Chińczycy i Arabowie uratują polskie jabłka? Polska szuka nowych rynków zbytu

Polskie owoce na rosyjskich stołach. Ile eksportujemy?
Polskie owoce na rosyjskich stołach. Ile eksportujemy?
TVN24 Biznes i Świat
Polskie owoce na rosyjskich stołach. Ile eksportujemy?TVN24 Biznes i Świat

Rosja zamyka granicę przed polskimi jabłkami, to kara za sankcje nałożone na nią przez UE. To potężny cios zadany rodzimym producentom. Szef rosortu rolnictwa domaga się więc pomocy ze strony pozostałych unijnych krajów. Sytuację może poprawić np. 5 mln euro, które Unia przeznacza na promocję polskich jabłek w Dubaju i Pekinie. Jednak te nowe rynki otworzą drzwi na polskie owoce najwcześniej za pół roku.

Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego, rosyjscy konsumenci zmuszą Putina do zniesienia embarga na polskie jabłka. - Wierzę, że wcześniej czy później ich nacisk na Putina (prezydenta Rosji Władimira) sprawi, że embarga będą zniesione. Rynek rosyjski nie kupi tak szybko ani jabłek, ani kapusty, ani kalafiorów – powiedział Sawicki na konferencji prasowej.

Zapowiada, że w czwartek do Komisji Europejskiej wysłana będzie informacja o stratach polskich producentów owoców i warzyw. - W tym wniosku informujemy o tym, czego oczekujemy od KE. Nałożone sankcje ekonomiczne na Rosję w pierwszej kolejności uderzają w polskich producentów owoców i warzyw i w konsumentów w Rosji. My oczekujemy oczywiście rekompensat finansowych; jakie one będą, to będzie wymagało negocjacji - powiedział.

Sadownicy już cierpią

- Rosyjskie embargo będzie potężnym ciosem dla polskich firm - mówi sadownik Jan Skibicki. - To całkowita blokada na rynki wschodnie. Dodaje, że Rosja "manipuluje" informacjami w sprawie niespełniania przez polskich producentów norm sanitarnych. - Sami Białorusini i Rosjanie ich nie spełniają - powiedział w rozmowie z TVN24. Zwrócił też uwagę na fakt, że na embargu mogą zarobić m.in. firmy z Belgii, które także sprzedają Rosjanom owoce.

W 2013 r. polski eksport towarów rolno-spożywczych do Rosji wyniósł 1,25 mld euro, czyli 6,3 proc. całego naszego eksportu. Dla porównania, w tym samym okresie do Niemiec wysłaliśmy produkty za 4,55 mld euro. Rosjanie zajadali się naszymi jabłkami, gruszkami i pigwami - w sumie wydali na to 273,4 tys. euro. Morele, wiśnie i brzoskwinie nie cieszyły się już taką popularnością - eksport wyniósł 20,4 tys. euro. W I kw. eksport do Rosji sięgnął 0,28 mld euro, podczas gdy do Niemiec ponad trzy razy więcej (1,1 mld euro).

Minister rolnictwa Marek Sawicki przyznał, że w całości tak dużego eksportu nie uda się szybko ulokować na innych rynkach świata. Zapewnił jednak, że jego resort wzmocni działania promocyjne "na rynkach azjatyckich, arabskich, a także amerykańskich". Ma to zmniejszyć straty związane z zamknięciem tego rosyjskiego.

Sceptycznie do tych planów podchodzi Witold Piekarniak ze Związku Sadowników RP. Nie widzi na razie alternatywnych kierunków eksportu dla warzyw i owoców objętych rosyjskim embargiem. Jego zdaniem "polskie jabłka są zdrowe", a embargo to skutek zaangażowania Polski w wojnę handlową i wyprzedzanie działań Unii.

Polskie jabłka na podbój Azji

O tym, że wypełnienie "luki" po rosyjskim rynku nie nastąpi szybko, jest także przekonana Jolanta Kazimierska, prezeska Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw "Unia owocowa". - Nie należy oczekiwać, że arabskie czy azjatyckie rynki pozyskamy w ciągu pół roku - oceniła w rozmowie z tvn24bis.pl. Nieco wcześniej, bo już z początkiem 2015 r. ruszyć może za to eksport do Kanady.

