Nie masz etatu? Sprawdź, jakie masz szanse na kredyt mieszkaniowy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatUmowa cywilnoprawna a kredyt hipoteczny

Dziś w programie "Biznes dla Ludzi" o godz. 20 Łukasz Kijek wraz ekspertem finansowym sprawdził, jakie szanse na kredyt mieszkaniowy mają osoby bez etatu, pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Jeszcze kilka lat temu warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego była umowa o pracę na czas nieokreślony. Dzisiaj banki nie są już tak restrykcyjne i akceptują dochody z różnych źródeł. Ze względu na dużą konkurencję zaczęły bardziej przychylnie patrzeć na osoby pracujące w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Kredyty bez etatu

Warto zaprzeczyć takim obiegowym opiniom, że osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych nie mogą uzyskać kredytu. Banki dostrzegają w tych osobach potencjalnych klientów - powiedział Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus

Jak dodał, w przypadkach umów cywilnoprawnych do wyliczania zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę dochody z ostatnich 12 miesięcy, ale są też banki, które biorą pod uwagę dochód z ostatnich 24 miesięcy. - Okres krótszy niż 12 miesięcy jest akceptowalny jeżeli umowy o dzieło bądź umowy zlecenia są pewnym dodatkiem do innego źródła dochodu - powiedział.

Ważne jest aby zachować ciągłość uzyskiwana dochodu. - Chodzi o to, aby nie było takiej sytuacji, że mieliśmy jedną dużą umowę nawet na bardzo wysoką kwotę 11 miesięcy temu i dopiero teraz podpisujemy kolejną umowę. Bank nie zaakceptuje takiej sytuacji - tłumaczył Krajkowski.

Warunki

Należy pamiętać, że warunki kredytów hipotecznych dla osób pracujących na umowę cywilnoprawną są podobne jak w przypadku osób, które otrzymują wynagrodzenie na podstawie umowy na czas nieokreślony.

- Jeżeli bank zaakceptuje źródło dochodu i policzy zdolność kredytową to co do zasady warunki kredytowe są takie same jak w przypadku dochodów uzyskiwanych z umów na czas nieokreślony. Dzieje się tak ponieważ w przypadku kredytów mieszkaniowych marża kredytu zależy od kwoty kredytu i od wartości nieruchomości, więc marże i oprocentowanie są wyznaczane w ten sam sposób - powiedział Krajkowski.

Program "Biznes dla Ludzi" do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat