Pierwszy Dreamliner w LOT jesienią. Ale tylko jeden

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Do stycznia 2013 roku LOT powinien mieć do dyspozycji trzy Dreamlinery

W listopadzie tego roku Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymają swój pierwszy najnowocześniejszy samolot świata Boeing 787 Dreamliner - poinformował dziś prezes LOT Marcin Piróg. W tym roku spółka dostanie jeden samolot, a nie jak wcześniej zapowiadano - trzy.

- W listopadzie przylatuje do nas pierwszy samolot Boeing 787 Dreamliner. Chcemy, żeby pierwszy lot rejsowy Dreamlinera odbył się w styczniu 2013 r., do Chicago - powiedział Piróg, który uczestniczył w konferencji Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) w Warszawie.

Kolejne maszyny w styczniu

Rzecznik PLL LOT Leszek Chorzewski powiedział, że dwie kolejne maszyny mają być dostarczone w styczniu 2013 r., a do końca marca mają przylecieć następne dwie. Kolejne samoloty mają być dostarczane po jednym co roku. W sumie spółce ma być dostarczonych osiem maszyn Boeing 787 Dreamliner, które zastąpią Boeingi 767.

Według danych spółki z lutego br., w tym roku przewoźnik miał otrzymać 3 samoloty, a do lutego 2013 r. - łącznie pięć Dreamlinerów. Chorzewski pytany o przesunięcie terminu dostaw maszyn odparł, że ”to są kwestie związane z produkcją samolotu”. Co ciekawe, pięć lat temu mówiło się, że pierwsze Dreamlinery trafią do LOT-u w 2008 r.

Spółka poinformowała dziś też, że LOT podpisał list intencyjny z firmą Monarch z Wielkiej Brytanii. Polski przewoźnik i brytyjska spółka deklarują rozpoczęcie szczegółowych negocjacji w sprawie umowy dotyczącej obsługi samolotów Boeing 787 Dreamliner.

LOT ósmy w kolejce

Polski przewoźnik w kolejce oczekujących na samoloty Boeing 787 Dreamliner jest na ósmej pozycji. Pierwszą linią lotniczą, która otrzymała maszynę, jest japońska ANA. Pod koniec października ub.r. Dreamliner wykonał pierwszy lot komercyjny. Cztery godziny i osiem minut po starcie z Tokio maszyna japońskich linii All Nippon Airways wylądowała w Hongkongu.

Boeing 787 Dreamliner zbudowany jest głównie z materiałów kompozytowych; jest pierwszym samolotem średniego rozmiaru, mogącym latać na trasach dalekiego zasięgu.

ktom//bgr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24