Przyznaje, że co prawda kontrahenci zarówno z Chin, jak i Zjednoczonych Emiratów Arabskich są bardzo zainteresowani polskim jabłkami, to jednak na przeszkodzie w szybkim eksporcie stoją procedury. - Wszystkie te rynki są bardzo wymagające. Na przykład chińskie przepisy dotyczące jakości są jeszcze bardziej restrykcyjne, niż w Rosji, tu więc czeka nas dużo pracy - powiedziała.

Z pomocą producentom przychodzi także UE. Jeszcze wiosną Komisja Europejska postanowiła przeznaczyć 5 mln euro na promocję polskich jabłek w Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Za te pieniądze w listopadzie odbędą się targi w Dubaju i Pekinie, a to tylko początek działań. - Dubaj będziemy wykorzystywać jako przyczółek do krajów Afryki Północnej. Tam też będziemy chcieli z naszym jabłkiem wejść - oświadczyła.

Co uratuje sadowników?

Co więc może już teraz uratować kieszenie polskich sadowników? Po pierwsze - zwiększona konsumpcja, czyli mówiąc prościej - powinniśmy kupować więcej jabłek. - Gdybyśmy chcieli uratować zyski polskich producentów i wypełnić lukę po eksporcie do Rosji, to każdy Polak musiałby kupić w ciągu roku dodatkowe 15 kg jabłek - szacuje Małgorzata Starczewska-Krzysztofek, ekonomistka Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

Jak uratować polskich sadowników? "Każdy musiałby kupić 15 kg jabłek"
Jak uratować polskich sadowników? "Każdy musiałby kupić 15 kg jabłek"tvn24

Z kolei sadownik Jan Skibicki, radzi producentom rozważenie przerzucenia się na produkcję ekologiczną: - To ogromny biznes na Zachodzie.

"Embargo będzie potężnym ciosem dla naszych sadowników"
"Embargo będzie potężnym ciosem dla naszych sadowników"tvn24

Autor: rf/km / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Elon Musk wzmacnia Groka. Kosmiczna firma miliardera SpaceX przeznaczy dwa miliardy dolarów na rozwój firmy zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji xAI - donosi "Wall Street Journal". Zacieśnia to powiązania między przedsięwzięciami technologicznego miliardera. W ostatnim czasie wokół projektu Muska było sporo kontrowersji, a on sam musiał się tłumaczyć.

Musk stawia na Groka. Gigantyczna inwestycja

Musk stawia na Groka. Gigantyczna inwestycja

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Wojanek to popularny wśród dzieci napój sygnowany przez znanego twórcę internetowego. Eksperci w zakresie żywienia mówią, że można go porównać do lodów Ekipy - to średniej jakości produkt, którego główną siłą jest rozbuchany marketing. - Wiadomo, że youtuberzy to maszynka do promocji wszystkiego, mogliby jednak bardziej odpowiedzialnie wybierać, co chcą firmować - stwierdza dietetyczka Marta Kostka.

Schodzi na pniu jak lody Ekipy. "To dlatego nie chwalą się składem"

Schodzi na pniu jak lody Ekipy. "To dlatego nie chwalą się składem"

Źródło:
tvn24.pl

"Moja rada dla UE jest taka, by (Unia Europejska -red.) nie wahała się i podjęła kroki odwetowe" - napisał na swym blogu Paul Krugman, laureat ekonomicznego Nobla, po zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 30-procentowego cła na dobra importowane z Unii Europejskiej i Meksyku od 1 sierpnia. Dodał, że USA już teraz mają prawie całkiem wolny dostęp do europejskiego rynku.

