Najnowsze

Nowe wozy bojowe dla polskiej armii. Na liście chętnych zbrojeniowi giganci

Najnowsze

Polska Zbrojna | Fot. chor. R. MniedłoPolska szykuje się do wycofania starych Bojowych Wzów Piechoty

17 firm z Polski i Europy zgłosiło się do dialogu technicznego w sprawie zakupu nowego Bojowego Wozu Piechoty oraz Wozu Wsparcia Bezpośredniego dla polskiej armii – informuje portal polska-zbrojna.pl. Maszyny mają zastąpić wysłużone rosyjskie transportery BWP-1 oraz czołgi T-72.

Zgodnie z rządowym programem modernizacji Sił Zbrojnych RP do 2022 roku armia wyda na zbrojenia ponad 40 mld dolarów, czyli niemal 140 mld zł. Część tej kwoty ma zostać przeznaczona na wymianę sprzętu wojsk lądowych, w tym rosyjskich Bojowych Wozów Piechoty BMP-1 oraz czołgów T-72.

Firmy na pomoc armii

Aby firmy lepiej przygotowały się do przetargu, MON zaprosił je do tzw. dialogu technicznego, podczas którego ma zostać omówiona specyfikacja pojazdów, jakie w przyszłości armia chce zakupić w ramach przetargu.

- Zaprosimy tylko te firmy, które mogą przekazać istotną dla nas wiedzę - wyjaśniła w rozmowie z "Polską Zbrojną" rzeczniczka prasowa Inspektoratu Uzbrojenia MON ppłk Małgorzata Ossolińska.

Rozmowy z firmami powinny rozpocząć się na początku marca i potrwać około dwóch miesięcy.

W ramach unowocześnienia wojsk lądowych Polska kupiła używane niemieckie czołgi Leopard w wersji 2A5 oraz 2A4. Ich stan techniczny pozwoli na dalszą eksploatację bez konieczności modernizacji przez co najmniej 15 lat. W przyszłości Leopardy mają być podstawowym czołgiem na wyposażeniu polskiego wojska. Maszyny trafią do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Autor: rf/klim/ / Źródło: TVN24BiS, Polska Zbrojna

Źródło zdjęcia głównego: Polska Zbrojna | Fot. chor. R. Mniedło

Pozostałe wiadomości