Moskwa odpowiada na sankcje. Wprowadzi kolejne ograniczenia

Najnowsze

Jak wygląda eksport do Rosji? TVN24 BiS
wideo 2/5

Rosja może wprowadzić kolejne sankcje. Tym razem zakazem importu mają być objęte owoce z Grecji i mięso drobiowe ze Stanów Zjednoczonych. Według agencji Reuters to odpowiedź Moskwy na nowa sankcje sektorowe, którymi została objęta Rosja za wsparcie separatystów na wschodzie Ukrainy.

Rosja objęta już zakazem importu towarów żywnościowych z kilku państw. Wśród nich jest m.in. Polska, która nie może eksportować do Rosji np. jabłek. Teraz Moskwa chce poszerzyć embargo na owoce z Grecji oraz mięso drobiowe ze Stanów Zjednoczonych.

W przyszłym tygodniu?

Rosyjski Nadzór Weterynaryjny i Fitosanitarnego (VPSS) poinformował, że w przyszłym może ograniczyć import owoców z Grecji. Według agencji informacyjnej Interfax zakazem importu może od poniedziałku być też objęty drób z USA.

VPSS swoje zamiary tłumaczy tym, że znalazła w greckich nektarynkach ślady organizmów objętych kwarantanną. Wśród nich miały być m.in. ćmy. Natomiast transport drobiu może zostać zawieszony ze względu na użycie przy hodowli antybiotyków.

Duży rynek

Grecja w ubiegłym roku eksportowała do Rosji owoce o wartości 611 mln dolarów. Natomiast Rosja od stycznia do kwietnia tego roku importowała ze Stanów Zjednoczonych mięso drobiowe o wartości 71 mln dolarów.

Będą rekompensaty?

Rosja nałożyła już embargo na import niektórych polskich owoców i warzyw. W 2013 roku Polska wyeksportowała do Rosji ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw o łącznej wartości blisko 336 mln euro. Ministerstwo Rolnictwa wylicza, że przewidywane straty wynikające z rosyjskiego embarga mogą wynieść ok 500 mln euro. Dlatego szef resortu Marek Sawicki chce, aby Komisja Europejska zrekompensowała straty polskich producentów warzyw i owoców.

Autor: msz//gry / Źródło: Reuters