Noblista radzi, co zrobić po decyzji Trumpa: kroki odwetowe

Noblista radzi, co zrobić po decyzji Trumpa: kroki odwetowe

Źródło:
PAP

Cena mieszkań oferowanych przez deweloperów ma być widoczna od razu. To efekt nowych przepisów, które weszły w życie w piątek. Jednak zmiana ta nie objęła jeszcze wszystkich inwestycji. Na część ofert z widoczną ceną trzeba będzie jeszcze poczekać.

Na jawne ceny wszystkich mieszkań od deweloperów jeszcze poczekamy

Na jawne ceny wszystkich mieszkań od deweloperów jeszcze poczekamy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump zapowiada nałożenie wysokich ceł na Unię Europejską i Meksyk. Jak ogłosił, 30-procentowe cła na towary importowane z tych krajów mają wejść od 1 sierpnia. Na te zapowiedzi zareagowali przywódcy.

Donald Trump grozi podwyżką ceł. Przywódcy odpowiadają

Donald Trump grozi podwyżką ceł. Przywódcy odpowiadają

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Skontrolowane przez NIK samorządy wydawały na znakowanie, sterylizację lub kastrację bezdomnych zwierząt zaledwie pięć procent z dostępnych środków. Na co idzie reszta pieniędzy? - Najwięcej wygrywają ci, którzy wyłapują zwierzęta i mają swoje schroniska. To jest wielki biznes - mówi w rozmowie z TVN24+ Tadeusz Wypych, szef Biura Ochrony Zwierząt, będącego częścią Fundacji dla Zwierząt KOTERIA, i wskazuje, że chodzi o kilkaset milionów złotych.

Na tym "zarabia się ogromną kasę"

Na tym "zarabia się ogromną kasę"

Źródło:
TVN24+

Przychody dewizowe z turystyki w Tanzanii po raz pierwszy przewyższyły zyski ze sprzedaży złota - wynika z najnowszego raportu Banku Tanzanii. Kraj stawia na turystykę i zamierza niemal podwoić liczbę gości.

Już nie złoto. Na tym Tanzania zarabia najwięcej

Już nie złoto. Na tym Tanzania zarabia najwięcej

Źródło:
PAP

Widmo podwyżek zawisło nad cenami amerykańskich śniadań. Wszystko za sprawą zapowiedzi ceł Donalda Trumpa na produkty z Brazylii. Mają one wpłynąć między innymi na ceny soku pomarańczowego i kawy. Na nowojorskiej giełdzie już pojawiły się pierwsze zwyżki za sok pomarańczowy.

Drożeje kawa i sok pomarańczowy. Słony rachunek za amerykańskie śniadania

Drożeje kawa i sok pomarańczowy. Słony rachunek za amerykańskie śniadania

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedawcy szwajcarskich zegarków w Lucernie od trzech miesięcy borykają się z trudnościami, odkąd prezydent USA Donald Trump wywarł presję na branżę dóbr luksusowych, zapowiadając wprowadzenie wysokich ceł. Sprzedaż spada.

Branża zegarków luksusowych w obliczu kryzysu. Efekt ceł Trumpa

Branża zegarków luksusowych w obliczu kryzysu. Efekt ceł Trumpa

Źródło:
Reuters

W środku wakacyjnego sezonu Unia Europejska bierze na celownik opłaty za bagaż podręczny. Parlament chce ukrócić dodatkowe koszty, a linie lotnicze biją na alarm - bilety mogą podrożeć. To jednak nie koniec ich kłopotów: europejscy regulatorzy baczniej przyglądają się takim praktykom jak pobieranie opłat za nadbagaż tuż przed odlotem.

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Źródło:
TVN24+

Francja wszczęła śledztwo karne w sprawie należącej do Elona Muska platformy X w związku z podejrzeniem omanipulowanie przez tę firmę algorytmami w celu "zagranicznej ingerencji" – poinformował portal Politico. Według parlamentarzysty Erica Bothorela, platforma jest coraz dalej od "gwarantowania środowiska bezpiecznego".

