1997 roku, jako BIG Bank Gdański. Pod aktualną nazwą występuje od 2003 roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24