Platforma Muska na cenzurowanym we Francji. "Nienawistne, rasistowskie, homofobiczne treści"

Platforma Muska na cenzurowanym we Francji. "Nienawistne, rasistowskie, homofobiczne treści"

Źródło:
PAP

W minionym roku w całej Unii Europejskiej odnotowano rekordowy wzrost liczby ludności do 450,4 miliona osób, pomimo większej liczby zgonów niż urodzeń - poinformował Eurostat. To wynik nasilonych ruchów migracyjnym po pandemii Covid-19. Największy wzrost liczby ludności zanotowała Malta, z kolei Polska i Estonia mają największe spadki.

Rekordowy wzrost ludności w Unii Europejskiej. Polska w tyle tabeli

Rekordowy wzrost ludności w Unii Europejskiej. Polska w tyle tabeli

Źródło:
PAP

Władze Kazachstanu są przywiązane do swojej polityki "dedolaryzacji" i mają pomysł na ochronę własnej waluty - tenge. Od 1 września informacje dotyczące kursów walut muszą zniknąć z przestrzeni publicznej - poinformował prezes Narodowego Banku Kazachstanu.

Z ulic mają zniknąć informacje o kursach walut. Mentalna "dedolaryzacja"

Z ulic mają zniknąć informacje o kursach walut. Mentalna "dedolaryzacja"

Źródło:
PAP

Ryanair chce zwiększyć liczbę lotów z kilku polskich lotnisk. - Spodziewamy się, że we wrześniu lub październiku tego roku ogłosimy plany rozwoju co najmniej trzech naszych dużych polskich baz - Krakowa, Gdańska i Wrocławia - poinformował dyrektor generalny linii Michael O’Leary.

Nowe inwestycje Ryanaira w Polsce. "Jesteśmy w trakcie negocjacji"

Nowe inwestycje Ryanaira w Polsce. "Jesteśmy w trakcie negocjacji"

Źródło:
PAP

Rada Dialogu Społecznego (RDS) nie osiągnęła porozumienia w sprawie waloryzacji rent i emerytur w 2026 roku. Rządowa propozycja została krytycznie oceniona przez związki zawodowe. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów.

Waloryzacja emerytur. Krytyka rządowej propozycji

Waloryzacja emerytur. Krytyka rządowej propozycji

Źródło:
PAP

Nie uzgodniono wspólnego stanowiska w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) w sprawie podwyżki płacy minimalnej w 2026 roku. Rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji.

Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej

Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 300 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 900 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 11 lipca 2025 roku.

Wysoka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Wysoka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Fale upałów coraz bardziej utrudniają turystykę w Rzymie - wskazuje branża turystyczna. Wysokie temperatury zniechęcają do odwiedzin i negatywnie wpływają na zdrowie zarówno zwiedzających, jak i pracowników - podają lokalne media.

Turystyczny problem Rzymu. "To przyczyna poważnych zmian"

Turystyczny problem Rzymu. "To przyczyna poważnych zmian"

Źródło:
PAP

Ferrero, włoski producent Nutelli, przejmuje za 3,1 miliarda dolarów amerykańską firmę WK Kellogg, która jest znana z produkcji kultowych marek płatków śniadaniowych - podał portal stacji CNN.

Gigant kupuje kultową markę

Gigant kupuje kultową markę

Źródło:
CNN

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) nie dopuściła do obrotu ponad milion sztuk biżuterii ze względu na nieprawidłowości formalne i zbyt wysokie stężenie kadmu i ołowiu. Niebezpieczne ilości metali ciężkich dotyczyły blisko 4,5 tysiąca sztuk.

Toksyczna biżuteria. Norma przekroczona 400 razy

Toksyczna biżuteria. Norma przekroczona 400 razy

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny autogazu i benzyny mogą wyraźnie się obniżyć - przewidują analitycy e-petrol.pl. Z kolei eksperci Refleksu zapowiadają w najbliższych dniach kilkugroszowe podwyżki cen oleju napędowego.

Szykują się zmiany w cenach paliw. "Wracają obawy o wojnę handlową"

Szykują się zmiany w cenach paliw. "Wracają obawy o wojnę handlową"

Źródło:
PAP